Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation Ajutor urgent BADR!!!!

Va rog poate cineva din Neamt sa-mi comunice ce spoturi sau beamuri sau cu ce diametru minim de offset pot receptiona BADR3,4?

Sau ce satelit mai transmite MBC-urile?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Va rog poate cineva din Neamt sa-mi comunice ce spoturi sau beamuri sau cu ce diametru minim de offset pot receptiona BADR3,4?

Toate datele pe care le vrei le gasesti aici:
    http://www.lyngsat.com/badr.html

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

http://www.lyngsat-maps.com/maps/badr3.html doar la asta ar merge un offset de 120cm

in rest doar parabolica (au offset de fibra)-->1.80 -2 m

http://www.lyngsat-maps.com/maps/badr4_mbc.html asta nu cred sa il prinzi ,poate doar cu antena de 2.40 -3 m

http://www.lyngsat-maps.com/maps/badr4_bss.html

http://www.lyngsat-maps.com/maps/badr4_fss.html

deci in concluzie iti trebuie o antena de 1.80 -2 m pe putin
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

MBC sunt pe badr 4 la 26 grade est
    Un om valoreaza exact cit cuvintul sau
    a man worth exactly how the word or

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

mbc le mai gasesti si la 7 grade west
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am prins in neamt bard3,4 cu o antena de 1m si intra la limita (cu intreruperi) deci clar ca iti trebuie o antena mult mai mare

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

Quote Originally Posted by paduraru View Post
    Eu am prins in neamt bard3,4 cu o antena de 1m si intra la limita (cu intreruperi) deci clar ca iti trebuie o antena mult mai mare
    Deci, fara deci, pe antena mea de 1,5 simetrica intra aproape perfect ( S=90 Q= 70) BADR inclusiv LBC-urile si MBC-urile...targetul clientului...

In Piatra Neamt nu merge cu 0,9 cum am incercat. Cred ca e din cauza ca am alt satelit (puternic) la 25,5. Am prins in schimb fasciculul wide de pe Nilesat la 7V.

Om vedea daca cu un offset de 1.2 prind BADR in Piatra...
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci, fara deci, pe antena mea de 1,5 simetrica intra aproape perfect ( S=90 Q= 70) BADR inclusiv LBC-urile si MBC-urile...targetul clientului...

In Piatra Neamt nu merge cu 0,9 cum am incercat. Cred ca e din cauza ca am alt satelit (puternic) la 25,5. Am prins in schimb fasciculul wide de pe Nilesat la 7V.

Om vedea daca cu un offset de 1.2 prind BADR in Piatra...

Sa ma anunti si pe mine daca prinzi bine cu 1,2 ca ma intereseaza bard (locuiesc tot in p.neamt)

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu pot sa-ti dau un diamentru pt zona ta pt ca nu am incercat in acea parte a tarii dar iti pot spune ca la 26 E MBC-urile sunt transmise pe un transponder cu putere redusa.In medie acel transponder este mai slab cu cca 20-30% fata de restul transponderelor (cel putin cele cu SR nominal)de pe BADR 4.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)