Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Transfer de €uroni

Salut,
    asi avea nevoie de sfaturile voastre. Eu am un Online Shop in Germania, si mai trimit marfa si in Romania.
    Am in Romania un cont in valuta la RAIFFEISEN BANK S.A. , clientii sa achite ex: 210€ le cere Banka un comision de 17 €.
    Ce modalitati de plata in Valuta mai sunt. Nu conteaza daca pe un cont din Romania sau Germania, principalul e sa fie un comision cit mai mic.
    Daca trimit de aici in Romania pe un cont de valuta, trage banca din Romania 1-2 % si asta e OK.

Multumesc si astept pareri si sfaturi

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Transfer

Posta Romana are un serviciu numit Eurogiro. Comisionul e de doar 3% dar banii ajung in circa 5-8 zile(asta e dejavantajul). Nu stiu daca se poate trimite si catre firme, eu am trimis la persoana fizica. Mai e apoi la Atlassib o metoda sigura de transfer cu 5% comision. Nu stiu daca ii livreaza "acasa" sau trebuie sa mergi la ei sa-i ridici. WesternUnion si altii de genul lor au comisioane f mari. Am mai platit in Germania la magazine online foarte lejer cu Taifun (Mastercard) card de debit in lei de la BancPost. Comision 0%. Din cate stiu si cu card de debit Visa de la BCR se poate plati, asta in urma unei cereri catre banca spre a autoriza plati online.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nokia View Post
    Posta Romana are un serviciu numit Eurogiro. Comisionul e de doar 3% dar banii ajung in circa 5-8 zile(asta e dejavantajul). Nu stiu daca se poate trimite si catre firme, eu am trimis la persoana fizica.
    Mersi,
    pai contul de valuta din Romania e pe persoana fizica. Tu te referi in 5-8 zile ptr Romania sau contul din strainatate ?

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

E vorba de contul din strainatate. Se duce la un oficiu postal care are Eurogiro, depune cash valuta(de peferat bancnote cat mai mari caci trebuie scrise seriile pe un formular) iar apoi ii calculeaza comisionul de 3% in lei. Transferul pana in Germania dureaza cam 5-8 zile.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

recomand pay pal

Antes de postear en este foro, lea las normas y preséntese. Y al presentarse respete las normas Nº 1. Gracias

NORMAS: http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=59064

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cont la Reiffeisen

Fa-ti un cont la Reiffeisen in Germania. Transferul intre conturile aceleiasi banci ar trebui sa fie cu comision 0. Dar intreaba intii la banca.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by HarryE2007 View Post
    Fa-ti un cont la Reiffeisen in Germania. Transferul intre conturile aceleiasi banci ar trebui sa fie cu comision 0. Dar intreaba intii la banca.
    Poti sa uiti, Romanii nu fac nika fara comision

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by HarryE2007 View Post
    aproape 0
    este de 50 cent pentru cel care trimite din tara UE si cam tot atat pentru cel care primeste banii in contul din romania
    treba este verificatä de mine
    adevärul este inventia unui mincinos

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hidric View Post
    aproape 0
    este de 50 cent pentru cel care trimite din tara UE si cam tot atat pentru cel care primeste banii in contul din romania
    treba este verificatä de mine
    Sa ne intelegem. In cazul tau, ar trebuii sa aiba ambii parteneri conturi la Reiffeisen ? Adica cel din Germania(eu) si cei din Romania(clientii) ?

Mersi

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

17 euro comision ? Pai e bine. La ING ca sa transfer de la INGB la ING Belgia de ex mi se ia minim 70 euro comision. Pentru orice suma. Era sa pic cind mi-a explicat tanti aia nervoasa de la un fel de relatii clienti (?) din Kisellef. Deci la 150 euro cit trebuia sa-i trimit lu sora-mea, aia imi lua comision jumate. Ori is prosti ori is prosti. Prefer sa merg cu banu in buzunar pina acolo sa-i dau decit sa dau atit la zapacitii aia.
    Eu mi-am dat si datele de card pe net, insa s-a schimbat si contul si cardul de atunci si nu o mai fac. Desi cind am facut-o a fost bine. Si-au tras banul fix cit au spus si mi-a venit marfa la usa. Dar nu e safe asa.
    Pe linga Paypal mai e si moneybookers.com. Pe care il folosesc ca sa imi reincarc contul la skype si la poker :P Din cind in cind.
    Deci, dupa ce am citit si eu postul cu intrebarea, ramin si eu la recomandarile de mai sus. Pay Pal si MoneyBookers. Solutii foarte ok, mai ales pentru sume pina 500 euro.
    Sau mai poti face cum au facut si altii pe aici. Un contract cu o firma care face plati online. Cum e cu myticket.ro de exemplu. Ei se ocupa de toate si (probabil pentru un mic comision) iti dau banii. Tot ceva in genul paypal pina la urma.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by emule-ro View Post
    Sa ne intelegem. In cazul tau, ar trebuii sa aiba ambii parteneri conturi la Reiffeisen ? Adica cel din Germania(eu) si cei din Romania(clientii) ?

