Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Montura HH + SS2

Ieri am avut ceva timp liber si iau si montez un opticum dm 2800, f buna scula, pun punctul 0 pe EuroBird 2 (25.5 E) totul ok pana aici dar cand ii dau 1W se misca doar 2-3 grade si se opreste nici decum cat ar fi trebuit ... imi trece ceva prin cap si mut din SS2DiSEqC110 pe la 29W si incep sa am semnal ... intrebarea e de ce asa mare decalaj ... am pus si latitudine si longitudine am dat si reset la diseqc nimic nu vrea tot un decalaj de 28grade are intre real si ce introduc eu ... nu ma incurca asa tare sa misc manual si sa fac calcul dar cand vii de la un party numai sa faci calcule nu mai stii
    mentionez ca am ss2 v2.8a cu drivere v4.4.1 wdm

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ciprica View Post
    Ieri am avut ceva timp liber si iau si montez un opticum dm 2800, f buna scula, pun punctul 0 pe EuroBird 2 (25.5 E) totul ok pana aici dar cand ii dau 1W se misca doar 2-3 grade si se opreste nici decum cat ar fi trebuit ... imi trece ceva prin cap si mut din SS2DiSEqC110 pe la 29W si incep sa am semnal ... intrebarea e de ce asa mare decalaj ... am pus si latitudine si longitudine am dat si reset la diseqc nimic nu vrea tot un decalaj de 28grade are intre real si ce introduc eu ... nu ma incurca asa tare sa misc manual si sa fac calcul dar cand vii de la un party numai sa faci calcule nu mai stii
    mentionez ca am ss2 v2.8a cu drivere v4.4.1 wdm
    pune drivere mai vechi

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu chiar? de unde esti? din romania ? vad neamt-ro. nu stiu daca e valabila ecuatia ta
    "pun punctul 0 pe EuroBird 2 (25.5 E) totul ok "
    zero la romania dupa mine e 23.4 Astra 3 A , iar daca folosesti mod usals , ia un google earth de pe net , vezi un de stai tu , si coordonatele alea le introduci in ss2 in diseq plugin.
    de ex la cluj e 23.344 E , 46.451N de ex deci cel mai aproape de mine e ASTRA 3a la 23.5
    si daca pe asta ai semnal maxim (adica vreo 70 la suta ))))))) , foarte posibl sa se miste corect antena.
    nu stiu cum ai facut tu zero dar 46.451N reprezinta cat de sus l-ai urcat din motor (latitude)

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

@sinangel: Romania se intinde aproximativ de la 20.4E pana la 29.4 E.
    Piatra Neamt e la 26.37E.
    http://www.satlex.ro/
    http://www.dishpointer.com/

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-pa...w=75&diam_h=80
    de aici is luate datele cu lat si long si cu pct 0 ... nu am zis ca e zero complet da e pe aproape cat sa-mi faca treaba bine ..
    si degeaba bag in ss2diseq coordonatele ca tot aiurea se misca ... am semnal dar in loc de 1W introduc 29W ... pt hotbird in loc de 13E trebuie sa introduc 16W dak il las pe auto se duce aiurea undeva in E ...
    problema nu e la semnal ci la cum se pozitioneaza, semnal am ok peste tot

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Trebuie sa verifici urmatoarele lucruri:
    -setarea coordonatelor tale cu specificarea N la latitudine
    -setarea tipului de motor
    -USALS
    -orientarea corecta spre satelitul cel mai sudic fata de locatia ta geografica cu motorul pus pe pozitia 0
    Skystar2, SG-2100, 2xDolce, 1xDigi, poz. Strong x 1.2 Fe

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)