Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default probleme lnc-uri twin

Va salut pe toti, am mare nevoie de ajutor, am 2 antene una pe intelsat si una pe hotbird, 2 receptoare un digi si un echosmart 771, 2 diseq, mi-am schimbat lnc-urile simple cu lnc-uri twin thb-sat de la tehnic b.Am procedat in felul urmator 1 iesire de la intel in diseq 1 poz 1, 1 iesire intel in diseq 2 poz 1, 1 iesire hb in poz 2 diseq 1, 1 iesire hb in poz 2 diseq 2. Am setat receptoarele cu poz respective la diseq, pe 1 intel si pe 2 hb, la ambele receptoare si... mare surpriza nu am semnal decat pe un cablu ce vine de la diseq, am incercat toate variantele, inversat cabluri, inversat diseq(m-am gandit ca e defect unul), tot nu merge,azi incerc sa refac legaturile la lnc-uri sa nu fie un scurt ceva. Astept pareri, opinii, sugestii, tre setat ceva suplimentar la receptoare? Multumesc mult

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

diseq 4la1 adica nu doua diseq 2la1

Am uitat o chestie twin=2lnc in unu, deci e normal sa nu mearga,vrei sa explici exact poate te pot ajuta cu un sfat

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@jon lc
    Citeste cu atentie ce a scris mai sus vil79 si ai sa-ti dai seama ce raspuns i-ai dat...

@vil79
    E corect cum le-ai conectat si setat, problema vine de la cabluri.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

LNB-urile THB Twin sunt cam varza toate. Incearca alt LNB.

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca problemele vin mai degraba de la diseq sau de la softurile(banuiesc!?) unor receptoare... Am o configuratie de felul urmator: 4 antene(Astra19,2, Hotbird, Hispasat, Thor-Intel) cu 4 lnb-uri twin(3 de la TehnicB si un Tevion), doua diseq 4x1, iar ca receptoare: 1 Dream500, 1 Echosmart790, 1 Opticum 7100CR si 1 Xsat410(merg cate doua, le mai schimb din cand in cand pentru experiente cand apar softuri noi). De-a lungul timpului am constatat urmatoarele:
    1) Am avut probleme cu 2 diseq pe care le-am schimbat, unul n-a mers din prima decat cu 3 intrari, celalalt s-a busit pe parcurs(nu am facut conectari sau deconectari sub tensiune!). Acum merg relativ bine cele 2 diseq noi.
    2) Am probleme cu lnb-ul de Hispasat(tevion-ul), in sensul ca atunci cand il conectez la sistem(prin diseq) si il alimentez, dispare semnalul pe celelalte antene. Fara el, ceilalti trei sateliti merg ok(cu Echo790 si Opticum)
    3) Apar probleme de semnal uneori la DM500 si Xsat410, chiar si fara lnb-ul de pe Hispa, pe Echo si Opticum nu e nici o problema.
    4) Nu am incercat inca un sistem de patru lnb-uri single cu noile diseq4x1, sper s-o fac atunci cand voi avea un pic de timp liber, sa vad daca sunt diferente semnificative
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

daca vreti sa scapati de probleme folositi doar marca Spaun.

Mentor Ahmadinejad Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    daca vreti sa scapati de probleme folositi doar marca Spaun.
    Adevarat grait-ai!
    Var cu Adolf, frate cu Iosif si prieten cu Kim...
    Anti-USA, anti-RUSA, anti-UE, anti-MUEEEE-UE member...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am rezolvat, merge perfect, era un scurt pe un cablu, puteti inchide topicul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)