Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Bourdain. Nea facut asta de cacao sau noi neam facut singuri?!

am ratat show-ul,daca-l are cineva si are placerea sa-l puna peaici.
    (gasit pe youtube)

http://anthony-bourdain-blog.travelc...-happened.html
    Last edited by cerna; 10th March 2008 at 06:58.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Inteleg, totusi, ca reportajul este in seara asta (10-03) pe Travel, ora 8.00 pm/ET
    http://www.travelchannel.com/Weekly_TV_Schedule

Quote Originally Posted by cerna View Post
    am ratat show-ul,daca-l are cineva si are placerea sa-l puna peaici.
    (gasit pe youtube)

http://anthony-bourdain-blog.travelc...-happened.html
    Last edited by RaduN; 10th March 2008 at 17:51.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Mare pacat.Daca sa dus in Romania cu figuri in capatina de aia i sau inchis usile in nas.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Stii care-i culmea, Laurentiu? Ca guvernul Romaniei a sponsorizat acest filmulet cu 20.000$ (Sursa: TVRI, emisiunea "Romania in vazul lumii", minutul 18:50, http://www.tvr.ro/inregistrari.php?i...0vazul%20lumii)
    Pare incredibil!
    Last edited by RaduN; 10th March 2008 at 18:51.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by RaduN View Post
    Stii care-i culmea, Laurentiu? Ca guvernul Romaniei a sponsorizat acest filmulet cu 20.000$ (Sursa: TVRI, emisiunea "Romania in vazul lumii", minutul 18:50, http://www.tvr.ro/inregistrari.php?i...0vazul%20lumii)
    Pare incredibil!
    Asa este,am citit aproape toate posturile de pe blogul de la Travel Channel si 90% sint foarte indignati de emisiune inclusiv strainii ce au fost in Romania insa nam vazut nici un raspuns dat de Bourdain.Cum este posibil sa cumperi o Dacie veche de 30 de ani cind nici macar romanii nu mai cumpara asa ceva.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Au inchiriat-o in fapt. Nu puteai sa pleci pe loc cu ea inmatriculata si cu placutele pe numele aluia. Come on, e doar Romania

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Asta seara a fost din nou showl despre RO si mam uitat din curiozitate dupa ce am citit o gramada pe blogul de pe Travel Channel.Singura vina a lui Bourdain a fost ca a avut incredere in rus 100% sa organizeze traseul.Cel putin in Bucuresti rusul a fost debusolat total mai ales ca sa intilnit cu Bourdain pe Covaci.Probabil ca rusu a stiut de Covaci de pe timpul lui Ceausescu cind se vindeau tigari straine si cafea.Nu a fost chiar asa de rau cum imi inchipuiam dupa cele citite insa cu un ghid roman putea sa fie un show de o calitate net superioara.Chestia cu hallowen party la Castelul lui Dracula eu unul ca roman nu mas fi dus sal vad si nu ma mir ca Bourdin arata sictirit la o asemenea cacanarie.In ultimul rind de unde si pina unde sa apucat rusu sa cumpere/inchirieze Dacia aia de pe sosea nu stiu dar eu unul nu mas fi urcat in masina aia.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Ai perfecta dreptate. Petrecerea aia la restaurantul ala in stil castel a fost penibila. Si apoi ce legatura are castelul lui Dracula cu bucataria romaneasca
    Organizatorul a fost aerian complet. Am impresia ca s-a dus unde-i palinca mai tare...nu a avut el treaba cu mincarurile. In privinta Daciei...nu masina e de vina, ci soferul. Daca vine unul in vizita in america nu te apuci sa iei o coaja de 20 de ani de la vreun mexican ca sa-l plimbi cu masina autohtona. Bine ca nu a dat individul peste vreun Lastun, ca chiar murea intoxicat Bourdain....
    Si eu zic ca, una peste alta, nu a fost chiar asa de rau cum am crezut.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mie nu mi s-a parut tendentios - doar exigent, pretentios.
    O fi bagat Guvernul Romaniei bani, dar nu ca sa-l "cumpere" cu totul pe Bourdain - si, dupa cum arata, nu cred ca s-ar lasa atat de usor cumparat.
    Trebuie sa recunoasteti ca tot ce a aratat este REAL si KITSCH.
    Asa e Romania : mult kitsch si din ce in ce mai mult autentic.
    ...dar mult kitsch...
    In fond, asa arata improvizatiile - m-am distrat teribil cu imaginile de la "Jaristea", carciuma "de lux" recomandata de autoritati...
    Romanii inca nu fac lucrurile temeinic, inca urmaresc "sa se scoata" improvizand - iar rezultatele se vad. Ce fel de tara e aceea unde o autorizatie obtinuta de la un Minister, pentru a filma la Curtea Veche, nu valoreaza doi bani pentru niste paznici/gardieni/sau cum le-o mai zice... ?!?! Cine n-a fost serios : ministerul sau paznicii aia? Sau toti? Hai, ca am trait acolo si mai stim si noi cate ceva...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)