Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default SkyStar 2.8A si AltDVB (cu ultimele drivere)

Cum mi s-a defectat vechea placa skystar 2.3 am fost nevoit sa-mi cumpar una noua, un Skystar2 ver. 2.8A insa am intampinat mai multe probleme...

Nu pot folosi decat ultimele drivere de la Technisat si anume versiunea 4.4.1. Daca folosesc drivere mai vechi sistemul nu-mi vede placa skystar.

Fiind nevoit sa folosesc cel mai recent driver 4.4.1 am observat ca acesta nu se impaca nicicum cu AltDVB. Nu am semnal pe majoritatea frecventelor cu unele exceptii in cazul frecventelor cu polarizare verticala.

Cu ProgDVB si DVBDream in schimb am semnal pe toate frecventele. Problema este ca folosesc de 2 ani AltDVB, m-am obisnuit cu el si as dori sa-l pot folosi in continuare insa nu stiu cum sa-l fac sa functioneze normal cu ss2 ver.2.8A si driverul 4.4.1. Celelalte playere mi se par destul de lente in functionare. Orice sugestie e binevenita!
    Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
    75 E - 43 V

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by amic View Post
    ....Nu pot folosi decat ultimele drivere de la Technisat si anume versiunea 4.4.1.Orice sugestie e binevenita!
    Eu am SS2 Vers.2.3 si drivere 4.4.1 si nu am probleme cu AltDVB-ul.Alta trebuie sa fie cauza.
    .

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema asta am avuto si eu cu un ss2 Ver 2.6
    http://www.dvbskystar.com/down_drivers.html - aici gasesti drivere bune

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Problema la mine a fost grea si de lunga durata pana am descoperit ca problema venea din drivere , m-am plans si aici dar toata lumea ma sfatuia sa schimb lnb-u . DVBViewer si ProgDVB mergeau perfect , pe AltDvb nu aveam semnal pe orizontal ......... Inlocuind driverul dat de producator pe cd ( 4.4.0) cu 4.3.2.9999 am rezolvat , asa ca draga amic sigur ai si tu aceasi problema !
    Mentionez ca placa a fost pe doua systeme diferite dar amandoua folosind Mb intel , un P4 2,6Ghz cu Mb compaq ( nu stiu exact ce cipset are ) 1G ram Fx 5500, iar al doilea este un Core2Quad Q6600 cu Mb Intel DP35DP 4G ram GeForce 7600 GT
    Sa auzim numai de bine !

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rakim View Post
    E greu sa te pronunti cand este vorba de compatibilitatea placilor ss2.
    Producatorul Technisat recunoaste incompatibilitatea cu chipsetup nforce4.

Eu personal am incercat ss2 pe diferite placi de baza atat pe intel cat si pe amd.
    Pe chipseturi in tel n-am intalnit probleme asta nu exclude ca nu sunt ...chiar a mers perfect si pe un i815.
    La amd insa lucrurile stau diferit.Cum toti prietenii mei sunt pe amd si cativa au si ss2 in permit sa fac o lista neagra a pl de baza care fac figuri :

asus-urile socket am2 cu sli mai ales a8n
    gigabyte m56 sk am2
    ecs pe am2

mai apoi in general slotul pci trebuie sa asigure un curent constant de 5v pt buna functionare a ss2 iar unele dau doar 3,3v asta indiferent de sursa folosita

alte placi aflate pe sloturi pci pot incurca ss2 cum ar fi tunerele tv kworld si unele placi de sunet

Asa ca trebuie luate in calcul o gramada de chestii hard dar ce sa mai vorbim de soft.Noroc inainte de toate!
    Eu am Asus M2N-SLI DELUXE ,AMD X2 5000+ ,si merge perfect SS2 rev 2.3 si 2.6 sistem de operare Vista Ultimate.
    P.S. Seria A8N de la Asus a fost numai pe sk 939 .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)