Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cum pot sa adaug inca o subtitrare intr-o structura de dvd gata facuta? Am subtitrare in romana la un dvd care nu o contine si vreau s-o adaug si sa pastrez meniurile si capitolele nemodificate.

Nu mai am nimic, am vandut tot...

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Urmeaza pas cu pas acest ghid, sper sa te ajute.

http://osx.uv.ro/dvdromania/?p=1

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Dacă varianta lui Leo ţi se pare grea, uite aici una bună, rapidă şi, părerea mea, foarte bună.

Descarci programul, şi după ce instalezi, găseşti tutorialul (pdf) în el...

Subtitles Creator 2.2

Freeware

Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Merci mult baieti, o sa incerc deseara, daca nu ma descurc va mai bazai...

Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Revin cu o intrebare de baraj: daca vreau sa pun subtitrare pe un dvd care contine 4 filme (concret un dvd cu LOST, care are 4 episoade) cum se procedeaza? Cu tutorialul de mai sus m-am descurcat de minune cu dvd-uri care contin un singur film.

Banned

Posts Thanks / Likes

Daca te mai intereseaza, se poate face cu DVD Lab Pro.

Vreau sa intreb si eu ceva: cum sincronizez o subtitrare cu un mkv ?
    Am gasit un tutorial in alta parte, dar nu prea ma descurc cu quicktime, library, etc.

"Cum punem subtitrări in MKV-uri
    Sunt din ce în ce mai multe filme HD, majoritatea fiind puse în format mkv (Matroska). Unele din ele au subtitrări, dar nu toate. Uite cum fac eu ca să-mi pun si să-mi sincronizez subtitrările în mkv-uri:
    1. Caut o subtitrare pe net. De obicei găsesc la Softpedia.
    2. Dacă nu găsesc dintr-o bucată, iau si din două bucăti, pentru că pot să le unesc cu Jubler; e în Java, deci e cam împiedicat, dar e free si-si face treaba. Poate să unească srt-uri si SubSyncX. Dacă nu găsesc srt-uri, sunt bune si sub-urile, pentru că le pot transforma în srt-uri cu sub2srt.
    3. Deschid filmul în QuickTime, care poate să vadă mkv-uri dacă îi pui in user/Library/QuickTime componenta Matroska. Nu o mai găsesc pe net, asa că o pun pe situl meu, sectiunea Soft. Deschid srt-ul în SubSyncX, care e tot pe situl meu, aceeasi sectiune Soft. În SubSyncX deschid fereastra de editare prin File > Open Edit Marker Window Without Movie.
    4. Încarc filmul în QuickTime (durează ceva, în functie de lungimea filmului) si îi dau drumul; cu Command (Măr)+I deschid fereastra de info, care îmi arată exact pozitia cursorului la un moment dat. Când apare primul dialog notez exact timecode-ul, pe care îl trec în SubSycX în dreptul Begin Marker.
    Fac acelasi lucru cu ultimul dialog.
    Atentie: multe subtitrări au la început si la sfârsit câteva linii cu autorul subtitrării, titlul filmului etc. Aceste linii trebuie sterse cu SubSyncX, pentru că nu ai cum să le sincronizezi cu precizie si iti pot da peste cap toată sincronizarea.
    5. În SubSyncX apesi pe Convert Subtitles To Markers, după care închizi fereastra de Edit si salvezi subtitrarea, eventual cu un alt nume.
    6. Deschid MkvMerge. Add filmul mkv si subtitrarea editată anterior. Click pe subtitrare în câmpul Tracks si în tabul General track options scriu la Track name ceva sugestiv, cum ar fi Ro sub. La Language aleg rum (Romanian). Apoi, în tabul Format specific options, la Subtitle charset, aleg ISO-8859-2 (dacă subtitrarea are diacritice, ceea ce e cazul în marea majoritate). Aleg unde să se salveze filmul (cu Browse) si apăs pe Start muxing. În câteva minute o să am un film mkv cu subtitrare românească sincronizată.
    Filmul poate fi deschis cu VLC iar subtitrarea se activeaza apăsând pe tasta S.
    Procedura pare complicată, dar nu durează mult: în vreo 10 minute ai terminat-o (cu tot cu căutat subtitrarea pe net). "

Daca stiti si alta metoda sau alt soft, va rog sa precizati. Multumesc.

Banned

Posts Thanks / Likes

Am facut niste teste pe niste sample-uri. Se pare ca e mult mai simplu. Am extras subtitrarea existenta cu MKVextractGUI, am adaugat-o pe cea in romana cu mkvmerge GUI si gata. Sincronizarea subtitrarilor iese frumos cu Subtitleworkshop.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai e si mai simplu: pui fisierul mkv intr-un folder si tot acolo pui o subtitrare banala de dvix.Trebuie sa tii cont sa aiba frame la fel si denumirea la fel.
    Daca tragi un bluray, din toata gramada de fisiere,pastrezi doar fisierul cu filmul(trebuie sa fie mare cam 36 G) si in folder pui la fel o subtitrare de dvix.Merge perfect
    Chestia cu extragerea e valabila doar daca nu gasesti subtitrare.Oricum cu subtitrarile de divix trebuie sa faci probe ca nu prea se potrivesc toate.Dar in 90 % din cazuri functioneaza

Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Urmeaza pas cu pas acest ghid, sper sa te ajute.

http://osx.uv.ro/dvdromania/?p=1

Mai ai cumva tutorialul, ca nu mai merge linku'? Poti sa mi-l pui pe PM?
    Mersi!

Nepriceput Teacher
    Posts Thanks / Likes

Gata l-am gasit, mersi oricum

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)