Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Kathrein HD Revolution

Se pare ca Fanta end CO. nu suporta ideea de ca Dream ''cutie" nu a scos un receiver HD. Dream"cutie" a fost un brand de moment(artificial).Asa ca, Kathrein i-a luat locul. Trebuie sa para pe RDI o sectiune KATHREIN .
    FANTA te rog sa-mi raspunzi cand o sa apara aceasa sectiune Sunt numerosi utilizatori al acestui receiver la noi in tara si in Europa.
    KATHREIN RULES!.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Probabil asteapta luna aprilie cand apare Dream HD si nimeni nu va mai vorbi de Kathrein .

Sa recunoastem : lumea asteapta Dream , si-a cumparat Kathrein doar temporar .

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Sincer nici kathrein-ul si nici dreamboxul nu sunt receiverele mele preferate.
    Kathrein-ul compatibil HD mi se pare un receiver rudimentar si foarte greu de exploatat , drept pentru care l-am vandut la juma' de pret imediat dupa ce l-am cumparat.
    Nu are rost sa fac o sectiune dedicata exclusiv acestui receiver deoarece numarul de utilizatori este departe de cel al celor ce folosesc dreambox.
    Cred ca cel mai popular receiver HD este Humaxul 1000/2000.

Pentru utilizatorii de Katherein am realizat o sectiune speciala in situl http://www.rdi-dreambox.com/ , unde puteti gasi tot ce insemana files pentru acest receiver.

V-am mai spus ca nu sunt interesat de share pentru programe HD deoarece pentru aproape tot ce inseamna HD in Europa am subscriptii oficiale iar daca vreau share cea mai buna combinatie este cs cu diablo cam si Topfiled 7700.

Va repet , sa ramana inteles , n-am nimic cu cei ce utilizeaza Kathy , dar parerea mea este ca acest receiver este un rebut rudimentar si nu se poate compara cu un Topfield 7700 , nici macar cu vechiul Humax 1000/2000.

Cand o sa ajunga si Kathreinul la nivelul Dreamboxului ca numar de utilizatori va asigur ca vom avea o sectiune speciala in acest board , pana atunci aveti la dispozitie sectiunea RDI-HDTV.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    Sincer nici kathrein-ul si nici dreamboxul nu sunt receiverele mele preferate.
    Kathrein-ul compatibil HD mi se pare un receiver rudimentar si foarte greu de exploatat , drept pentru care l-am vandut la juma' de pret imediat dupa ce l-am cumparat.
    Nu are rost sa fac o sectiune dedicata exclusiv acestui receiver deoarece numarul de utilizatori este departe de cel al celor ce folosesc dreambox.
    Cred ca cel mai popular receiver HD este Humaxul 1000/2000.

Pentru utilizatorii de Katherein am realizat o sectiune speciala in situl http://www.rdi-dreambox.com/ , unde puteti gasi tot ce insemana files pentru acest receiver.

V-am mai spus ca nu sunt interesat de share pentru programe HD deoarece pentru aproape tot ce inseamna HD in Europa am subscriptii oficiale iar daca vreau share cea mai buna combinatie este cs cu diablo cam si Topfiled 7700.

Va repet , sa ramana inteles , n-am nimic cu cei ce utilizeaza Kathy , dar parerea mea este ca acest receiver este un rebut rudimentar si nu se poate compara cu un Topfield 7700 , nici macar cu vechiul Humax 1000/2000.

Cand o sa ajunga si Kathreinul la nivelul Dreamboxului ca numar de utilizatori va asigur ca vom avea o sectiune speciala in acest board , pana atunci aveti la dispozitie sectiunea RDI-HDTV.

Fanta
    Fara suparare , eu zic sa dai o cautare cu google ,cuvintul cheie UFS910, si dupa afisarea rezultatelor mai poti sa-ti susti ideea inseamna ca esti rau intentionat.Daca nu vrei sa te inregistrezi pe multitudinea de forumuri cu mii de urilizatori de Kathrein HD iti dau userul si parola mea ca sa te convingi de cele sustinute de cei de pe aici.
    Sunt sectiuni pe forum in care nu s-a postat de ani , http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=28862(mic ex) si multe alte care nu au ce cauta pe rdi...
    Sunt profund dezamagit de logica ta : daca mie nu-mi place nici voua nu trebuie sa va placa.
    Repet : fara suparare.

f11

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pledoaria ta "pro domo" nu ma convinge ...amico Fanta ! Inatamplarea face sa fi testat Topfield 7700 ! si drept sa-ti spun ...de multa vreme nu mi-a fost dat sa vad o interfata utilizator asa de rudimentara ! nu pun in discutie functionalitatea sa ...merge ! merge si atita tot ...faptul ca nu are problemele de incalzire ale Humaxului nu-l face un receptor de exceptie ! este unul din cele multe ...vreo 50 de modele ! existente azi pe piata europeana ! este atit de oarecare incat numai pretul sau ... 800 ron il face interesant ...atit si nimic mai mult ! Cea ce este exceptional in cazul lui UFS910 sint evident ... resursele unui Linux receiver ... Flash, RAM si NET ! dealtfel asta nu este doar parerea celor de pe forum ... este un succes de proportii al celor de la Kathrein ... se face coada la comenzi ! este ciudat dar asa este ! sint cca. 10 forumuri sau sectiuni dedicate lui ! are deja 8 implementari ( imagini ) operationale , are emulatoare , servere suport , stie tot ... inclusiv sha... !
    Sigur softul are rudimente pe care le asteptam cu totii sa fie rezolvate ...dar daca-ti aduci bine aminte ...celebrul Dreambox 7000 a avut abia dupa vreo 2 ani prima imagine stabila ! Iata ca previziunea mea , facuta in aprilie 2007 ( vezi postul ) , s-a adeverit ! in 6 luni Kathy a avut tot ce trebuie pentru a face pasionati ... unii chiar entuziasti ! deh todeauna mai sint si noi nascuti ! Iata deci ca parerea ta negativa vine mai degraba dintr-o cunoastere superficiala a receptorului , din parerile unor amici , fie ei si extrem de competenti dar ... la fel de neinformati ! va uram succes in asteptarea lui ...DM8000 ... poate de pasti !

