Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    DESCRIETI PAREREA DESPRE RECEPTORUL TAU!
    Care credeti ca este celmai bun rec de pe piata care lati folosit avand invedere calitatea receptiei modalitatea de schimbarii si rezultate finale ale acestuia!
    Aceste descrier nu au rol comercial sau pentru a face reclama a unui anumit produs,dezavantajarea uneu marci sau alta...!
    Aici postatii in scop pur informativ.....
    Scrie romaneste!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Kaon i-mi place mai ales telecomanda desi este cam depasit

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    DESCRIETI PAREREA DESPRE RECEPTORUL TAU!
    Care credeti ca este celmai bun rec de pe piata care lati folosit avand invedere calitatea receptiei modalitatea de schimbarii si rezultate finale ale acestuia!
    Aceste descrier nu au rol comercial sau pentru a face reclama a unui anumit produs,dezavantajarea uneu marci sau alta...!
    Aici postatii in scop pur informativ.....
    este bunarecEchosmart miscamotorudiseq53E-22Wpunpeel patch indop cu chei vedebineKingston5e
    HH 0,90 ; Echosmart 770, 690, Alma s2200

- Beauty is in the eye of the be(er)holder -

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Cate Marii atatea palarii.
    Nu conteaza numele receptorului. Ce este mai important este sustinerea soft pentru el.
    Avand in vedere ca media tehnica de viata a unui receptor este de 5 ani iar sustinerea soft de 2-3 ani cel mai performant receptor este cel mai ieftin astfel incat sa-l poti schimba fara cheltuieli mari.

O comparatie punctuala nu cred ca se poate face.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

echolite /echosmart 771 sau 791 este destul de ieftin la cate stie
    si are sustinere soft

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=21344
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Depinde de ce ai nevoie: un tuner bun pentru receptii la limita semnalului, sustinere soft pt patch, cardsharing ...

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Nu conteaza ce telecomanda are , sau ce culoare a avut cutia de carton in care a venit .

Numai un copil poate pune pret pe asa ceva .

Conteaza sa deschida CAT MAI MULTE CANALE , ca doar ala e rolul lui . Pana acum doar un receptor cu Linux poate face asta : Dreambox , Triple Dragon etc .
    Nu neaparat Dream deschide "CAT MAI MULTE CANALE",i-ati un receptor care suporta CAM,o cartela programabila si mai stam de vorba...(sa nu uit- plus programatoarele aferente)

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Ia-ti tu "programatoare" de Sky , Canal+Fr , CanalSat Nordic , UPC , D+ , rusi , albanezi , bulgari , olandezi , Premiere , Viasat , Orbit , Kabel Deu , n , cyfra , polsat , ntv , , digiturk , max , etc , si vezi la cati bani iesi .
    Pai daca le ti decat pentru tine nu e profitabil;daca se merita.....

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu unul cu MVISION 8085 PVR,MVISION 9080 NET,MATRIX REBORN si CAS INTERFACE 3 sunt foarte multumit.

Om ... cu farfurie ! Expert
    Undeva in Oltenia ... de sub munte !HOREZU!
    Posts Thanks / Likes

.... un alt topic deschis fara un criteriu clar de departajare sau mai bine zis de clasificare ... ! Pareri .... cate bordeie atata obiceie .... scuze de comparatie ! Bine-inteles ca Dreambox va fi pe primul loc la suficienta distanta de urmaritori in ceea ce priveste posibilitatile ... aproape nelimitate de decodare ... ! Dar in conditiile prezentei unei conexiuni la net ! Altfel .... scumpul de el ... nu s-ar deosebi extraordinar de mult in decodare fata de un receptor obisnuit .... desi si aici sunt rautacios si gresesc , deoarece multitudinea de emulatoare de care dispune confera tot atatea posibilitati .... de a reusi !
    Dar aceasta multitudine de optiuni si softurile foarte elaborate ... necesita cunostinte ceva mai avansate .... , pentru un simplu user al unei instalatii de receptie ! Deci categorii de receptoare eventual LInux / Non-Linux ... ar putea limpezi un pic acest topic si propunerile pro /contra in acest topic ! Spun asta fiindca mi-au trecut prin mana mai multe tipuri de receptoare .... printre care DB 600PVR , IPBox , Echolite , Opticum , Strong ... si altele !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu conteaza ce telecomanda are , sau ce culoare a avut cutia de carton in care a venit .

