Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default cu ce card merge un phoenix cu skystar2 ?

am un programator phoenix http://cgi.ebay.de/Duolabs-Progbee-P...hippingPayment , am reincarcat o cartela de focus si activat pachetul familia in receiver apoi am bagat cardu in interfata lu' phonix sa vad pe calculator daca se vede ceva. am incercat o gramada de programase si pluginuri mici care ar trebui sa comunice cu phonixu' si sa-mi deblocheze accesul la posturile tv intocmai ca pe receiverul classic. nimic nu a mers. astept parerile mesterilor cam ce as putea face mai departe sa vad cu cartela oficiala pe calculator. apropo, ce se poate scrie pe cartelele "goale" de tipul "fun" sau gold sau platinium alea ? multumesc !
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

newcs + wincsc (http://skystarita.tk/ )
    fun/gold etc - 2 provideri seca1 ; unul irdeto1 ; unul via 1

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    newcs + wincsc (http://skystarita.tk/ )
    fun/gold etc - 2 provideri seca1 ; unul irdeto1 ; unul via 1

multumesc ! wincsc merge ceva, am reusit sa adaug de pe un sit cu servere gratuite niste caiduri si porturi si se conecteaza la ele, din pacate sint acum pe focus cu antena, inca nu a inflorit pomul din fata lui chiar in intregime... si exact servere de conax sau nagra nu am gasit in cautarile mele.

newcsc e complicat de setat si inca nu m-am bagat la el. poate nu "haleste" cardul oficial focus. ca ledurile se aprind pe fonix. nu m-as duce la un reprezentant focus sa-l intreb daca stie cum pot vedea cu cardu lor pe calculator... de aceea am apelat aici, pe rdi...

tot nu am inteles de ce mai am nevoie sa ma pot conecta la anumite servere de acces cind am cartela oficiala focus... sa vad pe pc... au programe destul de bune, chiar mai multe ca digi si semnalul intra primul la scanare, (comparativ cu digi), la vreme proasta... daca s-ar inalta si satelitul cu vreo 50 cm mai sus, peste copaci ar fi beton...

si repet intrebarea de mai sus, cu cardurile "fun" ce pot face ? sint "blankuri", nu-i asha !? pot transfera ce-i pe un card oficial pe unul "fun" ? poate pastila de conectare la ele e altfel si poate fi compatibila cu fonixu. e imposibil sa nu stie nimeni de aici cum functioneaza. cei din "afara" nu mi-au trimis instructiuni de folosire...
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

1. Card focus :
    - citit in Phoenix de catre NewCS si transferat datele catre pluginul pt player DVB ( WinCSC )
    - citit in Phoenix interface de catre Gbox si transferate datele ( inclusiv cele de share ) catre pluginul pt player DVB ( gboxplugin )
    - citit in phoenix de un plugin din Playerul DVB ( CnxCAM ) http://www.dvbsupport.net/download/i...act=view&id=91
    2.Cardurile gen fun sint depasite , tot ce poti vedea cu ele merge cu vPlug sau emu la receivere .Daca ai un receiver fara emu si care are cam integrat ( hw sau sw ) poti sa vezi sisteme ce ti le-am spus ; atentie , phoenixul nu scrie fun ( sau poate am ramas eu in urma )
    3.Pentru focus , daca ai cardul nu trebuie sa te mai conectezi la nici un alt server ( PC cu phoenix+ card ) este server .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

degeaba, nu-mi merge cu cardul de focus. am incercat toate variantele incepind cu aladin pina la poor man's cam, e faza ca toate-mi arata ca nu se conecteaza cardu la pc si mai imi zice ca nu-mi gaseste "atr"-ul cardului... iar de wincsc am bagat o gramada de servere functionabile si nu face nimic... nu decodeaza nimic... a incercat si un amic pe alti sateliti ca io pina nu mi se termina subscriptia la focus n-am chef sa ma mai mut pe altceva si nimic: wincsc nu decodeaza nimic... ce aiurea...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)