Mersi
    salut

nu conteazä la ce bancä este unul sau altul
    deci tu imi dai mie IBAN si BIC ( SWIFT ) si asta a fost

PS: Pentru cine nu stie:

Toate transactiunile bancare in UE sant gratis, se pläteste numai taxa bancare a transactiuni ( ca. 50-60 cent depinde de bancä )

Bine inteles cu conditia ca fiecare sä fie posesorul unui cont bancar si sä fie in posesia datelor IBAN si BIC ( SWIFT )

Stiu cheastia acesta pentru cä sotia mea lucreazä la bancä in AT si eu am trimis deja de cateva ori bani in felul acesta in RO
    ultima data cand am trimis bani, taxa bancarä a celui din RO a fost de 62 cent

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

lasati banii la un prieten/ruda in romania si vara/iarna cand veniti in tara ii consumati

asa nu se pierde nici un comision

o solutie ar fii ca, clientul sa aibe paypal si sa-ti trimita in contul tau banii. In modul asta platiti amandoi comision el ca scoate de pe card sii tii trimite tie si tu ca ii scoti de pe cont

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hidric View Post
    salut

nu conteazä la ce bancä este unul sau altul
    deci tu imi dai mie IBAN si BIC ( SWIFT ) si asta a fost

PS: Pentru cine nu stie:

Toate transactiunile bancare in UE sant gratis, se pläteste numai taxa bancare a transactiuni ( ca. 50-60 cent depinde de bancä )

Bine inteles cu conditia ca fiecare sä fie posesorul unui cont bancar si sä fie in posesia datelor IBAN si BIC ( SWIFT )

Stiu cheastia acesta pentru cä sotia mea lucreazä la bancä in AT si eu am trimis deja de cateva ori bani in felul acesta in RO
    ultima data cand am trimis bani, taxa bancarä a celui din RO a fost de 62 cent
    Asta e fix pix ce povestesti tu. Acuma 2 zile m-ia transferat cineva din Romania 140€ si a platit un comision de 25€. Omul avea si cont de valuta.
    Si daca sotia ta lucreaza la banca, trebuie sa stie ca orice cont are un BIC si IBAN.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by emule-ro View Post
    Asta e fix pix ce povestesti tu. Acuma 2 zile m-ia transferat cineva din Romania 140€ si a platit un comision de 25€. Omul avea si cont de valuta.
    Si daca sotia ta lucreaza la banca, trebuie sa stie ca orice cont are un BIC si IBAN.
    cum sä fie fix pix ?
    santeti voi fraeri si asa vä trag bancile romanesti in piept
    nevasta mea mi-a confirmat cä pe mine mä costä 50 cent sä trimit bani din austria in fiecare tarä din eu
    si cel din romania mi-a confirmat cä a plätit pentru suma de 160€ plätitä 62 de centi

deci dacä tu ai luat teapä imi pare räu pentru tine

in ce priveste faza cu iban si bic m-am referit sä pot sä trimit bani prin bancä direct ( deci numai cu numele si numärul de cont ) si atunci te rupe comisionul
    cu iban si bic este asa cum am zis

capito ?

ps: ori nu stiu eu sä scriu ori nu stii tu sä citesti

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by luky View Post
    @emule-ro
    esti rautacios, @Hidric a incercat sa ajute

eu stiu ca din Germania in Romania costa cca "50 cent" transferul
    normal e ca in interiorul EU sa fie la fel dar cred ca fiecare banca are politica ei interna
    nu este räutäcios
    nu stie omul
    si acum ii este ciudä cä i-au dat äia teapä
    eu ce sä-le fac
    prostia se pläteste tot timpul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)