Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena1/Rds Pot Pierde Liga 1 Printr-o Smecherie A La Mitica!!

http://www.tolo.ro/2008/04/03/stiri-...pe-frontul-tv/

UPDATE: Jurnalul National scrie care sint conditiile in care s-ar putea rezilia contractul.

1. La ce să se aştepte publicul? Probabil la un meci sau două īn sistem free tv pe Antena 1. Apoi, la apariţia unui canal de sport creat īmpreună de A 1 şi RCS pe care să fie difuzate celelalte meciuri. Nu contează dacă eşti abonat RCS, UPC, Dolce, Boom sau orice altă firmă. Printr-o modalitate sau alta, mergīnd pīnă la instalarea unei antene Digi TV, meciurile vor putea fi văzute. Dar cu o suprataxă.

2. La ce să se aştepte concernul cīştigător? La o atitudine birocratică din partea Ligii. LPF a redactat greu contractul. Şi, deşi tocmai a cīştigat 85 de milioane euro net pe trei ani, se gīndeşte la prevederi comice, de genul: “Toate meciurile se vor disputa la aceeaşi oră”.

3. La ce să se aştepte presa? La un posibil război legal declanşat īn curīnd de tabăra īnvinsă, prin firma lui Horaţiu Nicolau. Surse de la Ligă susţin că există un contract īn care Telesport are “drept de primă opţiune”. Īn interpretarea unor jurişti, printre care şi cel al Ligii, care era să cadă din picioare cīnd a descoperit acum două zile clauza, “asta īnsemnă că LPF ar fi obligată să-i dea drepturile lui Nicolau, īn cazul īn care el plăteşte suma oferită de cīştigătorul licitaţiei”.

Dacă această ultimă situaţie se confirmă, Liga intră īntr-o problemă legală majoră. Dar poate că nu asistăm decīt la frămīntările prin care piaţa TV īşi caută un nou echilibru. Plăcile tectonice se dovedesc nişte amărīte piese de rummy faţă de orgoliile şi interesele care au fost aruncate īn jocul ce nu vrea să moară.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by lukas75 View Post
    http://www.tolo.ro/2008/04/03/stiri-...pe-frontul-tv/

“asta īnsemnă că LPF ar fi obligată să-i dea drepturile lui Nicolau, īn cazul īn care el plăteşte suma oferită de cīştigătorul licitaţiei”.
    Pai cred ca trebuia sa ofere in timpul licitatiei, nu dupa.
    Dupa ploaie palarie...
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

nu cred in asemenea scenariu
    dar sa nu uitam ca traim in romania si aici totul e posibil

dar este foarte greu pt ca sunt interese mari
    si nu cred ca vantul mai poate face ceva
    doar printr-un santaj
    la voiculescu si la cei de la RCS i-ar putea convinge sa renunte
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu mai scrieti prostii:

1. Dreptul de preemtiune era valabil in timpul licitatiei, daca erau oferte egale castiga Telesport-ul
    2. Inainte de licitatie Dragomir a spus ca Telesport a pierdut acest drept, el de fapt nu participa la licitatie,a participat doar Realitatea

Si ce daca e vant …
    Si ce daca sunt ploi
    Nu ne vom opri din noapte in zori

Ne-ati dat puterea
    Ne-ati dat speranta
    De a fi-mpreuna mereu…..

ETERNA MAXIMA

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Realitatea care tocmai cumparase Telesportul cu 5 zile inainte.
    Insa acum nu cred ca s-ar putea face ceva deoarece totul trebuia facut pina la sfirsitul licitatiei cel mai probabil.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Radeati de mine zilele trecute.........Mitica e mai smecher decat toti rds-upc-orange-vodafone-vantu-boom la un loc....

