Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Am preluat idea de la ulenpas si asadar : sfaturi bune pentru calatorii .

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Calatorii : sfaturi bune pentru un sejur placut

Am fost la Londra pt cateva zile; va sfatuiesc daca veti merge si voi sa aveti la voi Lire ; am avut doar euro la mine si am platit la casa de schimb comision 10%....
    Am ramas placut impresionat de Londra , si oamenii de acolo.
    In alta ordine de idei , am observat ca foarte multi useri "circula" mult; ar fi interesant un Sticky in care fiecare sa povesteasca scurte impresii de calatorie si eventuale neplaceri intampinate / sfaturi etc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

[Ungaria]... in Budapesta e frumos in perioada 31Mai - 1Iunie.. Ziua Copilului etc se transforma intr-un fel de festival al berii.. nu lipsesc nici micii

... ca un sfat util.. de Sarbatorile religioase- Rusalii- Paste- in Ungaria nu e deschis nici un Supermarket(Metro, Cora , Tesco) iar singurele shoppinguri se pot face in statiile Peco

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Am vazut acum ceva vreme pe Dicovery Travel un documentar despre un festival culinar in Texas; pe Batranul continent o fi asa ceva ?

Banned

Posts Thanks / Likes

[Paris] Ce sa nu :
    • Nu acceptati la Sacre Coeur / Montmartre semnele de prietenie constand in snururi pe care unii vor sa vi le ofere si sa va faca bratari din snur pe mana . La sfarsit vor vrea 15-20 de euro . Treceti pe langa ei si nu ii bagati in seama , nu va vor deranja . Daca vad ca esti curios sau interesat te imbarliga .
    • Nu cumparati brelocuri si alte suveniruri de langa Turnul Eiffel sau de la Trocadero , in general de nicaieri de la ambulanti . Sunt mai scumpe decat in magazine .
    • Nu cumparati tigari de la Barbčs - Rochechouart , cica au calitate indoielnica sunt din Africa (Marlboro) , tot asa , de la ambulanti .
    • Nu mergeti cu lei sau dolari . Sunt FOARTE putine case de schimb valutar .
    • Nu le dati bani tiganilor . Majoritatea sunt romani
    • Nu mergeti in zona de nord-est decat daca vreti sa cunoasteti Bronxul
    • Nu acceptati bilete de intrare de la ambulanti la Palatul Omnisport Bercy . Nu am incercat dar pentru 5 euro nu cred sa iti dea ceva valabil cu care sa treci de control .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Personal m-am folosit de carti de calatorie, cu specific local(Elvetia, Germania):

Mai nou, cel putin eu acum am dat de ele, am gasit ceva "Online travelling guides":
    http://www.fodors.com/
    http://www.letsgo.com/
    http://www.worldtravelguide.net/
    http://www.travelnotes.org/

Cred ca satisfac toate intrebarile legate de sfaturi.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru cei care calatoresc in RDG sa nu uite sa-si ridice de la OJT foile de schimb cu care pot schimba 250 lei in marci est germane.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

marfa ? ce se mai vinde ?

Banned

Posts Thanks / Likes

Sfatul zilei : vizitati Amsterdamul (inca odata)

Consiliul municipal din Amsterdam a hotarat recent ca sexul in parcul Vondelpark, care are 10 milioane de vizitatori anual, nu va fi pedepsit, indiferent daca cei implicati sunt heterosexuali sau homosexuali, informeaza Romania libera. Un purtator de cuvant al consiliului local a declarat: "Cei care vor face sex nu ii vor deranja cu nimic pe vizitatori. Exista anumite reguli. Ei nu trebuie sa lase mizerie in urma lor si n-au voie sa se implice in acte sexuale in apropierea terenurilor de joaca. De asemenea, sexul va fi limitat la orele dupa-amiezii si noaptea".

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

atentie mare in ungaria si austria ! actioneaza bande de hoti cu diverse metode.
    una ar fi o gaura intr-un cauciuc dupa care victima este urmarita pina cind nevoit fiind sa opreasca sa schimbe roata este tilharita.
    o alta metoda(careia era sa-i cad eu insumi victima vineri dimineata la ora 4 in ungaria) are ca metoda distragerea atentiei soferului aflat in parcare prin deschiderea usii si prin semne se cere o tigara in acest timp complicele incearca sa deschida usa din spate opusa in diagonala usii soferului si sa fure tot ce-i cade in mina.
    recomandare: pentru folosirea wc-ului opriti doar in parcari cu benzinarii si folosit wc-urile din dotarea acestora.in marea majoritate acestea au supraveghere video.in masina sa ramina cel putin o persoana cu usile inchise.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

In insulele din Caraibe folositi Dolari americani in loc de Euro. Exceptie in coloniile franceze unde de preferat Euro.

Pana si in Saint Martin care e juma Olanda juma Franta merg foarte bine dolarii.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Recomandare turistica Austria

Va rog sa-mi recomandati si mie o statiune montană in Austria buna pentru recreere si sfaturi pentru un pret bun la cazare (cazare la particulari sau hotel,cabane, timpi de cazare :cazare ieftina de la x zile in sus,etc)
    Mulțam

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Sfatul zilei : vizitati Amsterdamul (inca odata)

Consiliul municipal din Amsterdam a hotarat recent ca sexul in parcul Vondelpark, care are 10 milioane de vizitatori anual, nu va fi pedepsit, indiferent daca cei implicati sunt heterosexuali sau homosexuali, informeaza Romania libera. Un purtator de cuvant al consiliului local a declarat: "Cei care vor face sex nu ii vor deranja cu nimic pe vizitatori. Exista anumite reguli. Ei nu trebuie sa lase mizerie in urma lor si n-au voie sa se implice in acte sexuale in apropierea terenurilor de joaca. De asemenea, sexul va fi limitat la orele dupa-amiezii si noaptea".
    salut,
    ai idee s-a facut vreun upgrade la oferta asta?
    Ca trece tineretea, nu-i mare paguba...
    Problema e ca trece si batranetea...

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

http://www.dailycotcodac.ro/2010/07/bolile-turistice/
    Foarte interesant ! Parerea mea ! Ca am trecut prin unele dileme descrise pe acolo.
    If you're going through hell, keep going ! W Churchill

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Exclamation Atentie soferi cand tranzitati SERBIA

Atentie cum "calcati" acceleratia!

Depasirea limitei de viteza, in Serbia se pedepseste cu inchisoarea(sejur) pe o perioada intre 15-60 zile. Deasemeni dispozitivele de tip antiradar de orice tip sunt interzise.

Tot cu închisoarea de la 15 la 60 de zile sunt pedepsite, următoarele infracţiuni:
    conducerea în stare de ebrietate cu mai mult de 2 la mie alcool în sânge;
    depăşirea vitezei legale cu mai mult de 70 km/h în localităţi (viteza legală este de 50 km/h);
    depăşirea vitezei legale cu mai mult de 80 km/h în afara localităţii (viteza legală este de 80 km/h);
    depăşirea vitezei legale cu mai mult de 50 km/h în zonele cu viteză limitată din cauza condiţiile de circulaţie (lucrări, intemperii etc.);
    depăşirea vitezei legale cu mai mult de 60 km/h în localităţi, în zonele cu viteză limitată la 30 km/h sau în apropierea şcolilor;
    neoprirea la trecerea de pietoni când semaforul este pe roşu sau la semnul agentului de circulaţie, atunci când pe trecere se află cel puţin un pieton;
    nerespectarea barierei puse la trecerile la nivel cu calea ferată.

Conform MAE
    Last edited by qwess; 27th July 2010 at 09:30. Reason: completare

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)