Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default CFR - Pandurii 1-2

Cădere liberă
    de Marius Tuhuţ

Liderul a clacat aseară pe teren propriu cu Pandurii şi lupta cu Steaua pentru titlu s-a aprins şi mai tare

După 4 victorii consecutive, Pandurii lui Eugen Neagoe erau pregătiţi să producă ieşirea īn decor a liderului din cursa pentru titlu.

Bolizii CFR-ului, Dubarbier şi Semedo, care aleargă suta de metri īn mai puţin de 12 secunde, au turat motoarele la maximum īncă din start şi după nici un sfert de oră de joc īn jumătatea de teren a oaspeţilor se simţea miros de cauciucuri arse. Inevitabil, sub presiune, au apărut şi ocaziile la poarta lui Mingote. Prima a fost a lui Cadu, "cap" peste din 6 metri (10). Mai apoi, Trică, din lovitură liberă de la 35 de metri lateral stīnga, a vrut să cloneze primul gol din meciul cu vecina Pandurilor, U Craiova, īnsă şutul său centrare nu l-a păcălit pe goalkeeper-ul portughez.

Tot īn careul oaspeţilor, De Sousa (2 a īntīrziat şutul şi a fost blocat de "Ruşii" din defensiva lui Neagoe. Brazilianul a avut ghinion şi īn propriul careu. Minerul Vasilache a centrat de pe dreapta, mingea l-a fardat pe Rusu, iar Sousa (39) a trimis-o nefericit īn plasa lui Hirschfeld. Feroviarii au mai primit o lovitură īnainte de pauză, cīnd căpitanul Cadu a fost eliminat pentru două "galbene" contabilizate īn 3 minute.

Chiar şi cu un om mai puţin, CFR-ul a īnceput sus şi partea secundă. Trică (56) a avut şansa egalării, dar a plasat balonul milimetric de butul din stīnga lui Mingote. Pe contraatac, oltenii au lovit letal. Ilie Iordache (63) a scăpat de la centru, lăsīndu-l īn urmă pīnă şi pe Dubarbier, rămas fără combustibil, şi a īmplinit profeţia lui Becali. Golul lui Trică a venit prea tīrziu pentru a mai salva ceva. Şi fanii lui CFR parcă retrăiesc coşmarul de anul trecut.

"Am cīştigat unde nimeni nu a mai făcut-o īn acest sezon, dar aş vrea ca tot CFR să ia titlul. Pandurii nu a avut vreodată vreun leu promis din altă parte"
    Eugen Neagoe

"Ne-am luat īnapoi ce am pierdut īn tur. Ne-am apărat sărăcia, nevoile şi neamul. Am īnvins o echipă pe care aş vrea să o văd campioană"
    Marin Condescu

I s-a cerut demisia lui Andone!
    La final, din galerie s-a scandat "Demisia!". Īn timp ce Andone se īndrepta către conferinţa de presă, el a fost acostat de mai mulţi suporteri, care i-au cerut să plece de la CFR. Antrenorul i-a ignorat. "Trebuie să avem caracter. Īnainte Andone era cel mai bun şi acum e cel mai rău? Nu e corect", l-a apărat Tony. "Nu mă afectează ceea ce au strigat fanii", a zis Ando.

"Săptămīnă decisivă"
    Andone a declarat după meci: "A fost o zi cu ghinion pentru noi. Am făcut o primă repriză proastă, am jucat mai bine īn 10 decīt īn 11. Am făcut multe greşeli, īn returul ăsta am luat cam multe goluri din faze fixe. Am pierdut trei puncte importante īn acest război, că război se cheamă ce e īntre noi şi Steaua. Dacă nu vom cīştiga următoarele două meciuri va fi foarte greu să mai sperăm la titlu". CFR joacă joi la Urziceni şi duminică acasă, cu Rapid.
    Şedinţă la īnălţime
    Suspendaţi, Iuliu Mureşan şi Ioan Andone au găsit o modalitate inedită de a fi aproape de banca de rezerve. "Fălcosul" şi preşedintele liderului s-au cocoţat pe o structură de schele şi beton, īnălţată la aproximativ 5 metri deasupra băncii tehnice a clujenilor. La pauză, fotbaliştii CFR-ului s-au īntors de la vestiare după numai 3 minute, pentru că Andone i-a chemat la gard. Antrenorul i-a certat cīteva minute, timp īn care jucătorii priveau spăşiţi īn sus, către el (foto).

Emoţii cu Semedo

"Pantera" Semedo le-a dat bătăi de cap clujenilor īnaintea startului partidei. El a acuzat din nou dureri īn zona inghinală, īncălzindu-se separat, sub atenta monitorizare a masorilor. Rezervei Diego Ruiz i s-a cerut să-şi intensifice antrenamentul pentru a-l suplini pe portughez. Cu cīteva minute īnainte de meci, medicul Ovidiu Dragoş şi-a dat acordul ca Semedo să joace titular. (Cosmin Lucaci)

Fără Cadu la Urziceni

Căpitanul CFR-ului, Cadu, a văzut două galbene īn trei minute (43, 45Ă1) şi a plecat mai devreme la vestiare. Pentru a reface sistemul cu patru fundaşi, "Fălcosul" l-a īnlocuit la pauză pe Peralta cu Gabi Mureşan. Cadu nu va juca joi, īn Urziceni - CFR. (Cosmin Lucaci)

Eşec după 346 de zile

Trupa lui Andone a suferit aseară prima īnfrīngere de pe teren propriu din acest sezon. 346 de zile trecuseră de la precedentul eşec al CFR-ului acasă, 1-2 cu Steaua. De-atunci au fost 13 succese şi 3 remize. Prestaţia slabă a "feroviarilor" a determinat o facţiune a galeriei din Gruia să-şi sancţioneze favoriţii. "Jucaţi fotbal!", "Vă bateţi joc de noi" au fost cīteva din scandările fanilor. (Cosmin Lucaci)

http://www.gsp.ro/stire/cfr-in-cadere-libera-62657.html
    ... strong like Baloo The Bear !
    www.xmissy.nl
    www.dump.com
    www.redtube.com
    Latitude: 44.455°
    Longitude: 26.048°
    Latitude: -42.869°
    Longitude: 147.328°
    Latitude: -46.404°
    Longitude: 168.356°

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=20

http://www.rdi-board.com/showpost.ph...1&postcount=25

pentru ce mizerii a scris aici nenea ********de sw astept scuze ! daca nu ma retrag de pe rdi !

4x4 Expert
    Posts Thanks / Likes

asa rasuceste cutitu'....n-ai alta treaba?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)