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Promit sa urmaresc acesta sectiune si daca voi constata un interes dezvoltat pentru acest receiver voi creea o sectiune suplimentara.

Ca orice user am si eu dreptul la o parere , iar aceasta este ca acest receiver este unul dintre cele mai slabe receivere pe care le-am testat vreodata (credeti-ma ca am vazut cum lucreaza peste 100 de receptoare).

Nu va luati insa dupa mine , la aparitia lui Dream 500/7000 am avut o reactie asemanatoare.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea este ca acest Kathrein este un receptor pe care si-l pot permite majoritatea dintre noi...atita timp cit la DM HD se vehiculeaza preturi destul de mari...
    La nivel de amator eu zic ca nu regreti banii dati pe el...dar daca DM 800 va avea un pret mai permisiv ne vom vinde Katy si vom cumpara DM ...
    Cred ca ar fi bine de pe acum crearea de sectiuni pentru Katy,DM 800 si DM 8000 unde fiecare sa isi dea cu parerea,asta fiind si rostul acestui forum....
    Rapidist pur singe...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Katy e pe un drum bun. Numerosi utilizatori si soft in plina dezvoltare. Cum spunea MihaiP cam toate receptoarele hd de pe piata au divese probleme. Receptoarele HD de la Dreambox nu au iesire HDMI( ce receptor hd nu mai are). Fiind la inceput Dremboxul HD o sa aiba si el un soft rudimentar si nu cred ca o sa aiba DISq 2.0. Cei de la Dream au un handicap de recuperat si acela e timpul.
    Katy rules

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Vezi ce inseamna DVI si care e logica alegerii acestei interfete . Daca nu stii sau nu ai inteles , nu bruia .

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs up :)

Quote Originally Posted by ionutz6 View Post
    si-n plus de asta, daca tot e praf si noi ne incapatanam cu el, nu mai bine ne bagi intr-o camera separata, decat sa stam cu voi in sufragerie si sa deranjam toti ceilalti invitati?
    @ionutz, ai o bere de la mine pentru fraza de mai sus

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mai oameni buni ! puneti prea multa pasiune in aceasta chestiune ! cu sau fara sectiune separata ...grupul kathy este evident intre cele mai active de pe forum ! o facem pentru pasiunea care ne uneste , nemanjita de interese meschine , deschisi spre comunicare si lipsiti de "combativitatea" care degenereaza in marlanie .. in celelalte sectiuni !

Var cu Pampulea... Expert
    Posts Thanks / Likes

Vreau sa vad cat mai stergi...
    HAI AI NOSTRI
    "Daca ar durea prostia ar tipa juma din ROMANIA"
    DB500S, GIBERTINI 100 cm cu SG2100 motor, Smart Titanium 0,2dB ; 1 W- 28,2 E

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionutz6 View Post
    eu am kathrein 910 si este primul meu receiver. nu pot vb in comparatie cu altele pentru ca nu am avut.
    dar parerea mea este ca nu conteaza daca kathrein este sau nu un receiver de succes sau daca peste 6 luni va disparea. problema este ca suficienti userui (vezi poll) doresc infiintarea unei astfel de rubrici, ceea ce mi se pare un motiv suficient ca sa se intample asta. daca dorim sa discutam despre acest receiver, noi cei 5-6 (dupa parerea ta) timp de 6 luni (dupa parerea ta), @fanta, cred ca ar trebui sa fii de acord cu asta, atat timp cat nu te costa nimic, ba mai mult, se face trafic pe acest forum, de altfel foarte util si indragit de multa lume.
    nu cred ca vreun receiver, sau vreun topic in general, trebuie sa castige acest drept prin calitati deosebite, renume mondial, sau numar de dezvoltatori software. sunt multe parti din forum unde nu se scriu posturi cu zilele, daca nu cu saptamanile. la rdi-hd, unde exista si topicuri despre kathrein, apar comentarii zilnice. asta este un motiv suficient, dupa parerea mea, pt a crea o sectiune separata kathrein.
    si-n plus de asta, daca tot e praf si noi ne incapatanam cu el, nu mai bine ne bagi intr-o camera separata, decat sa stam cu voi in sufragerie si sa deranjam toti ceilalti invitati?

Servus Ionutz,

Rareori mi-a fost dat sa vad un raspuns atat de bine punctat si cu mult bun simt. Domnul meu nu pot sa spun decat : Jos Palaria

Bafta Tuturor

S_H
    BAFTA TUTUROR !
    S_H

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cred că se exagerează cu cearta aceasta. Parcă am fi copii ba al meu este mai frumos ba al meu...n loc să discutăm probleme tehnice să mai nvățăm ne pierdem vremea n discuții sterile. Kathreinul poate este puțin mai pisălog dect SS2 sau alte receptoare dar este HD și n viitorul apropiat nu veți găsi altceva, nici apropiat, la un raport preț/calitate att de bun. Nu tot ce este scump și merită banii.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valentino View Post
    Vreau sa vad cat mai stergi...
    Da-ne pe PM ce ti-a sters,te rog....
    Rapidist pur singe...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)