Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Ajutor cumparare aragaz...azi!

Vreau sa iau un aragaz, low cost, max.200 euro dar care sa coaca uniform.

Arer cineva vreo idee sau sfat?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

iti recomand o antena cu microunde ... avand in vedere ca suntem forum de satelit.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile Aragaz

eu am ARCTIC dar nu stiu exact ce model......are cuptor mare si coace bine........oricum sa nu iei ZANUSSI ca alea am inteles ca fac figuri...........

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

retinut!

Altcineva?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

Pareri avizate .... ! Depinde de cine ti le ofera .... ! Toate sunt bune - depinde ce vrei de la aragaz ... si gospodinele spun de la inceput -CUPTORUL sa coaca bine ! Vrei si rotisor , vrei si iluminat cuptor si aprindere electrica .... ! Fiecare firma vine cu cate ceva ! Nu vad diferente intre marci , Arctic-ul si Zanussi se fac la noi , deci nu vad ce diferente extraordinare sunt intre ele ! Foarte putine diferente de conceptie intre ele ! O spun fiindca vand electrocasnice ... si stiu ce imi trec prin mina !
    Pentru cine foloseste gaz lichefiat ... recomand Zanussi mai ales prin prisma schimbarii ... injectoarelor se face destul de usor ! Iar arzatoarele mi se par mai fiabile decat cele de la Arctic ! Ceea ce nu inseamna neaparat ca Arctic-ul nu face aragaze bune ... ! Dar sunt relativ de mai putin timp pe piata .... deci au ceva mai putina experienta , cu toate ca sunt sub obladuirea BEKO , companie cu destula experienta in electronice si electrocasnice ! In general problemele la aragaze apar cam dupa 2-3 ani de functionare sau chiar mai tarziu , dar asta depinde cat de mult sunt folosite cuptoarele ! Stiti ... dupa ce se arde tabla de deasupra arzatorului ... incep si problemele de copt si altele ! Oricum ... acum nu se mai fac aragazele de acum 25-30 ani cu tabla serioasa in ele ! Dupa cum imi spunea un dealer ... nici nu exista interes ca produsele sa tina mai mult de 5 ani ..... si asta este firesc in avantajul producatorilor nu ?!

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cipaul66 View Post
    Pareri avizate .... ! Depinde de cine ti le ofera .... ! Toate sunt bune - depinde ce vrei de la aragaz ... si gospodinele spun de la inceput -CUPTORUL sa coaca bine ! Vrei si rotisor , vrei si iluminat cuptor si aprindere electrica .... ! Fiecare firma vine cu cate ceva ! Nu vad diferente intre marci , Arctic-ul si Zanussi se fac la noi , deci nu vad ce diferente extraordinare sunt intre ele ! Foarte putine diferente de conceptie intre ele ! O spun fiindca vand electrocasnice ... si stiu ce imi trec prin mina !
    Pentru cine foloseste gaz lichefiat ... recomand Zanussi mai ales prin prisma schimbarii ... injectoarelor se face destul de usor ! Iar arzatoarele mi se par mai fiabile decat cele de la Arctic ! Ceea ce nu inseamna neaparat ca Arctic-ul nu face aragaze bune ... ! Dar sunt relativ de mai putin timp pe piata .... deci au ceva mai putina experienta , cu toate ca sunt sub obladuirea BEKO , companie cu destula experienta in electronice si electrocasnice ! In general problemele la aragaze apar cam dupa 2-3 ani de functionare sau chiar mai tarziu , dar asta depinde cat de mult sunt folosite cuptoarele ! Stiti ... dupa ce se arde tabla de deasupra arzatorului ... incep si problemele de copt si altele ! Oricum ... acum nu se mai fac aragazele de acum 25-30 ani cu tabla serioasa in ele ! Dupa cum imi spunea un dealer ... nici nu exista interes ca produsele sa tina mai mult de 5 ani ..... si asta este firesc in avantajul producatorilor nu ?!
    Pai si eu am lucrat vreo 7 ani la o firma de electrocasnice. Rom**z.

Numai ca nu se mai compara calitatea produselor din anii 95-2000 cu stifturile facute pentru europa de est de acu.Si toate facute la Vestel in Turcia, ma rog 90%.

Sa revenim:
    1. Arctic am deja nu e bun , e cioata la cuptor - arde neuniform...
    2. Zanussi sau Indesit o sa urmeze sa testez. Vizual. Ca bake test, la fel ca drive testu' de la masini, n-au.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Oare cum se faceau cuptoarele acum 40 de ani? Maica-mea in Romania are un aragaz (cu cuptor) cu gaz metan inca de acum 40 de ani si nu l-ar da pentru nimic in lume... Marfa romaneasca 100%. La astea noi nu ma pricep, eu prefer cuptorul electric (daca nu ai cantitate mare de gatit sau familie mare, merita). Coace foarte uniform datorita jetului de aer, iar temperatura e usor de controlat.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu lua Ariston sint penibile.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Red face

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Oare cum se faceau cuptoarele acum 40 de ani? Maica-mea in Romania are un aragaz (cu cuptor) cu gaz metan inca de acum 40 de ani si nu l-ar da pentru nimic in lume... Marfa romaneasca 100%. La astea noi nu ma pricep, eu prefer cuptorul electric (daca nu ai cantitate mare de gatit sau familie mare, merita). Coace foarte uniform datorita jetului de aer, iar temperatura e usor de controlat.
    Pai nici eu nu m-am despartit de aragazul de odata cu mine, de prin '73. Dar ma gandeam ca tehnica a evoluat. Sau nu?

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

se pare ca a involuat. la casa din deva am unul de satu mare, facut la uzinele 23 august si nu l-as da pentru nimic in lume. la alba iulia am zanussi care se fac tot la satu mare. insa e cu mult mai prost lucrat, ti-e frica sa nu-l atingi prea tare ca se deformeaza tabla.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)