Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default conectare dream500 la sistem 5.1

Buna,

Doresc sa conectez iesirea optica 5.1 a dreamului la un sistem Genius SW 5.1, problema e ca sistemul nu are intrare optica, in schimb are doua intrari AC3: una cu 6 intrari RCA si cealalta e o intrare mini din9 (acesta se foloseste pt a lega placa audio a PC-ului la sistem, sistemul a venit cu un cablu 3jack - mini din9). Am cautat pe net cum as putea modifica acest cablu sau daca exista un adaptor optical-din9 sau optical- 6 RCA dar nu am gasit nimic concret. Ma poate ajuta cineva in acest sens?

Va multumesc.

P.S. Daca postul meu este offtopic rog un moderator sa-l mute.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default info....

sal din cunostintele mele hard stiu ca acest sistem (genius 5.1) nu are intrare optica si nici ac3 (cred) fiindca ar trebui sa aiba un decodor intern, cea ce el nu are asa ceva.
    de aceea ai si acel cablu cu minidin9 to 3 rca analog pt. a elimina din cabluri.
    personal folosesc aceea intrare la un dvd player si intrarile normale (6 rca-uri ) pt. calc sau alta sursa avand conectat intre sa zic intrarea tv si tv (am conectat optibox-ul pe a/v la tv si folosesc iesirea de pe euroscart a tv-ului) un eq sa pot modifica domeniul frecventelor (in cazul de mai sus ai 2 variante de volum : 1- volumul optibox-ului care modifica iesirea catre tv si 2- volumul sistemului 5.1, vezi insa ca-ti micsoreaza nivelul sunetului prin eq).
    daca vrei ceva cu intrari optice atunci sant sist. 5.1 care au decodoare incorporate avand intrai si coaxial si optic sau poate sa existe vreun adaptor (convertor digital/analogic) portabil la ce vrei tu, insa nu cred ca pe la noi (fiindca obligatoriu iti trebuie un convertor digital/analogic in genul celor de pe pl. de sunet).
    nu stiu ce proc. foloseste sist. genius pe intrari sau poate fii doar un simplu comutator.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Cred ca asa ceva te intereseaza:

http://www.gefen.com/kvm/product.jsp?prod_id=4907

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Default info.....

da asa ceva, numai ca trebuie sa cauti (sa faci comanda) pe site-ul lor din germania, unde am vazut ca este la un pret de 64 euro + tva (in plus ai transp. si alte taxe ca sa ajunga in romania).

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pentru ce i-ar trebui scula asta? Dream-ul are iesire stereo.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bbox View Post
    Pentru ce i-ar trebui scula asta? Dream-ul are iesire stereo.
    Daca te-ai uita 15 cm mai sus si ai citi ai intelege ce cauta @kangoo

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    da asa ceva, numai ca trebuie sa cauti (sa faci comanda) pe site-ul lor din germania, unde am vazut ca este la un pret de 64 euro + tva (in plus ai transp. si alte taxe ca sa ajunga in romania).
    64euro ~ 236 ron + tva si taxe de drum
    79usd ~ 190 ron + taxe de drum

Si oricum se stie ca aproape la orice aparat luat din State iesi mai ieftin decat daca il iei din Germania cu toate ca distanta e mai mare.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Daca te-ai uita 15 cm mai sus si ai citi ai intelege ce cauta @kangoo
    Am citit, el cauta o scula care are intrare optica si iesire analogica 5.1 nu stereo.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bbox View Post
    Am citit, el cauta o scula care are intrare optica si iesire analogica 5.1 nu stereo.
    Ai aici 2 poze cu sisteme 5.1 :

Astea asa pentru cultura generala.

Daca observi pe subwoofer exista 2 mufe RCA input care vin de la device , deci ...

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

domnilor deja incepeti sa deviati de la subiect, raspunsul corect la primit deja asa ca numai incepeti cu cine a inventat roata.
    era vorba despre o conexiune optica dream genius 5.1 si nu despre altele.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

La calitatea audio pe care o are DB500S poti sa-i pui o pereche de casti ca se aude mai bine.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Fratilor, nu mai induceti omul in eroare, bbox are dreptate.
    Il puneti sa dea milioane pe un adaptor care transforma sunetul digital (fie el scos prin coax sau optic) in sunet analogic (stereo - stanga / dreapta) cu doua amarate de rca (vezi features"Converts digital audio S/PDIF or TOSLink signals to analog L/R signals") .
    Pai nu poate iesi direct din dream in sistem cu un simplu cablu rca/rca?
    Oricum nu-l poate folosi dolby digital 5.1 decat daca are un device cu decodor DD incorporate si scoate sunetul separat si-l introduce in "multi channel in" ca vad ca are.
    Numai astfel va asculta fiecare sunet aferent canalului pentru care a fost convertit.
    Orice sistem care are decodor DD incorporat trebuie sa aiba macar o intrare digitala (optic sau coax).

Concluzia: il poti folosi cu incredere stereo sau leaga-l la un pc care are placa audio ce decodeaza DD (soft sau hard).

Cu respect,
    dolby.
    For a better world!

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Concluzia 1: Vinde ştifturile de Genius şi şi cumpără un sistem 5.1 adevărat, cu intrare optică sau/şi coaxială (mai rar ntlnit n Romnia).

Concluzia 2: Vinde ştifturile de Genius şi şi cumpără un receiver cu Dobly Digital, DTS si Dobly Prologic II.

Exemplu: Pioneer VSX-417-S
    5 Channel A/V Receiver with Front Stage Surround Advance (Silver)

5 x 110W, 8 ohmi
    terminale Input:
    - 3 x composite
    - 1 x digital optical
    - 2 x digital coaxial
    - 5.1 x multi-channel
    terminal Output:
    - 1 x composite
    Dolby Digital
    Dolby Pro Logic II
    DTS
    DTS 96/24
    WMA 9 Pro
    12 Surround Modes
    Large Electrolytic Capacitors
    Pioneer Hybrid Amplification
    DSP
    D/A Converter
    Phase Control
    Sound Retriever
    Virtual Surround Back
    DNR
    Midnight Listening Mode
    Stream Direct
    Auto Surround
    Bass/Treble Tone Controls
    Loudness

[LEFT]Signature not found... Try again!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

caut si eu de ceva timp un sistem cu decodor 5.1 incorporat dar in afara de Logitec la 1300 ron si JBL la 1100 ron (DOMO) nu am gasit . A fost o oferta la Altex cu acelasi JBL la 600 ron dar nu am fost pe faza ... ultimul de pe raft era vandut. Poate imi dati ceva variante , chiar online .
    Multumesc.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

sal depinde cat te tine buzunarul, stiu ca si cei de la JS (jazzspeakers) au ceva sist. 5.1 cu decodor dolby incorporat si undeva de la 3,5mil in sus ( depinde de putere si domeniu de redare a frecventelor) si se gasesc pe la noi.
    dai pe google cu cautare pe site-urile romanesti cu " sist. 5.1 dolby digital" si vezi ce gasesti.
    acum si cam cat dai face, dar avand in vedere camerele care alcatuiesc un apartament normal zic eu ca nu se merita totusi sa dai mai mult de 10 mil. pe un sist. 5.1 la care de fapt mai mult te intereseaza intrarile optice (coaxiale), idealul era daca se mai gasesc in comert decodoarele de sine statatoare dolby digital (acum 2-3 ani erau si de la creative si de la js pe piata) care se invateau tot cam de la 3.5 mil. in sus si il intercalai intre sursa de semnal audio si sist. 5.1 normal si puteai face multe cu el.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)