Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
    Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Default Antenele mobile si...Oul lui Columb

Cred ca am obosit...
    Daca va pricepeti careva la geometrie, matematica, desen... Am nevoie de figura geometrica rezultata in urma intersectiei unui plan cu un con (suprafata conica). Conul este circular cu unghiul la varf de 90 grade. Axa conului face cu planul un unghi de 80, 70 si respectiv 60 grd. Ma intereseaza aspectul figurii rezultate in cele 3 situatii (poze sau desene).
    Multumesc!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Con

Salut!

Dupa ce am "analizat" figura pe care ai descris-o, mi-a iesit ceva de genul:

Am presupus ca axa conului (h sau [OM]) pica in mijlocul bazei (M) si am mai presupus ca planul (alfa) taie conul printr-un astfel de loc, incat axa conului (h) formeaza cu planul (alfa) punctul M'.

Am respectat... hmmmmm... cum se numeu la geometrie datele problemei?... ipoteza! cum ca unghiul la varf (unghiul AOB, marcat cu verde) e de 90 de grade si ca baza conului initial e un cerc (de raza r).

Cele trei situatii (unghiurile de 80, 70 respectiv 60 de grade) se obtin prin inclinarea planului (alfa) astfel incat unghiul marcat cu albastru (unghiul A'M'M) sa fie de 80, 70 respectiv 60 de grade. In figura asta am desenat cazul in care unghiul e de 80 de grade.

Figura finala, care rezulta dupa taiere este trunchiul de con (sau ce o fi ceea ce rezulta ) AA'B'B.

BAV

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

mooo , n'am asa ceva , am viziune
    - daca rotesti planul cercului ( baza ) in jurul axei AB , vei obtine un/o ,, ou " cu doua axe perpendiculare : AB fixa si alta cu lungime variabila functie de unghiul de rotatie ; AB este impartita egal iar axa variabila aste impartita de AB in segmente proportionale cu unghiul de rotatie .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Conul are unghiul la varf de 90, deci inaltimea= raza (h=r). Ecuatia cercului de baza este x+y=r. In spatiu, daca in loc de r luam h-z (adica r-z), obtinem ecuatia x+y = (r-z), adica x+y -z + 2rz = r, ceea ce reprezinta ecuatia conului (conditie: z< r).
    Pentru verificare, cazuri particulare:
    in planul z=0 se regaseste ecuatia cercului baza: x+y=r
    in varful conului (x=y=0, z=r) iar se respecta ecuatia.
    Acum urmeaza intersectia. Ecuatia planului care face cu axa x un unghi alfa si taie conul la o inaltime h este: z= xtg(alfa)+h. Inlocuiesti z in ecuatia conului si obtii ecuatia unei elipse neregulate in planul xy.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Noa, bun!
    Asadar daca luam planul "alfa" al lui @BAV si il lipim pe ecran, obtinem "oul" lui @smv167, adica elipsa neregulata a lui @Kroky.
    Probabil arata cam asa:

Acum, daca ne gandim la astre, fiecare dintre noi are conul sau propriu. Acesta nu depinde de data nasterii (zodie) ci doar de locatia geografica unde ne tinem antena (parabola).
    De exemplu, la mine la TG. Mures unghiul la varf al conului este de circa 167 grd. si axa conului face cu planul ecuatorial un unghi de 89.4 grd., aplecata spre sud.

Cred ca antena mea mobila in loc sa descrie un arc de cerc, descrie in timpul rotirii un fund de ou.
    Si antena ta la fel! (cu doua exceptii).

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In curand se va infiinta si sectiunea RDI Chineza pentru threaduri in limba chineza (mandarin) ca si acesta .

Banned

Posts Thanks / Likes

Tu ai pitici putini , da' ficsi . Nu ma deranjeaza deloc , este chiar amuzant pentru privit de pe margine de unii (ca mine) care in clasa a XII-a dadeam teza la matematica unui coleg sa mi-o scrie ..

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca tot veni vorba de oua, @KB stii cum poti face un ou sa stea in varf, pe masa, fara sa-l spijini cu nimic? Nu e nevoie de diploma de bacalaureat pentru asta.

