Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Pareri pentru un 407

Ma gandesc demult daca sa cumpar masina pe care mi-o doresc.
    E vorba de Peugeot 407 (an 2005-2006)
    As dori niste opinii, poate de la cineva care are sau a avut aceasta masina
    Nu vreau opinii despre alte masini.
    Multumesc anticipat

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

pai in principiu sa te feresti de modelul cu 1.9 diesel.. destul de puturoasa..si nu ma refer ca pierzi la liniute cu ea, ci doar ca este extrem de puturoasa..

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by aklik View Post
    pai in principiu sa te feresti de modelul cu 1.9 diesel.. destul de puturoasa..si nu ma refer ca pierzi la liniute cu ea, ci doar ca este extrem de puturoasa..
    Arata si mie un peugeot 407 cu motor 1.9 diesel

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

lasa-l incolo de peugeot in afara faptului ca este frumos este foarte pacatos si o spun sigur, daca nu ai ce face cu banii si timp de pirdut prin service ia-l, dupa mine ceva german este mult mai bun.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pas Toucher! Nu pune mana elle sint frumoase dar periculoase, putzin fiabile,costuri la intretzinere ai ai, o sa datzi peste anuntzuri chiar bizare cit sint de atragatoare dar majoritatea acestora au o mica mare problema(cele diesel) proprietarul nu va va spune sigur dar este vorba de schimbarea filtrului de particule din catalizor o gramada de parale,automobile fiabile shi putzin costisitoare la uz singurii care shtiu sa faca sint japonezii!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lazar* View Post
    Arata si mie un peugeot 407 cu motor 1.9 diesel
    da ai dreptate, 2.0hdi adica 1997 cm3!

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

unul dintre prietenii mei cu care ma sfatuiesc pe teme auto are un service...
    despre peugeot are o vorba: is faine, da' tzin putzin.....
    asa ca, cere niste opinii inainte de a-ti face hatârul.....ca te costa....

PS: eu am ajuns la o japoneza fabricata in ungaria....am 22k km (intr-un an jumate) si in afara de benzina si pedala nu i-am dat decat revizii....
    la 1300 cmc are 95 CP, are un sprint teribil.....

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Vezi ca din 2005 sunt doua generatii FAP, unul se schimba la ~120.000km urmatorul la ~180.000km, inainte de astea se schimbau la ~80.000km

Intreaba la Peugeot Romania cat te costa schimbul de filtru FAP, reumplerea rezervorului de aditiv Eolys si resetarea computerului de aditiv sa stii cat sa-i ceri discount la vanzator... ~ 1500 Euro.

Poti apela la alte service-uri doar daca au sw-ul original de service ptr resetarea calc. de aditiv ( altfel ramai cu eroarea pe bord ) dar tot scoti ~ 500 Euro din buzunar.

Vorbesc din experienta am o masina din grupul PSA - Citroen C5 HDI, 2005 cu FAP... tocmai am service-at FAP-ul la 115.000km... distractia nu-i ieftina dar la mine merita ptr confort.

Eu am cumparat C5 expre prentru ca-i sigura, spatioasa si super comoda: suspensie hidraulica Hydractive 3 ... cine a mers cu o masina cu suspensie hidraulica stie ca nu se compara cu nici o suspensie de tabla de la masinile normale... urmatoarea mi-as dori sa fie C6.

p.s.
    Daca ti s-a pus pata pe modelul ala ia-l o sa-ti placa, o data traiesti ce naiba;... asta este intretinerea costa mult sau putin o sa vezi tu apoi dar macar iti faci damblaua.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Apelativul "MASINA!" nu merita decat cele fabricate in Anglia si Germania. Mi-au trecut prin mana multe masini, dar cele mai putin fiabile au fost cele frantuzesti (Citroen si Peugeot). Daca ne-ai spune ce buget ai la dispozitie poate vei primi si alte sugestii in loc de 407.
    Daca vrei mai multe lamuriri despre 407 citeste aici, dar ia un Distonocalm inainte:

http://www.peugeotclubromania.ro/for...ead.php?t=8995

Vezi ca sunt 35 pagini referitoare la problemele lui 407, asa ca, spor la citit!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Apelativul "MASINA!" nu merita decat cele fabricate in Anglia si Germania. Mi-au trecut prin mana multe masini, dar cele mai putin fiabile au fost cele frantuzesti (Citroen si Peugeot). Daca ne-ai spune ce buget ai la dispozitie poate vei primi si alte sugestii in loc de 407.
    Daca vrei mai multe lamuriri despre 407 citeste aici, dar ia un Distonocalm inainte:

http://www.peugeotclubromania.ro/for...ead.php?t=8995

Vezi ca sunt 35 pagini referitoare la problemele lui 407, asa ca, spor la citit!
    Mersi pentru sfaturi
    Dispun de 15000 de euro dar mai astept un pic si aleg un Passat din 2006 (model nou).
    De asta pot sa zic ca sunt sigur

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by barila View Post
    Mersi pentru sfaturi
    Dispun de 15000 de euro dar mai astept un pic si aleg un Passat din 2006 (model nou).
    De asta pot sa zic ca sunt sigur
    E o alegere inteleapta, la banii astia iti iei o masina super. Un singur sfat, vezi ca cele cu tractiune 4x4 sunt putin mai zgomotoase decat cele cu tractiune fata. Iar pentru motorul de 1.9TDI merge tunat motorul super, se poate urca pana la 160 CP fara probleme (gasesti detalii chiar aici pe forum).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stiu ca ai zis ca nu vrei opinii despre alte masini dar daca tot vad ca te-ai razgandit ...eu as lua o Laguna 2 motor 2.2dci initiale (gps.piele,incalzire scaune,esp,senzori peste tot si multe alte) asa din pacate constat ca ai hotarat sa-ti ei un tractoras... pentru mine pasatul este un tractor pe langa laguna

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)