Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce se poate vedea pe Dreambox 2 ?

Salut,
    Sunt incepator ce acest site, si mi-ar fi de mare folos sa stiu ce se poate decoda cu Dreambox 2 in mod "soft" (adica fara nimic hardware, CAM sau cartele), deasemenea si in mod "soft" dar cu ceva plugin-uri mai "exotice":

Se poate vedea Cryptoworks ?
    Se poate vedea Videoguard ?
    Se poate vedea PowerVU ?
    Se poate vedea Seca 2 ?
    Se poate vedea Conax ?

La intrebarile de mai sus, raspundeti-mi si cu formula:

Da, se poate vedea Conax dar partial (5 programe/provideri), etc.

Mersi.

P.S. Ar fi util la fiecare sectiune sa fie un topic bazat pe acelasi idee,
    ex. "CE SE POATE DECODA CU KAON ?",
    "CE SE POATE DECODA CU STRONG ?",
    "CE SE POATE DECODA CU DREAMBOX ?", etc.

La fel, se poate face o sectiune cu,
    Ce se mai poate decoda cu un anumit CAM,
    ex. "CE SE POATE DECODA CU X-CAM ?" (SECA 2, VIDEOGUARD, VIACCESS 2)
    "CE SE POATE DECODA CU MATRIX CAM ?", etc.

Acest lucru ar fi foarte util incepatorilor, si cred ca ar pune capat postarilor
    inutile, care ii incurca pe toti "ce mai se poate decoda ?", "s-a facut noapte pe conax", "aoleu conax-ul nu mai merge pe CAM MATRIX !"

ETC, ETC.

Rog Operatorii sa tina cont de aceste idei,
    care ar usura viata multora dintre Operatori.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Cryptoworks - NU, desi am vazut pe unele forumuri cate ceva despre niscaiva emu non-public care stie ceva Digiturk (daca intrebi, nimeni nu stie nimic ...)
    Videoguard - NU
    PowerVU - 100% NU
    Seca 2 - DA, dar le numeri pe degete momentan. Daca nu ma insel mai merge, spre exemplu, Cartoon Net. din pachetul D+ de pe Astra, 19,2 E
    Conax - NU
    Toate, in afara de PowerVu merg in sharing, asta daca ai niscaiva lei grei, cu care nu ai ce face si mai si o conexiune buna de net.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu cumva vrei si un feed cu actualizare zilnica cu ce se vede si ce nu? Scuza-ma ca sunt asa caustic dar nu ma pot abtine. Tot ceea ce ai intrebat exista pe-aici sau pe alte situri de specialitate.

PS Nu pui si o poza cu Dreambox 2 Sa vada si ochii nostri minunea ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Poate cu dreambox2 merge Crypto, NDS si PowerVu PS: si eu vreau jpgu`...ya sa vedem minunea!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

...si inca ceva..nu vrei o sectiune "CE SE POATE DECODA CU CE ARE Mr.DexterLab"?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Mai oameni buni ...

Omul este evident ... nou nascut ! eu cred ca confunda DBOX2 cu Dreambox ... si isi imagineaza ca poate obtine in rezumat .. un fel de Reader's Diggest ... tot ce stim dupa doi trei ani de lectura si straduinta de a intelege !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re: Mai oameni buni ...

Quote Originally Posted by mihaip
    Omul este evident ... nou nascut ! eu cred ca confunda DBOX2 cu Dreambox ... si isi imagineaza ca poate obtine in rezumat .. un fel de Reader's Diggest ... tot ce stim dupa doi trei ani de lectura si straduinta de a intelege !
    Salut,

Da am gresit, receiverul meu este D-box 2, dar macar am scris clar "2" nu ?

Oricum sugestia mea era clara, aceea de a nu incurca sute de persoane de pe acest site cu intrebari de genul (aceste intrebari sunt puse, fara poate si doar, chiar de cei mai experti dintre voi, atunci ce sa mai zic de incepatori...):

(de peste 10 ori am citit pe acest forum sintagme de genu')
    "s-a facut noapte pe conax ?", "s-a lasat intunericul in SatuMare ?", "nu mai mere seca, via, nagra, etc ?" si tot felul de fraze din astea, care ii descalifica chiar si pe cei mai experti de pe acest site (iar de cei incepatori ca mine ii baga cu totul in ceata).

De ce domnii OPeratori nu pun un STICKY post, care sa raspunda la asemenea intrebari, si desigur, sa il actualizeze periodic. Cum care intrebari ? Acelea care le am pus si eu, "Ce se mai poate vedea pe Dreambox 2 ? Dar pe Kaon ? Dar pe Strong ?". Mie nu mi se par aceste intrebari deloc neserioase, daca intrebi pe cineva pe chat daca merge Nagra pe Strong, unul zice "da" iar altul zice "nu" pe care sa il crezi ?
    (alte exemple de acest fel nu dau ca as putea scrie 100 randuri).

Apropo, la rubrica "NEWS Ultimele stiri in domeniu. The latest news", cand nu au mai mers cheile la Multivision acuma nu char asa de mult (ca dumnealor au trecut la AES) nu am gasit nimic despre stirea asta, deci stirile sunt talmes-balmes, sunt puse abia peste 2-3 saptamani de la modificarea (a se citit rar cuvantul urmator) dragilor de Provideri.

De aceea am pus ideea de mai sus, nu de alta dar sa se faca odata lumina ce receivere trebuiesc "aruncate la gunoi" si care trebuiesc pastrate.

