Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena 1 Si Rds/rcs Scot Usor Banii Pe Liga 1 - Chinezii Vor Sa Vada Si Ei Liga I

"Azi am primit un mail pe site-ul Ligii de la o mare firma de televiziune din China, care e foarte interesata in achizitionarea drepturilor TV din campionatul romanesc, sa difuzeze meciurile in zona respectiva", a spus Adrian Ionescu la Telesport.

Atractia chinezilor pentru Liga I nu este una noua. In septembrie 2007, mai multi tineri chinezi i-au contactat pe oficialii clubului Ceahlaul Piatra Neamt, anuntandu-i pe acestia de infiintarea unui fan club in China a gruparii conduse de Gheorghe Stefan.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

antena si RCS au drepturi pentru ROMANIA DOAR...tv, internet si mobil...
    pentru alte tari...LPF ia banii...pina acum nu a cerut nimeni )

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ai cititi asta in caietul de sarcini?

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy View Post
    antena si RCS au drepturi pentru ROMANIA DOAR...tv, internet si mobil...
    pentru alte tari...LPF ia banii...pina acum nu a cerut nimeni )
    Asa m-am gandit si eu prima data, dar oare de la cine o sa preia chinezii meciurile ? Nu cumva de la Antena 1 ? Ca doar n-o sa-si aduca chinezii car de transmisie in Romania...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rpintea View Post
    Asa m-am gandit si eu prima data, dar oare de la cine o sa preia chinezii meciurile ? Nu cumva de la Antena 1 ? Ca doar n-o sa-si aduca chinezii car de transmisie in Romania...
    drepturile sunt una...transmisia ii alta treaba...eu asa vad lucrurile...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

cred ca in Germania de exemplui... premiere are drepturi pentru Germania... ca sa retransmita in romania, sport klub nu cred ca a cumparat drepturile de la premiere...altii au drepturi pentru euroipa si revind...

la fel la spania si italia...cel care le-a dat la Boom le-a cumparat de la unul care are drepturi pentru europa..

eu asa cred...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Facem o sectiune DTH China? P-orma stickyuri cu cantoanele chinezesti si operatorii DTH. Neaparat bagam si un thread separat pentru partidul Comunist din China...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy View Post
    cred ca in Germania de exemplui... premiere are drepturi pentru Germania... ca sa retransmita in romania, sport klub nu cred ca a cumparat drepturile de la premiere...altii au drepturi pentru euroipa si revind...

la fel la spania si italia...cel care le-a dat la Boom le-a cumparat de la unul care are drepturi pentru europa..

eu asa cred...
    Corect, asa e cu drepturile. Dar aici era vorba ca o sa castige din afacere ceva banuti si Antena1&RCS, deoarece de la ei vor fi preluate transmisiile.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Totul depinde de cum a vandut propietarul (LPF) drepturile. Daca in contract s-a specificat ca s-au achizitionat drepturile de difuzare exclisiv pe tertoriul Romaniei, atunci ei vand pentru in afara tarii. Daca nu exista o astfel de clauza, cumparatorul s-a scos pentru ca paote revinde fara nici un fel de pretentie financiara din partea LPF. In Spania de exemplu, Digital + a avut drepturile (majoritatea optiunilor) pentru teritoriul Spaniei, iar propietarul La Sexta (Soger Cable parca) pentru in afara teritoriului Spaniei! Dar ... cred ca atunci cand a vazut Dragomir suma si stiind ca in istoria moderna a Ligii I aceasta a exportat doar o singura data (in acest an, o optiune pentru Digital + Espagna), nu cred ca s-a grabit sa mai puna o astfel de caluza!

Cu respect,
    Drogy

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by drogy View Post
    Totul depinde de cum a vandut propietarul (LPF) drepturile. Daca in contract s-a specificat ca s-au achizitionat drepturile de difuzare exclisiv pe tertoriul Romaniei, atunci ei vand pentru in afara tarii. Daca nu exista o astfel de clauza, cumparatorul s-a scos pentru ca paote revinde fara nici un fel de pretentie financiara din partea LPF. In Spania de exemplu, Digital + a avut drepturile (majoritatea optiunilor) pentru teritoriul Spaniei, iar propietarul La Sexta (Soger Cable parca) pentru in afara teritoriului Spaniei! Dar ... cred ca atunci cand a vazut Dragomir suma si stiind ca in istoria moderna a Ligii I aceasta a exportat doar o singura data (in acest an, o optiune pentru Digital + Espagna), nu cred ca s-a grabit sa mai puna o astfel de caluza!

Cu respect,
    Drogy
    la citi avocati are LPF...daca a facut asa o greseala...demisia il paste pe domn Mitica

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Mitica Dragomir ar mai vrea ceva maruntis din drepturile tv asupra Ligii 1.

Liga Profesionista de Fotbal (LPF) a luat 102 milioane de euro, inclusiv TVA, pentru drepturile tv, dar nu se opreste aici. Potrivit presedintelui Dumitru Dragomir, pe faxul LPF a venit o oferta din partea unei televiziuni din China, interesata sa transmita Liga I pe pamint asiatic. „E o hirtie de la chinezi. Eu o sa le-o dau celor care au cistigat drepturile tv, adica Antena 1 si RCS, pentru ca orice transmisie in afara tarii face obiectul unui nou contract.Drepturile de transmisie in afara tarii le revin tot lor, dar pentru asta trebuie sa semnam un nou contract.

Bagator de/in seama Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ma intreb ce au vazut chinezii la Liga I ? Probabil s-au saturat de filmele lor cu batai si zburatori si s-au gandit ca liga 1 ar fi o alternativa buna

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

cam neverosimila stirea
    dar cine stie cum se mai spala azi banii
    daca nu mai merge cu rime fantoma din cipru merge si din china

sau poate chiar exista cateva mii de chinezi care doresc acest lucruu
    la 2 miliarde cati sunt ei ce conteaza cateva mii
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din toata chestia asata, personal, ma bucur ca nu-l mai aud pe Emil Gradinescu... sper sa nu il importe chinezii

Member of Shadow! Master
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by drogy View Post

Cu respect,
    Drogy
    Sogecable-->>(Digital +)are drepturile de televizare a meciurilor cel putin pana in vara.Un meci din fiecare etapa il difuzeaza La Sexta.
    La cat razboi exista intre Sogecable si La Sexta si-a dori Sogecable sa ii aiba macar in pachetul bacico cel la 19.95.
    Dar nu m-ar surprinda ca cei de la Sogecable la cat monopol au in Spania sa ii cumpere.
    De moment este mai greu,ramane de vazut din vara cine va transmite.

Apropo ceva bani vor veni si de la Canal + Futbol daca vor mai transmite din vara un meci din fiecare etapa cum o fac acum.
    Dar raman tot la concluzia ca cei 102 mil este o teapa.
    Am o presimtire ca va mai fi o licitatie in acesti 3 ani.
    Sa fi Domn este o intamplare...Sa fi OM este lucru mare!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)