Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Canalele romanesti de sport de KKT !!!

Cand o sa am si eu onoarea de a putea urmari un meci de fotbal din America de Sud in direct putand sa-i selectez si comentariul original ?

Ma uitam azi-noapte pe Sport Klub in direct din Copa Libertadores la Universitad Catolica - River Plate si pana la urma m-am mutat la PC si am vazut meciul printr-un stream, transmisia fiind cea de la Fox Sports Latin America... Alta viata, comentariul-comentariu... Zgomotul de fond era mult mai intens si mult mai profund de ziceai ca esti acolo pe stadion, pe scurt alta viata...

De ce nu pot prealua transmisia in felul acesta pe langa comentariul lor de 3 lei in romana sa lase si stream-ul audio original cu tot cu explozivul comentariul sud-american ? Oare costa atat de multi bani sa mai ocupe putina banda pe satelit si pentru al doilea stream audio ?

Aceeasi situatie si in cazul Sport.ro in cazul meciurilor transmise din campionatul argentinian...

Anul trecut am vazut un meci in direct din campionatul argentinian pe SuperSport la greci si ei retransmiteau atunci(acum nu mai stiu) si streamul original cu tot cu comentariul original...

Toate cele bune si imi cer scuze daca va deranjeaza acest topic al meu !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@serpiko
    ce nu inteleg eu: ce are asta cu DTH-ul? DTH-urile retransmit aceste programe sportive asa cum le primesc , nu?
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    @serpiko
    ce nu inteleg eu: ce are asta cu DTH-ul? DTH-urile retransmit aceste programe sportive asa cum le primesc , nu?
    Salut.Omul vorbea de programele de sport romanesti si nu de DTH-uri, are dreptate din punctul meu de vedere.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

O sa am cu DTH-urile ce o sa am pana o sa ofere calitate... In primul rand canale proprii premium... Pana si amaratii de albanezi ofera stream-ul audio in 2 limbi diferite...

Toate cele bune !
    @Serpiko

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stai serpiko ca nu e chiar asa: amaratii de albanezi aka DigitalAlb reprezinta unul din cele mai tari DTH-uri din lume (Exagerez putin, dar nu ne putem in nici un caz copara cu ei, cel mult ne comparam cu Cyfrowy sau Polsat).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai si daca tot ne dam asa mari cu clienti sute de mii si nu's cate transpondere inchiriate si codari in sisteme care mai de care mai sofisticate, de ce dreacu' nu putem sa bagam si putina calitate? Da, domnule, amaratii aia de albanezi au intrat tare si s-au gandit la omul de rand. Pe cand noi trebuie sa inghitim toate cacaturile de comentarii ale "fazanilor sportivi" de la diferite televiziuni.
    Eu oricum nu ma mai uit la meciuri (CL, UEFA si alte campionate) decat pe alte pachete cu audio original. Imi place de exemplu de Premi*re care da meci din Champions L. cu ambele comentarii ale tarilor de unde provin echipele. E minunat sa auzi cum vorbesc portughezi si englezi sau italieni...
    In primul rand DTH-urile ar trebui sa puna piciorul in prag dar... e o discutie in zadar.
    Multumesc si scuze de deranj.
    VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 500+ S, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Aveti dreptate si sustin punctul vostru de vedere. Problema e ca nu cred ca ar trebui sa ne comparam cu albanezii. La ei inca mai sunt probleme cu drepturi de autor ... Sper, dar nu cred ca vom ajunge in curand sa avem un DTH de talia lui DigitalAlb. Putem sa ne comparam cu tari precum Ungaria, Poloni, Slovacia, Cehia si cred ca exceptandui pe polonezi stam bine totusi.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sunt curios cu SOV DTH ce va fi... Parca vad ca si ala va fi un mare FASS-PASS...
    @Serpiko

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

subscriu si eu,tare mult as dori sa am comentariul original in loc de fazanii nostrii de comentatori.cand te uiti la protv,la un meci de meci din champ. league,nu se poate ca marele mironica sa nu adauge cu de la sine putere cuvinte despre liga 1,sa aminteasca de mutu si chivu,chiar daca ei nu au nici o treaba cu meciul respectiv,sa nu aduca aminte de becali si borcea.
    este incredibil,de multe ori chiar s-a inscris in meciurile comentate de fazanii nostrii,iar ei bateau campii cu comentariile lor.
    sa nu mai spun ca este unu,se da medic sportiv,comenteaza tenis pe eurosport,sorin popescu.deci individu asta este un dobitoc.
    in aceste momente sigur ti-ai dori sa apesi pe butonul audio din telecomanda,si sa schimbi cometariul.

Bagator de/in seama Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai pe Eurosport poti muta pe alt comentariu e drept depinde poate si de dth (ca pe cablu banuiesc ca numai in romana merge Eurosportul).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Fratilor puneti ordine in lucruri. Eurosport este un canal pan-european care transmite pentru mai multe tari europene si e normal sa aiba cate un comentariu in fiecare limba. Ca si Euronews, Discovery si altele. Nu iti place in romana dai pe maghiara sau pe rusa daca asa vrea muschiul tau si te face sa te simti mai bine.
    In rromanica canalele sunt obligate sa asigure comentariul in romana pentru cei 99,9% care vorbesc si inteleg (mai mult sau mai putin) limba asta. Ce interes ar avea canalele romanesti sa transmita comentariul in spaniola (pentru 0.0001% care vor asta), sau in engleza (pentru 3% care pricep engleza la nivel de conversatie) si de ce nu in maghiara pentru 7% care inteleg perfect limba asta.
    Si daca credeti ca in America de Sud au comentarii extraordinare intrati in banda C la 40 de grade W si ascultati comentariile meciurilor de pe acolo. Daca dai deoparte urletele si sunetele extaziate la mingicareli nu ramane mai nimic. Informatia utila tinde spre 0. Iar in Anglia daca nu e un meci cu echipe din top 4 comentariul e plictisit si plicticos.
    Nu va place cum comenteaza ai nostri dati sonorul la minim si inchipuiti-va ca se comenteaza in ce limba va place...
    Apropo, meciurile din Champions Ligue si alte alea vin pe satelit pe feed cu zgomot de ambianta si nu comentate.
    Eu zic ca cele mai meseriase comentarii de la noi se fac la meciurile slabe. Vezi banciu and co la Cupa Africii. Pana si comentatorii de la TVR au fost parca altii...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    @serpiko
    E foarte adevarat!

DTH-urile n-au cum sa faca din kkt ,bici.Ultimul meci la care m-am uitat, din minunatul nostru campionat, a fost Steaua - CFR Cluj.Mai frate,zici ca nesimtitii astia de la Kanal D,au trimis doi,trei baieti cu telefonu' mobil sa faca transmisia meciului.Prima data m-am gindit ca-i saboteaza astia de la DIGI de se vede in halul asta.Eronat!Aceeasi imagine de doi lei si pe Astral si pe Dolce.Si noi mai visam ca prostii la HD,la 16/9.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)