Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Un nou canal must carry ....

TVR 3 va fi lansat in cateva luni si va fi obligatoriu de preluat de catre toate platformele DTH si societatile de catv.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

TVR vrea să mai cheltuie nişte bani publici pe două televiziuni: TVR 3 şi TVR Info.Adică uite un motiv suficient de bun ca să ni se mai mărească taxa radio-tv cu nu-ştiu-ct la sută, că tot se punea problema zilele trecute. Doar că, atunci, nu ştiam de ce. Acum am aflat.Descrierea celor două noi televiziuni ar fi următoarea: TVR 3 va fi un soi de televiziune care va prelua producţiile TVR-urilor locale (n contextul n care ei spun că va fi destinată comunităţilor, respectiv evenimentelor de interes regional), n timp ce TVR Info va fi un fel de mai multe feluri, adică ba un soi de Realitatea TV, ba un soi de Euforia TV, urmnd să producă ştiri despre trafic (auto, aerian, feroviar), vreme, sănătate, din domeniul bancar etc.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

TVR este un bun national ! trebuie pastrat, intretinut, dezvoltat, indrumat si evident controlat ! este singura televiziune asupra careia , noi oamenii de rand, putem avea un oarecare control ! fie el si indirect , fie el si viciat de ingerinte politice ... atit cat este , atit cat a fost ...el a tinut TVR pe trasa fireasca a unei televiziuni nationale . orientata catre informare , cultura , eveniment national si de ce nu , chiar daca pentru un anumit public ...divertisment ! TVR a reusit sa faca toate cele enumerate , cu suisuri si coborisuri , cu succese si esecuri ... asa cum este viata ! asa cum este tzara ... este o oglinda a ei , nu poate fi altfel ...si nici nu trebuie ! TRV a reusit sa nu fie promotorul manelelor, a scandaloasei obraznicii tziganesti , a bogatiei ades frauduloase , a semidoctilor ajunsi "doctor" , a pipitzelor care au adunat averi in pat ...cel putin nu la modul afisat, sistematic, ca scop in sine ...si pentru asta trebuie sa fim multumiti ! ca asta inseamna o taxa , ca orice taxa nu poate fi pe placul tuturor , nici nu trebuie ! dar din partea mea ,,,necesara ! si o voi plati fie si numai pentru a avea o alternativa la ..."folclorul contraataca" , "Dan Negru si imbecilii" , Irinel si cretinii , Tradati in dragoste, Super Nany , reality show-ul voyeurului ... pentru toate astea ...felicitari TVR !

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Se pare că TVR Info va fi un fel de teletext. Păcat că şi prostia asta va fi must carry.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    TVR este un bun national ! trebuie ...... pentru toate astea ...felicitari TVR !
    Am aceeasi parere. Acelasi lucru il simt cand ascult in masina emisiunile radio romania actualitati. Poate imbatrim si din cauza aceasta.

In radioul si televiziunea nationala prin nu stiu ce mister au ramas oameni valorosi probabil neinteresati de chestiunea materiala si de falsa faima.

Tot ce pot reprosa radio-televiziunii nationale este ca nu promoveaza tineri, ca nu investesc in gasirea adevaratelor valori.

Sper ca in viitor TVR sa nu mai fie o "vaca de muls" care slujeste entitatii de la putere, ci va fi credincioasa celor multi care o sustin inclusiv financiar.

Sa nu uitam totusi curajul unor oameni din TVR in decembrie '89, sa nu uitam emisiunile documentar realizate in studiourile proprii si nu in ultimul rand sa intelegem ca acestor posturi, le este foarte greu sa fie echidistante fata de interesele clasei politice aflate la putere.

Avand in vedere extremele celor 2 posturi TV de stiri (Realitatea si Antena 3) cred ca momentan un post national de stiri este de bun augur.

Cu cel mai mare respect pentru locuitorii din mediul rural, eu sustin ca nu cred ca oamenii de la tara pot discerne intre nuantele si agresivitatea invitatilor lui Mihai Gadea sau Robert Turcescu.

Mai sunt multe de facut, dar incep sa platesc taxa Radio-TV fara nervi.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up

TVR este un bun national !, "Dan Negru si imbecilii" , Irinel si cretinii , Tradati in dragoste, Super Nany , reality show-ul voyeurului ... pentru toate astea ...felicitari TVR !

De acored cu tine, dar TVR functioneaza pe baza unei legi facute de politicieni si daca ai observat politicienii au facut capra din TVR de cate ori au vrut si cand au vrut.

Faptul ca nu a cazut in ridicol ca celelalte televiziuni e de inteles pentru ca dincolo e vorba de comercial unde nu se plateste abonament.
    Pe cealalta parte Dan Negru si imbecilii o la greu din cu totul alte considerente.

Poate doar viitorul v-a face din TVR o televiziune scoasa de sub influenta politicului si lasata pe mana profesionistilor.

Ce v-a fi vom vedea si probabil mult nu o sa mai poata trage TVR ul prin noroiul tranzitiei..
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Gruialuinovac View Post
    De acored cu tine, dar TVR functioneaza pe baza unei legi facute de politicieni si daca ai observat politicienii au facut capra din TVR de cate ori au vrut si cand au vrut.

Faptul ca nu a cazut in ridicol ca celelalte televiziuni e de inteles pentru ca dincolo e vorba de comercial unde nu se plateste abonament.
    Pe cealalta parte Dan Negru si imbecilii o la greu din cu totul alte considerente.

Poate doar viitorul v-a face din TVR o televiziune scoasa de sub influenta politicului si lasata pe mana profesionistilor.

