Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default semnal prin geam

Am un amic care vrea sa-si instaleze o antena pt. dn ( sau bell ) dar nu are voie sa o puna pe geam, balcon sau acoperis si singura varianta e in apartament. Presupunand ca in afara de geam nu e nici un ostacol(zid, tocul de la geam sau orice altceva) si ca antena e orientata corect se poate receptziona semnal asa incat sa poata vedea DN sau Bell ?

P.S. : am incercat sa pun un geam in fatza antenei mele ( deja instalata si orientata si care e in folosintza ) dar nu merge, probabil ca geamul din cauza unghiului de difractize schimba propagarea semnalului; dar daca pui intai geamul si apoi cautzi cu antena semnalul ?( la mine e complicat sa dau antena jos de pe bloc ) , ce parere avetzi ?

merci pt. ajutor !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Merge sa pui antena la geam dar prinzi semnalul mai greu...de la 99% afara, ajungi la 65% in casa...conteaza si tipul geamului...incerca ca merge.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Nu stiu daca sunt sanse sa mearga...
    Dar cum nu se poate recomanda o antena mai mare atunci un LNB mai bun ar putea sa ii sporeasca sansele ca sa obtina un semnal utilizabil.
    Invacom face LNB-uri renumite si eu asa mi-am marit semnalul cu 10-15%... Folosesc un QPH-031 care are ambele tipuri de polarizare (circulara si lineara) dar modelul exact depinde de natura utilizarii.
    Aegyssus

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

scoti geamu original si pui unu de plastic in locu lui si merge fara pierdere de semnal pentru bel e buna si o antena de 16 inc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

acum trebuie sa vezi ce grosime are geamul sa nu fie dublu si sa ai antena de dimensiuni mai mari decat normalul sa compenseze pierderea cauzata de geam..........
    Dreambox_82

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DREAMBOX_82 View Post
    acum trebuie sa vezi ce grosime are geamul sa nu fie dublu si sa ai antena de dimensiuni mai mari decat normalul sa compenseze pierderea cauzata de geam..........
    prin geam nu trece semnalu numai prin plexi-glas trece

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DREAMBOX_82 View Post
    sa ai antena de dimensiuni mai mari decat normalul sa compenseze pierderea cauzata de geam..........
    Cu tot respectul, nu as recomanda asta cuiva care isi pune antena in interiorul apartamentului...
    Aegyssus

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Well pot sa zic ca am instalat o antena in interiorul apartamentului care a mers cu binenteles o atenuare de 15-20 % prin geam plus o sita de tintari...ce e interesant e faptul ca fara screnul de tintari semnalul se atenua mai mult ..asa ca am pus inapoi screnul....antena era pentru ambi provideri si era una eliptica de 24" testata in Toronto.....Presupun ca atenuarea semnalului se datora continutului de metale din compozitia sticlei?!?!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

screenul de tantzari atenueaza doar daca ochiurile de la screen sunt egale sau mai mici de 0.1 Lambda, adica o zecime din lungimea de unda, dalculand care e lungimea de unda o sa vezi ca e tare greu sa ai o plasa de tzantzari asa deasa , lungimea de unda e de cca 2 cm, deci ochiurile trebuie sa fie de 2 mm ...asta theoretic

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default salut

Bineiteles ca merge dar pierzi un pic din semnal

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default salut

Tot eu sint am mai citit ceva despre plasa de tintari, vreau sa-ti spun sigur ca merge prin geam dublu plasa de tintari si chiar si cu starurile din lemn inchise experienta facut. bafta

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

aaaa, aicea am un pic de experienta ....pe scurt daca ai antena bine orientata si cu lnb. ok. depinde de satelit , dish sau bell ce poti prinde prin geam ,si depinde de tp.deasemenea sunt unele canale ce le vei prinde cu un geam si altele ce le ve-i prinde cu altu.... depinde ce canal vrei... adica daca inchizi cele doua geamuri prinzi ceva si daca deschizi unu altceva....da nu mai prinzi ce ai avut innainte.... io ce am facut cu asa ceva ?! mai ales iarna cand nu-i usor....banuiesc ca ai un proprieter care nu te lasa sa pui antene! in loc de o antena mi-am pus doua! una pe dish si una pe bell, pe un scaun de birou si le-am scos afara pe balcon si le-am acoperit cu niste saci de pubela...habar nu a avut ce-i acolo pt. ca arata ca o caracatita sau ceva ...mentionez inca o data pe un scaun de birou doua antene.... (inainte mi-o dat preaviz sa-mi scot antena).

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Talking

""aaaa, aicea am un pic de experienta ....pe scurt daca ai antena bine orientata si cu lnb. ok. depinde de satelit , dish sau bell ce poti prinde prin geam ,si depinde de tp.deasemenea sunt unele canale ce le vei prinde cu un geam si altele ce le ve-i prinde cu altu.... depinde ce canal vrei... adica daca inchizi cele doua geamuri prinzi ceva si daca deschizi unu altceva....da nu mai prinzi ce ai avut innainte.... io ce am facut cu asa ceva ?! mai ales iarna cand nu-i usor....banuiesc ca ai un proprieter care nu te lasa sa pui antene! in loc de o antena mi-am pus doua! una pe dish si una pe bell, pe un scaun de birou si le-am scos afara pe balcon si le-am acoperit cu niste saci de pubela...habar nu a avut ce-i acolo pt. ca arata ca o caracatita sau ceva ...mentionez inca o data pe un scaun de birou doua antene.... (inainte mi-o dat preaviz sa-mi scot antena).""

hai ca asta mi-a placut..cu scaunul de birou..o poza ceva ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Wink

Quote Originally Posted by lucianus1 View Post
    aaaa, aicea am un pic de experienta ....pe scurt daca ai antena bine orientata si cu lnb. ok. depinde de satelit , dish sau bell ce poti prinde prin geam ,si depinde de tp.deasemenea sunt unele canale ce le vei prinde cu un geam si altele ce le ve-i prinde cu altu.... depinde ce canal vrei... adica daca inchizi cele doua geamuri prinzi ceva si daca deschizi unu altceva....da nu mai prinzi ce ai avut innainte.... io ce am facut cu asa ceva ?! mai ales iarna cand nu-i usor....banuiesc ca ai un proprieter care nu te lasa sa pui antene! in loc de o antena mi-am pus doua! una pe dish si una pe bell, pe un scaun de birou si le-am scos afara pe balcon si le-am acoperit cu niste saci de pubela...habar nu a avut ce-i acolo pt. ca arata ca o caracatita sau ceva ...mentionez inca o data pe un scaun de birou doua antene.... (inainte mi-o dat preaviz sa-mi scot antena).

si eu as fi curios sa vad caracatita (scaunul de birou cu antenele)
    Unde esti tu TEPES doamne .....

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

nici pe mine nu ma lasa dar asta nu m-a oprit....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)