Folosesc AltDVB 2.2
Setat commited merg primele 4 LNB.
Daca pun Uncommited CMD 0 - CMD x nu comuta deloc nici pe primele LNB. Ramine pe satelitul (LNB) pe care era inainte sa fac setarile, schimbind canalele am semnal doar pe satelitul pe care era inainte sa fac setarile indiferent care era ( dintre primele 4 LNB )
Asta e modelul exact

http://www.emp-centauri.cz/products....13&nazev=P.168

Daca pun Uncommited AltDVB atunci cind schimb satelitul da mesajul asta:

DiSEqC setup Sat ID=2 (1W)
>Switch-1:LNB3 Type=Uncommited
RawCmd:Not suported

La commited arata asa :
DiSEqC setup Sat ID=3 (13W)
>Switch-1:LNB2 Type=Commited
Select LNB2 / PosB-OptA

La RawData Arata asa:

Mesajele le afisaza intro casuta ce se deschide atunci cind nu comuta (afiseaza toate comenzile de cind a fost deschis ultima data AltDVB)

Am citit ca se poate programa ca un motor cu comenzi pas cu pas,
Am incercat sa folosesc SS2DiSEqC (SkyStar 2 DiSEqC 1.2) acest program are si setari pas cu pas. Comuta DiSEqC-ul pe toate LNB (eu am montate doar 6).
La comanda 2 steps est comuta LNB urmator (daca e pe 1 trece pe 2, daca e pe 4 trece pe 5 etc)daca pun 4 steps comuta al patrulea LNB fata de cel pe care e in momentul respectiv.
Functioneaza destul de simplu numarul de pasi spre est e intrarea pe care o seteaza.
numarul de pasi spre vest se scad merge invers spre primele LNB.
Problema e ca merge pe un LNB fara sa il comut doar vreo 3 minute citeodata nu in todeauna dupa care se blocheaza,
nu comuta sateliti (LNB) automat chiar daca memorez pozitiile si dupa restartul programului isi pierde toate setarile memorate. (Nu il pot folosi pt ca nu comuta automat trebuie sa comut eu cind schimb satelitul, citeodata merge pe un LNB aproximativ 3 minute, )

Afiseaza comanda Raw pe care o face, am incercat sa o copiez si sa o pun in AltDVB dar imi da mesajul:
La RawData Arata asa:

La versiunile urmatoare Maestrul ALTX miar placea sa puna si setari pas cu pas pt H-H. Cu setarile acestea merge si DiSEqC 8/1 Comanda Raw 2 Pasi Est e - E0 31 68 FE (3 Pasi e - E0 31 68 FD, 4 Pasi e -E0 31 68 FC) Comanda Raw 2 Pasi Vest e E0 31 69 FE (3 Pasi e - E0 31 69 FD, 4 Pasi e -E0 31 69 FC).
Nu se agata de primul sau ultimul LNB (daca e pe LNB 3 la comanda 8 pasi Est merge pe LNB 2)