Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Dreambox DM-500S: Upper slot

Salut!

M-ar interesa sa mai folosesc inca un smartcard la Dreambox-ul meu (DM-500S cu imagine Gemini Project si Gbox 2.1B).

Deci am observat ca in momentul in care bag un smartcard in card reader, cardul apare ca existand in asa-numitul "Internal Lower Slot". Am vazut ca mai apare in meniu un "Upper Slot". As vrea sa stiu de ce anume am nevoie ca sa activez Upper Slot-ul (ma gandesc ca am nevoie de ceva "extern", pt. ca DM-500S-ul nu are decat 1 card reader).

Sau... am mai gasit un meniu in care apar 8 astfel de sloturi (nu stiu exact unde, si nu ma pot uita acuma, ca Dreamul e in alta camera in care doarme cineva ). Dar o sa va zic maine exact ...adica no.. astazi

Si inca ceva... Ar putea apare ceva probleme (io stiu.. incompatibilitati sa zicem sau blocaje a Dream-ului sau io stiu ce altceva) daca folosesc mai multe localcard-uri deodata ? Sau, mai bine zis, ar fi recomandat sa nu folosesc mai multe localcard-uri deodata ?

Multumesc,

BAV

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

la 500_le meu pot lega un Card reader extern - si imi citeste cartela -

in slotul intern nici nu am incercat inca -

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

La DM500 apar 2 sloturi din cauza softului, evident exista fizic 1 slot, al 2-lea nu se poate activa, dar se poate pune un cititor de cartela extern pe portul serial (de ex. smartmouse).

Dreambox member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exista si cititoare 8in1 care se pun foarte simplu pe serial si pot fi folosite cu succes. Numai carduri sa fie

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut!

Ati putea va rog sa imi dati un link exact catre un site sau magazin online unde as putea vedea exact un astfel de aparat (card reader)? M-ar interesa detalii, cum arata, pret, etc.

Am "studiat" astazi un Phoenix CAS Interface 3 pe site-ul Peruvision (aveau un link catre manualul de la aparatul asta... dar parca nu era ceea ce cautam eu... ma rog.. m-am uitat in fuga peste document, trebuie sa recunosc

Hmmm.. hai ca intreb asta tot acum, voiam sa o las pentru cand imi procur... procurez (sau cum se zice corect ) un reader din asta: daca il atasez la Dreambox -- sa inteleg ca atasarea se face prin intermediul portului RS232? -- Gboxul instalat pe Dreambox stie sa citeasca cardul?
    De exemplu, sa zicem ca bag in cardreader un smartcard Viaccess de TVR, Dreambox-ul va sesiza ca e un card Viaccess de TVR si va sti sa il... hmmm... proceseze? Sau mai trebuie instalat ceva pe Dream ca sa pot folosi un cardreader?

Multumesc,

BAV

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

eu tocmai testez acest lucru - din pacate tind sa cred ca este ceva in neregula cu interfata phoenix
    pentru a activa si portul com trebuie setat in gbox_cfg V: { F0 35 }

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

o mica corectie la cele spuse anterior: interfata functioneaza foarte bine, dar mi-a luat 2 zile pina am reusit sa o pun in functiune
    atentie: cardul tvr nu se poate citi in cccam - nu inteleg de ce, nu am apucat sa studiez mai deloc, dar mi-au confirmat-o si altii

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by BAV View Post
    Salut!

Ati putea va rog sa imi dati un link exact catre un site sau magazin online unde as putea vedea exact un astfel de aparat (card reader)? M-ar interesa detalii, cum arata, pret, etc.

Am "studiat" astazi un Phoenix CAS Interface 3 pe site-ul Peruvision (aveau un link catre manualul de la aparatul asta... dar parca nu era ceea ce cautam eu... ma rog.. m-am uitat in fuga peste document, trebuie sa recunosc

Hmmm.. hai ca intreb asta tot acum, voiam sa o las pentru cand imi procur... procurez (sau cum se zice corect ) un reader din asta: daca il atasez la Dreambox -- sa inteleg ca atasarea se face prin intermediul portului RS232? -- Gboxul instalat pe Dreambox stie sa citeasca cardul?
    De exemplu, sa zicem ca bag in cardreader un smartcard Viaccess de TVR, Dreambox-ul va sesiza ca e un card Viaccess de TVR si va sti sa il... hmmm... proceseze? Sau mai trebuie instalat ceva pe Dream ca sa pot folosi un cardreader?

Multumesc,

BAV
    Interfata phonix si cea 8in1 merg foarte bine daca gbox e setat corespunzator. Dreamul stie ce sa faca cu cardurile. Ceva probleme am vazut la cardurile nds puse pe com in newcs.Cele care le citeste gbox-ul merg

viasatborox Teacher

Posts Thanks / Likes

eu am pus intrebarea aste de foarte mult timp.
    Merge pina la urma cu phonix si ce tre modificat in gbox.cfg ce cuartz ati folosit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)