Capisi ?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares
    Nu cumva vrei si un feed cu actualizare zilnica cu ce se vede si ce nu? Scuza-ma ca sunt asa caustic dar nu ma pot abtine. Tot ceea ce ai intrebat exista pe-aici sau pe alte situri de specialitate.

PS Nu pui si o poza cu Dreambox 2 Sa vada si ochii nostri minunea ?
    Salut,

Da-mi si mie niste "siteuri de specialitate" de care zici tu !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Trebuie doar sa deschizi ochii si threadurile se vor devoala : http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=37891

Poate daca incerci cu Opera , care are si Voice , va merge doar la rostirea termenilor : da-mi chei , biatch ..

Trebuie doar sa vizitezi toate cotloanele forumului si precis gasesti ce cauti .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@DexterLab:
    - poate si baietii te-au luat un pic cam tare, dar nici tu nu ai stiut sa pui problema...
    - in primul rand, canalele care se vad si cele care nu se vad depind de o multitudine de factori, intre care: tipul de receptor pe care il ai (Dreambox 2 nu exista, iar ca incepator, cred ca si pe forumuri, nu numai intr-ale receptiei satelit, trebuie sa stii ca esti expus la diverse comentarii cand nu pui o intrebare asa cum ar trebui). In afara tipului de receptor, de care depinde si tipul CAM-ului (daca e incorporat) mai ai si tipul/rile CAM-urilor pe care le posezi. Ceea ce se vede mai depinde de schimbarea cheilor de criptare sau chiar a generatiei sistemului de criptare, ca sa nu mai spun de schimbarea cu totul (desi foarte rara) a intregului sistem de criptare. Este deci un proces dinamic, care necesita o informare permanenta.
    - in ce priveste jargonul folosit pe site, stii foarte bine, sper, ca orice categorie are un anumit cod de comunicare (medicii il au, inginerii il au, tinerii il au etc.). Nu te vad pe tine, ca incepator, si nici pe nimeni din cei avansati, ca fiind cel chemat/i sa judece in ce mod aleg unii sa comunice informatiile altora. In nici un caz acest lucru nu-i "descalifica" asa cum spui tu...
    - spui ca ai citit cu atentie tot ce e pe aici, dar permite-mi sa cred, dupa ce am citit post-urile tale, ca inca mai ai mult de citit;
    - si o ultima mentiune: contrar a ceea ce ai crede, sa stii ca cei mai multi de aici, dintre cei vechi mai ales, se afla aici nu neaparat pentru a viziona gratuit canale TV ci pentru a invata, pentru a deveni mai buni intr-un lucru care le place, iar asta se numeste pasiune. Atunci cand esti pasionat de ceva, efortul de cunoastere e mai placut chiar decat rezultatul final in sine... Inca un lucru: multi din noi am investit mai multi bani in aparatura pentru a "vedea gratuit" decat ne-ar fi costat sa luam un abonament la unul din providerii pe care ii vedem...
    - concluzie: citeste cat poti de mult (oricum nu va fi destul), iar daca nu vrei decat sa vizionezi free, atunci mai bine ia-ti abonament.
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Re: Ce se poate vedea pe Dreambox 2 ?

Quote Originally Posted by DexterLab
    Acest lucru ar fi foarte util incepatorilor, si cred ca ar pune capat postarilor inutile, care ii incurca pe toti "ce mai se poate decoda ?"
    Incepatorii ca tine ar faca bine sa citeasca putin prin forum, inainte de a posta (inutil, cum zici chiar tu) si de a emite pretentii ce sa faca altii pentru ei. Un inceput bun ar fi "Coltul incepatorului", banuiesc ca nu l-ai citit, nu ? Acolo gaseai si o lista destul de actuala cu ce se poate vedea.
    http://www.********.com/f2/viewtopic....5386&start=109

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E greu de comentat insa intrebarea mea e urmatoarea:
    De ce ai asezat totul in aceasta forma?
    Se poate vedea Cryptoworks ?
    Se poate vedea Videoguard ?
    Se poate vedea PowerVU ?
    Se poate vedea Seca 2 ?
    Se poate vedea Conax ?
    "CE SE POATE DECODA CU KAON ?",
    "CE SE POATE DECODA CU STRONG ?",
    "CE SE POATE DECODA CU DREAMBOX?
    CE SE POATE DECODA CU X-CAM ?"
    "CE SE POATE DECODA CU MATRIX CAM
    Se vede ca iti pierzi vremea cu scrisul sau iti plac tabelele!
    De ce ne chinui man?Raspundeam si noi cu un singur cuvant:nimicNe era mai usor si noua!
    VU+duo/VU+Ultimo/DM800/AL Offset 1,95/toroidal 90 16lnb/;

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default hy

Sal.Nu demult eram si eu INCEPATOR,deci inteleg febra in care esti. Pentru tine un site cu de toate: www.sat-key.org Mult succes!Ciao
    Antena 1.1, 62E--30W, motor H-h, Dreambox 7000

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Re: hy

Quote Originally Posted by majka
    Sal.Nu demult eram si eu INCEPATOR,deci inteleg febra in care esti. Pentru tine un site cu de toate: www.sat-key.org Mult succes!Ciao
    ehehe.... mi-ai adus aminte de tinerete, pe cand site-ul asta se batea cu cel de aici (sper sa nu ma insele memoria)... era pe vremea "vechiului" ********... eheee... batrani mai suntem...
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)