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

LPF poate anula neconditionat licitatia daca in termen de cinci zile lucratoare nu se incheie contractul de cesiune, caz in care executa silit garantia de 3.600.000 de euro, plus TVA.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Masterchief View Post
    LPF poate anula neconditionat licitatia daca in termen de cinci zile lucratoare nu se incheie contractul de cesiune, caz in care executa silit garantia de 3.600.000 de euro, plus TVA.
    Vantu flutura fara spor preemptiunea lui Nicolau:
    04/04/2008 de Horatiu Sima

Drepturile asupra Ligii I sunt ale ANTENEI 1
    Redactorul şef al Gazetei Sporturilor, Cătălin Tolontan, un ziarist bine informat şi cu greutate īn cuvānt, comentează pe blogul său "nebunia” licitaţiei drepturilor de a trasmite meciuri televizate din prima ligă, drepturi cāştigate de Antena 1, contra unei sume record de 104 milioane de euro pentru 3 ani. " La ce să se aştepte presa? La un posibil război legal declanşat īn curīnd de tabăra īnvinsă, prin firma lui Horaţiu Nicolau. Surse de la Ligă susţin că există un contract īn care Telesport are . Īn interpretarea unor jurişti, printre care şi cel al Ligii, care era să cadă din picioare cīnd a descoperit acum două zile clauza, ”, scrie Tolontan .

Ei bine, am adāncit un pic problema şi am aflat că acest lucru nu este posibil decat daca Antena 1 şi firma de cablu RDS-RCS nu achita, conform clauzelor contractuale, o treime din suma pentru care a licitat, pānă la data de 15 aprilie 2008. Concret, este vorba de 34 de milioane de euro, costul intregral pentru un an al tranzacţiei. Īn cazul in care, la data respectivă, ele nu pot face dovada că au achitat banii, cei doi asociaţi pierd avansul de zece la sută din valoarea īntregii tranzacţii, adică 3,4 milioane de euro, bani pe care i-au dat drept garanţie. Īn aceste condiţii, licitaţia se va anula şi va fi organizată o alta. Clauza respectivă a fost introdusă expres de Liga Profesionistă de Fotbal deoarece, īn timp, a mai fost păcălită la bani. Īntāi a fost Giovanni Becali, care a promis că aduce un investitor să preia drepturile Tv pentru o mare sumă de bani, după care s-a retras, fără să poată fi tras la răspundere. Apoi PRO Tv a rămas datoare către ligă. De altfel, postul din Pache Protopopescu, pentru neachitarea datoriilor, a fost exclus de la licitaţia ce a avut loc cu puţină vreme īn urmă.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Antena 1 şi RCS vor să īncălcăm legea

Dumitru Dragomir a declarat că Antena 1 īmpreună cu RCS, cāştigătorii drepturilor de televizare ale Ligii 1, vor să īncalce legea cerānd LPF unele "facilităţi" interzise prin caietul de sarcini. Astăzi, reprezentanţii consorţiului Antena 1 si RCS au purtat negocieri intense cu reprezentanţii LPF fară să ajungă la o īnţelegere.

Dragomir a declarat īn exclusivitate pentru ProSport: "Nu semnez niciun contract, reprezentanţii RCS&Antena 1 vor să īncălcăm prevederile din caietul de sarcini şi implicit, legea. Avocaţii Ligii nu vor fi de acord cu asta."

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Pe de alta parte, pe 15 mai, Antena 1 si RCS&RDS vor trebui sa vireze suma integrala pentru primul sezon din contract, adica in jur de 28,3 milioane de euro.

In cazul in care sint intirzieri, se percepe o penalizare de 0,2% pe zi, dupa zece zile contractul fiind reziliat automat. Intelegerea devine nula si in caz de faliment. Interesant este ca, in cazul unei noi licitatii, daca nu se ajunge la suma initiala, Antena 1 si partenerul sau sint obligati sa achite diferenta, cu titlu de daune.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pe de alta parte, pe 15 mai, Antena 1 si RCS&RDS vor trebui sa vireze suma integrala pentru primul sezon din contract, adica in jur de 28,3 milioane de euro.

In cazul in care sint intirzieri, se percepe o penalizare de 0,2% pe zi, dupa zece zile contractul fiind reziliat automat. Intelegerea devine nula si in caz de faliment. Interesant este ca, in cazul unei noi licitatii, daca nu se ajunge la suma initiala, Antena 1 si partenerul sau sint obligati sa achite diferenta, cu titlu de daune.
    ASta patesti cand nu analizezi dinainte piata si te arunci ca orbu .... acu cine scoate banii ca antena nu are cum iar rds nici atat daca ramane cu optiunile 3-9 .......... Era o sansa daca RDS SPORT sau cum s-o fi chemand dadea exclusiv optiunile 1-2 si mareau abonamentul dar pt 3-9 cum vor antenistii dracu se va abona.......