Banned

Posts Thanks / Likes

Orice dar nu geometrie . Eu lipesc oul si gata . Superglue clar . Man , nu vreau sa iti ruinez threadul , sa ne oprim aici .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e geometrie, e istorie:
    Oul lui Columb. Dupa descoperirea Americii (1492) si intoarcerea lui Columb in Spania, gloria lui incepe sa starneasca invidii, gelozii. Tagaduind meritele celebrului navigator, retractorii sai spuneau ca, de fapt, Columb n-a facut nici o descoperire. Pentru a-l umili, un grande d'Espana l-a invitat la un ospat, unde i s-au adresat si vorbe rele. Columb a tacut un timp, apoi luand un ou de pe masa, i-a intrebat pe comeseni care dintre ei poate face ca oul sa stea drept pe unul din varfuri. Multi au incercat, dar nimeni n-a reusit. Atunci Columb, lovind usor oul la un capat, il facu sa ramana in echilibru. "Asta stim si noi!" _ izbucnira ei. "Nici nu ma indoiesc, trebuia numai sa-ti vina asta in gand". Din aceasta intamplare, a ramas expresia: "Oul lui Columb"
    Revenind ontopic, ideea ar fi ca , din punct de vedere teoretic, o antena mobila (cu un singur grad de libertate) nu poate urmari exact curba satelitilor.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca incepe sa devina ceva in legatura cu satelitii, o sa mutam threadul la RDI, dar ianinte vrau sa vad calcule, formule matematice, desene tehnice, etc... spor la treaba si asteptam sa-ti dam note cand termini cu teza

PS.: Am modificat titlul threadului, dar daca tu vrei il fac la loc... asa parca e si mai fain si o sa fie si mai citit
    Last edited by [email protected]; 5th April 2008 at 16:47.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53E - -30W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

poate daca e vorba de oua intra si adrian nastase
    ca tot stie sa numere oua
    sau aia care au fost invitati sa ii numere ouale

PS: faza cu oul lui Columb e de cultura generala
    ca si cu nodul gordian
    pe care Alexandru Macedon la "dezlegat" taindu-l cu sabia
    o solutie la care nu s-au gandit si altii ca si la Columb

ceva asemanator e si cu operatia de cezariana
    la care s-a gandit Iulius Caesar pt ca nu se putea naste nu stiu ce copil...
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

am crezut ca este punctul de vedere al unui LNB offset

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Prin antena mobila inteleg atat antenele parabolice (simetrice) cat si offset, deasemenea includ atat monturile cu actuator cat si H-H.
    Definirea notiunilor:
    -daca un lucru e posibil din punct de vedere teoretic, atunci printr-o realizare practica tot mai precisa ne putem apropia de idealul teoretic
    -daca un lucru nu e posibil din punct de vedere teoretic, atunci oricat de perfecta ar fi realizarea practica tot nu putem atinge idealul dorit.

In acest caz idealul teoretic este ca printr-o singura miscare de rotatie a antenei sa acoperim exact toti satelitii vizibili aflati pe orbita geostationara.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut

Eu ma gandesc asa:

In conditiile in care o antena rotativa descrie o miscare de rotatie, cu un singur grad de libertate, atunci locul geometric format de totalitatea segmentelor reprezentate de bratul LNB-ului aflat in miscare, se va gasi intr-un plan (sa ii zicem alfa). Locul geometric reprezentat de totalitatea punctelor in care se gaseste LNB-ul, in miscare, va face intotdeauna parte dintr-un plan, si nu oricare, ci chiar acest plan alfa. Planul alfa va intersecta globul pamantesc, printre altele, si in punctul reprezentat de locul in care exista antena cu pricina (punctul "J").

Sa luam acum un cilindru circular drept (care are ca baza inferioara cercul de diametru [ST] = d si baza superioara cercul cu diametrul [UV] = d). Vom intersecta cilindrul asta cu un plan beta, care este paralel cu planul bazei cilindrului. Planul beta este determinat de totalitatea punctelor reprezentate de pozitia satelitilor pe orbita geostationara. Curba orbitala a satelitilor va fi chiar curba de intersectie a cilindrului cu planul beta (adica curba AKB).

Acuma revenim la planul alfa. Antena este fixata, sa zicem, perfect, pentru a capta semnal de la un satelit (calea reprezentata de segmentul [JK]). In termeni geometrici, va exista un punct de intersectie al planului alfa cu curba satelitilor (punct care este chiar satelitul de la care vine semnal perfect). Sa intitulam punctul asta "K"

Atata timp cat planul alfa nu va coincide cu planul beta, el (planul alfa) va intersecta cilindrul dupa alte curbe (cum ar fi A'KB') decat cea a satelitilor, avand un punct comun cu ea (in orizontul vizibil) - punctul K.

O antena va putea urmari exact curba satelitilor doar daca planul alfa va coincide cu planul beta, respectiv daca segmentul [JK] va face parte si din planul beta, mai mult, daca A'KB' = AKB, adica daca antena se gaseste la Ecuator.

Desenul ce rezulta este:

Cam atata cu teoria

Inainte sa incep sa fac desenul asta, am rotit antena dintr-un capat in altul de nustiucate ori, sa vad cum se roteste. Nu stiu de ce mi s-a parut ca executa o miscare de rotatie cu doua grade de libertate... adica.. hmm.. cum sa explic cat mai "tehnic"... se si rotea (Est-Vest), dar se si... inclina dintr-o parte in alta

Dar daca datele problemei se refera la un singur grad de libertate, asa ramane!

BAV
    Last edited by [email protected]; 6th April 2008 at 15:11. Reason: am redimensionat desenul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)