Ce v-a fi vom vedea si probabil mult nu o sa mai poata trage TVR ul prin noroiul tranzitiei..
    sa va explic :
    abonament cablu din care se plateste taxa tvr + abonament tv = buget tvr (unul foarte mare datorita faptului ca platim de doua ori pentru acelasi serviciu pe care de cele mai multe ori nu-l folosim) rezulta emisiuni nashpa, filme nashpa,divertisment rasuflat, danutz srl sunet mono.
    Potentialul este enorm in cei 50 de ani de existenta exista milioane de ore de divertisment de calitate, pentru ce o fi tinut in arhiva unde materialele video sunt roase de sobolani, nu stiu !
    Sa va mai spun ce salarii au cei din tvr?
    Naaaaa!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sa nu uitam totusi curajul unor oameni din TVR in decembrie '89, sa nu uitam emisiunile documentar realizate in studiourile proprii si nu in ultimul rand sa intelegem ca acestor posturi, le este foarte greu sa fie echidistante fata de interesele clasei politice aflate la putere.

Curaj?!
    Aia era frica si oportunism,faceau dracu pe ei!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raymond View Post

Curaj?!
    Aia era frica si oportunism,faceau dracu pe ei!
    Emisiuni documentar in care se manipulau masele in draci pentru a lua puterea cine trebuie... desigur niste "galme" nesatule ce nu aveau nici in clin nici in maneca cu democratia (majoritatea dintre ei fost activisti si mancatori de rahat nesatui), dar care aveau o singura calitate, se aflau sub protectia masoneriei cum de altfel se afla si acum.

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202, Longitude: 27.322, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ziggycelvoinic View Post
    ........sunet mono.........
    Nu ştiu cu cum recepţionezi tu TVR dar eu am stereofonie prin DIGI.
    Acum ''O data-n viata'' 21.43 Stereo.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    Nu ştiu cu cum recepţionezi tu TVR dar eu am stereofonie prin DIGI.
    Acum ''O data-n viata'' 21.43 Stereo.
    Corect, insa numai unele emisiuni si concerte.... in rest mono.
    De exemplu pe tvr2 Iris 30de ani a fost trasmis stereo, dar de ce partial stereo si nu total
    Nu le-ajung abonamentele incasate

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ziggycelvoinic View Post
    Corect, insa numai unele emisiuni si concerte.... in rest mono.
    De exemplu pe tvr2 Iris 30de ani a fost trasmis stereo, dar de ce partial stereo si nu total
    Nu le-ajung abonamentele incasate
    din abonamentul de cablu pe care il platesti la tvr nu ajunge nimic.companiile de cablu sunt obligate prin lege sa retransmita tvr.deci tvr traieste din abo platit la "curent" si din banii de la guvern pe care ii primeste in functie de interesele politice
    boy2good

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default de acord, dar.............

TVR este un bun national ! trebuie pastrat, intretinut, dezvoltat, indrumat si evident controlat ! este singura televiziune asupra careia , noi oamenii de rand, putem avea un oarecare control ! fie el si indirect , fie el si viciat de ingerinte politice ... atit cat este , atit cat a fost ...el a tinut TVR pe trasa fireasca a unei televiziuni nationale . orientata catre informare , cultura , eveniment national si de ce nu , chiar daca pentru un anumit public ...divertisment ! TVR a reusit sa faca toate cele enumerate , cu suisuri si coborisuri , cu succese si esecuri ... asa cum este viata ! asa cum este tzara ... este o oglinda a ei , nu poate fi altfel ...si nici nu trebuie ! TRV a reusit sa nu fie promotorul manelelor, a scandaloasei obraznicii tziganesti , a bogatiei ades frauduloase , a semidoctilor ajunsi "doctor" , a pipitzelor care au adunat averi in pat ...cel putin nu la modul afisat, sistematic, ca scop in sine ...si pentru asta trebuie sa fim multumiti ! ca asta inseamna o taxa , ca orice taxa nu poate fi pe placul tuturor , nici nu trebuie ! dar din partea mea ,,,necesara ! si o voi plati fie si numai pentru a avea o alternativa la ..."folclorul contraataca" , "Dan Negru si imbecilii" , Irinel si cretinii , Tradati in dragoste, Super Nany , reality show-ul voyeurului ... pentru toate astea ...felicitari TVR !
    de acord...............dar.......ce te faci cu stupizele
    daca astea vor disparea, plus scandalurile cu eurovisionul, poate voi fi mai linistit cand voi plati taxa TVR.
    nu crezi?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rock5 View Post
    de acord...............dar.......ce te faci cu stupizele
    daca astea vor disparea, plus scandalurile cu eurovisionul, poate voi fi mai linistit cand voi plati taxa TVR.
    nu crezi?
    TE LEGI SI TU DE DOUA EMISIUNI ........UITA-TE LA ALTII CARORA PLATESTI SI NU MAI FACI ATATA SCANDAL. De exemplu Antena 1, nu ma uit niciodata dar sunt obligat sa platesc. Cum? Ia intreaba orice firma de cablu si o sa vezi. Asa ca mai lasati legenda ca doar la TVR platiti. Platiti indirect la toti chiar daca nu vreti.
    Eu nu vreau de exemlu decat Prima dar firma de cablu ma obliga sa platesc si Antena. Daca nu, nu am nimik. Asadar, platesti si la altii vrei, nu vrei............

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Cam asa sta situatia dar multi nu stiu ca fiecare abonat plateste pt fiecare program.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)