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lukas75 View Post
    ASta patesti cand nu analizezi dinainte piata si te arunci ca orbu .... acu cine scoate banii ca antena nu are cum iar rds nici atat daca ramane cu optiunile 3-9 .......... Era o sansa daca RDS SPORT sau cum s-o fi chemand dadea exclusiv optiunile 1-2 si mareau abonamentul dar pt 3-9 cum vor antenistii dracu se va abona.......
    Mda se ingroasa gluma...vom afla curand si deznodamintul.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Mda se ingroasa gluma...vom afla curand si deznodamintul.

Cristi Creţu: „Nu are cum să mai vāndă Dragomir drepturile la Realitatea!”

Cristi Creţu: „Nu are cum să mai vāndă Dragomir drepturile la Realitatea!”
    Cristi Creţu a dezvăluit pentru Prosport povestea drepturilor de televizare pentru Liga I, care par a lua o īntorsătură neaşteptată, după ce, azi, Dumitru Dragomir a spus că Antena 1 ar dori să aducă modificări īn contract, īn neconformitate cu legislaţia īn domeniu:

„La două zile după licitaţie noi am trimis un contract cu nişte modificări, care sunt confidenţiale. Astăzi la 11 ne-am īntālnit la Ligă şi am plecat de la următoarele premize: dacă ne īnţelegem semnăm contractul īn varianta dată, dacă nu ne īnţelegem semnăm aşa cum vrea Liga urmānd ca pe parcurs sa mai negociem īn privinţa neīnţelegerilor. La orele 16 am semnat contractul īn conformitate cu cerinţele Ligii. Totuşi, Valentin Alexandru, vicepreşedintele Ligii a refuzat să legitimeze īnţelegerea, motivānd că numai Dumitru Dragomir, preşedintele LPF poate face asta şi trebuie aşteptat, pentru că īn momentul acela nu era prezent īn sediul instituţiei. La orele 18 din păcate am fost poftiţi afară, pentru că se īncheiase programul." a spus Creţu, şeful departamentului sport la Antena 1.

El a mai completat: "După acest episod neplăcut am chemat un executor judecătoresc care a īnştiinţat Liga că acest contract privind drepturile de televizare este semnat. Māine am stabilit la orele 10:00 de dimineaţă să ne īntālnim iar cu reprezentanţii LPF. Nu cred că vor fi surprize. Nu are cum Dragomir să vāndă drepturile TV ale Ligii I către Telesport şi Realitatea TV! Dreptul de preemţiune anunţat īnaintea licitaţiei e anulat pentru că Telesportul nu a participat” a īncheiat Creţu.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

„La două zile după licitaţie noi am trimis un contract cu nişte modificări, care sunt confidenţiale. Astăzi la 11 ne-am īntālnit la Ligă şi am plecat de la următoarele premize: dacă ne īnţelegem semnăm contractul īn varianta dată, dacă nu ne īnţelegem semnăm aşa cum vrea Liga urmānd ca pe parcurs sa mai negociem īn privinţa neīnţelegerilor. La orele 16 am semnat contractul īn conformitate cu cerinţele Ligii"

aici este problema...Antena a vrut sa modifice niste clauze...liga s-a tinut tare si azi dupa-masa Antena s-a predat...miine mitica duce juristii sa fie sigur ca semneaza un contract conform cu dosarul de licitatie...si gata...liniste....pina in 15 mai...sa dea banii...daca nu dau banii...atunci e se mai poate vorbi de alti competitori...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

LIVE LA ANTENA 1....

CONTRACTUL NU ERA ANEXA LA CAIETUL DE SARCINI ..........
    LA ORA 16 s-a incercat semnarea cu obiectiunile antenei 1......

DRAGOMIR nu a vrut........

S-a incercat semnarea in varianta Ligii .......... Dragomir nua vrut...

S-au incurcat mult itele... toate jocurile erau pt NICOLAU si VANTU........

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)