Conteaza sa deschida CAT MAI MULTE CANALE , ca doar ala e rolul lui . Pana acum doar un receptor cu Linux poate face asta : Dreambox , Triple Dragon etc .
    Asta pentru cine stie sa lucreze cu DM si are timp sa caute si sa configureze pe internet ca fara sharing e un simplu Echosmart pe care-l am si eu Am cumparat si eu un astfel de rec si nu am reusit sa-l leg la net . I-am cumparat si router asus si placa de retea la calc( bani aruncati pe fereastra ) si degeaba L-am dat ca ma umplut de nervi ca nu-i dau de cap si pentru mine conteaza si telcomanda si meniul rec care la Kaon mi se pare mult mai frumos ca la DM500.telecomanda dreamului este mica si butucanosa fata de kaon si meniul ala la dm este mai complex intradevar si afisajul cu memorarea satelitilor nu-mi place .Trebuie sa ai si timp, conoastinte de informatica ca sa-l poti manui.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Asta pentru cine stie sa lucreze cu DM si are timp sa caute si sa configureze pe internet ca fara sharing e un simplu Echosmart pe care-l am si eu Am cumparat si eu un astfel de rec si nu am reusit sa-l leg la net . I-am cumparat si router asus si placa de retea la calc( bani aruncati pe fereastra ) si degeaba L-am dat ca ma umplut de nervi ca nu-i dau de cap si pentru mine conteaza si telcomanda si meniul rec care la Kaon mi se pare mult mai frumos ca la DM500.telecomanda dreamului este mica si butucanosa fata de kaon si meniul ala la dm este mai complex intradevar si afisajul cu memorarea satelitilor nu-mi place .Trebuie sa ai si timp, conoastinte de informatica ca sa-l poti manui.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Daca tragi o imagine (nou soft) in Dm si nu sti mai departe cu "ce se mananca" vezi vreun canal codat ,sau nu ai net sau vrei sa introduci coduri manual in el (canch) .Cum poti sa introduci key in el daca nu-l faci sa comunice cu calculatorul( in cazul de fata e mai prost decat Echosmartu) ca la Kaon ,Echo schimb softu si-mi vede automat TPS,ETC....dreamu 500 sula ca am schimbat vreo 7 imagini si nimic.

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by yonut View Post
    Daca tragi o imagine (nou soft) in Dm si nu sti mai departe cu "ce se mananca" vezi vreun canal codat ,sau nu ai net sau vrei sa introduci coduri manual in el (canch) .Cum poti sa introduci key in el daca nu-l faci sa comunice cu calculatorul( in cazul de fata e mai prost decat Echosmartu) ca la Kaon ,Echo schimb softu si-mi vede automat TPS,ETC....dreamu 500 sula ca am schimbat vreo 7 imagini si nimic.
    Nu confunda Kaon-u cu Dream-ul Am Kaon-ul de la Focus,l-am manarit si nu mai am nevoie de calculator ca sa schimb codurile!Are editor de key si are si auto-update pentru TPS !Stiu ca nu se compara cu Echo dar sant mutumit de el

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Jenant ce scrie mai sus . Iti recomand o antena UIF , dar poate si aia e complicat de instalat pentru tine.

Daca va cumparati receivere doar pentru telecomenzi si meniuri si va uitati la ecrane negre , atunei mai bine le luati si vi le bagati in fund receivere .
    Adevarul e ca Dreamboxul nu e chiar pentru oricime dar cine vrea sa vada TOATE canalele , se strofoaca putin si pune mana si citeste nu asteapta sa ploaie cu "coduri" si decodari din senin .

Yonut , tu nu meriti sa ai un Dreambox .

P.S. La achizitionarea echipamentelor sat ar trebui sa se dea un examen ca si pentru permisul auto : ai facut 26 de puncte , iti poate vinde Dreambox/Triple Dragon/ReelBox , ai facut 17 de puncte , iti poate vinde Echolite / Echosmart/Echolux/Electrolux/Moulinex , ai facut 13 puncte , iti da o antena UIF , ai facut sub 10 puncte , iti da doar teava de la antena UIF , ai facut 0 puncte , iti poate da .....
    Si unde se fak astfel de cursuri si sa dam examene pentru DM500? Pentru ca la Kaon,Strong si Echosmart nu-mi trebe it"s easy si daca te intereseaza mi-am facut si antena terestra prin 93 cand aparut canal 31 si se vedea oglinda .Am urmat instructiunile pas cu pas cu placa de retea ca era mai simplu si dm 500 imi baga mesajul "can't resolve host name ".Vrei sa spui ca sa-ti configurezi g-box este simplu plus ca se schimba mereu multe chestii (si apoi ma uit la tv sau fac programe pe calculator)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)