Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Semnal + Reclama

Domnilor un lucru este sigur,fiecare(numesc aici cei interesati de aceasta problema)isi face reclama dupa cum poate si dupa cum stie in acest forum,dar ascultati-ma cu atentie un lucru este adevarat!

In urma cu cateva minute(nu mai mult de o ore)in Bucuresti a ploat cu galeata,nori negri,foarte negri deasupra capitalei si un lucru foarte adevarat,atat Digi cat si Focus erau la pamant cu semnalul(a se intalege ca nu era cu putinta vizionarea niciunui program din pachetele mai sus amintite) si surpriza mareMAX TV functiona chiar satisfacator de bine!
    Acest lucru a fost testat cu kitul Digi(antena + LNB+receptor)pentru toti operatorii DTH mai sus mentionati dar si pe un receptor DM 7000 dar pe o antena din kit Digi!

Lua-ti aminte fratilor de la Piciul,chiar daca studiaza cateva beri pe seara nu va minte!

Cred ca pe viitor avem nevoie nu numai de programe cat mai multe dar si de calitate

Toata stima

PICIUL ALCOOLISTUL
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

corect graiesti...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

o bila alba max tv
    Fiti Aliati
    Dreambox

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yanq
    corect graiesti...
    ,,Max TV - televiziune digitală în România

Noua reţea de televiziune se bazează pe soluţiile de transmisie prin satelit asigurate de Nordic Satellite AB prin cele două transpordere Sirius (Sirius 2 si Sirius 3), beneficiind de cea mai bună acoperire europeană şi cel mai bun semnal pe teritoriul României,,

O fi chiar adevarat, dupa cum spune-ti voi si dupa ploaia din seara asta.
    ROMANIA ... te pup !

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

la sibiu pe o torentiala sirius era varza pe antena de 1.1m deci nu vreau sa ma contrazic dar nu prea cred ce zice @piciu
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

poate nui asa de bine instalata anena .
    Fiti Aliati
    Dreambox

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default bun

Piciu zice bine ce zice si daca el minte ,inseamna ca eu am in casa o trupa de receptoare mincinoase-dbox1,dbox2 si echostar 3000, si antena de 1,8 m nu vrea sa ia semnal decit de la nordici.

Remember Digitalus!! Expert

Posts Thanks / Likes

Apropos de semnal ... La sfirsitul saptaminii m-am hotarit sa fac o mutare "inteligenta" am spus eu ... Astfel am mutat Digi de pe 2,2m pe un offset de 1,2m cu un Invacom 0,3 ... si pe timp senin am reusit sa obtin max. 65% semnal ...care la momentul acela era suficient. Insa au venit norii, a venit ploaia si iata ca mai mult de 35-40% nu mai pot obtine .. asta cind nu-mi arata 10%

Ce am mai observat: cu antena de 2,2 pe Emtech TP4 are 84% iar pe H 1120 nu depaseste 40 -50% si este si instabil!

Sper ca nu trebuie sa precizez faptul ca pe alte frecvente (nordici, bulgari) semnalul da sa iasa afara din receiver ...

Ca un fapt divers .. m-am conversat cu un amic care era tare necajit ca nu a putut monta un kit Digi (neavind semnal) in 2 seri consecutive

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default da

@dirtyfreddi
    -testat acum de dimineata pe dbox2,cum a inceput sa ploua un pic ,semnalul a scazut de la 90 % la 70% (digi)
    -la focus si max semnal stabil(adica 90-91% respectic 94%) ,in aceleasi conditii(adica o ploaie marunta ).
    Sper ca Piciu se poate uita la digi fara sa injure de sa se zguduie geamurile.

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zmeura
    La ora asta in Harghita ploua marunt.Nu sunt nori negrii dar totusi is destul de grosi.Conserva e 1120,antena 0.8 marca Digi iar LNC-ul Lazer Gold.Iata situatia semnalului:
    TP1: http://i16.photobucket.com/albums/b1...20Digi/TP1.jpg
    TP2: http://i16.photobucket.com/albums/b1...20Digi/TP2.jpg
    TP3: http://i16.photobucket.com/albums/b1...20Digi/TP3.jpg
    TP4: http://i16.photobucket.com/albums/b1...20Digi/TP4.jpg
    Pozele sunt cam proaste dar ce e important e ca se vede.Aseara pe o ploaie torentiala mi-a cazut TP3 cam 30 de secunde.In rest a mers fara probleme.La celelalte nu am fost atent dar TP1 si TP2 au cazut mai mult.TP4 a stat destul de bine,adica aproape ca TP4.
    @dirtyfreddie13 nu ai precizat locatia.Oricum pe TP3 imposibil sa nu scoti mai mult de 65%.Bafta.
    Azi dimineata pe ploaie deasa, cer foarte negru:

Cu LNB LAZER GOLD:
    TP1: - 60-70%
    TP2: - 60-75%
    TP3: - 98%
    TP4: - 95-98%

Cu LNB Vector:
    TP1: - 30-50%
    TP2: - 35-55%
    TP3: - 70-80%
    TP4: - 70%

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sincer mie mila de cei care nu au instalata antena ca lumea sau stau in zone unde e semnalul mai slab... sa va spun si de ce:
    avand in vedere ca am instalat cateva zeci de antene digi (si nu ma mandresc cu asta) cand a venit randul meu mi-am pus antena astfel ca pe cer senin am 98% pe toate 3 TP (la vremea aia erau doar 3). Acum la Cluj ploua marunt si situatia TP sta cam asa:
    TP1 48%-52%
    TP2 42%-45%
    TP3 88%-92%
    TP4 84%-88%
    Antena e 0.8 de la digi+lnb Lazer Gold
    Solutia: cine se respecta si vrea calitate scoate un leu (chiar daca e nou)din buzunar si isi ia antena mai mare(ideea e ca nu le prea renta sa vanda cu antena mai mare (cutia era mai mare si mai grea si nu mai aparea comercial... cine isi cumpara ditamai pachet?) si presupun ca incet cu timpul vor remedia si TP1 si TP2 (ele fiind cele mai vechi) )

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

sa ma var si eu in discutie

Posed echipament DIGI original....antena/LNB/Receptor si ca semnal am urmatoarele:

TP1: 95-96%
    TP2: 98-99%
    TP3: 98-99%
    TP4: 97-98%

pe timp de ploaie mocaneasca nu furtuna... semnalul scade undeva la 70-75%.

Oricum antena este reglata la sange ....

Best Regards[/url]
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)