Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Anonymous
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default ALT-DVB - 100% Made in RO

Inca un program pentru cei curiosi si cu suficienta rabdare de a testa beta-uri:
    * Suporta SkyStar1 & SkyStar2 (nativ , NU se bazeaza pe DvbCore sau SkyNet)
    * Functioneaza NUMAI pe Win2K sau WinXP

Ce e interesant (cred eu ) :
    * DVBCOMMAND pentru SS1 (firmware 210 & 215 ) cu orice versiune de ttdvbacc.dll
    * Scanare paralela a unui transponder (multithread)
    * PIP pentru SS2 , inclusiv pentru canale codate

Download:
    Code:
    http://altx.3x.ro
    sau
    Code:
    http://altx.dap.ro
    Instalare:
    * Dezarhivati aplicatia & interfata pentru SkyStar? in acelasi dir
    * Pentru SS2 trebuie sa inregistrati DvbSource.ax si sa aveti instalate decoderele MPEG penru A&V (Cyberlink , Intervideo NVidia s.a.m.d).

Programul este << FREE FOR PERSONAL USE >>

Mai multe detalii gasiti pe forumul SkyStar2 in sectiunea [DVB Romanesc]
    Code:
    http://skystar2.pixelmedia.ro/forum/viewforum.php?f=30
    (imi cer scuze adminului si il rog sa editeze mesajul daca sunt interzise link-urile catre alte forum-uri )

[Altx]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Rezultat Teste

Salut.L-am test putin(atit cait mi-a permis).
    Problema e ca mi-a provocat 3 Blue Screen-uri.Doua la scanare si unul la incercarea de a vizualiza unul din canalele gasite.
    Eroarea a venit din SkyNet.sys (driverul placii) deci cred ca ar putea fii probleme de comenzi. Am Xp Prof. (atit de stabil cit poate fi un windows) .Placa e SkyStar 2 (modelul mai vechi nu 2.62)

Poate ti-e de folos.
    Bafta, si nu-l lasa balta.

Anonymous
    Guest

@dakota: orice feedback este util ! Thx pentru teste ! De cateva zile mi-am luat si eu un SS2 rev 2.3 si am constatat ca programul este incompatibil in forma actuala cu driverele 4.2.2. Poate de acolo au venit erorile. Daca o sa-mi ajunga timpul Duminica seara o sa pun un update cu o parte dintre bug-uri eliminate (dar si cu altele noi .. of course )

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Salut tuturor. Am testat programul pe SS 1 rev 1.6 si cred ca merge mai bine decat ProgDVB. Ar trebui puse niste module EPG ,TXT, sau merg cele de la Prog ? Poate PIP si pe SS1 ?
    Oricum e SUPER Felicitari !

Anonymous
    Guest

@neamtzu: Sunt sanse mari sa mearga mai bine pe SS1 decat pe SS2 deoarece programul a fost conceput pentru aceasta placa.Adaptarea pentru SkyStar2 am inceput-o de aprox 2 luni si inca nu e "coapta".De asemenea odata cu modularizarea programului a trebuit sa-i scot temporar din functiune OSD-ul pentru SS1
    Sunt in lucru cu EPG-ul si e posibil sa-l includ in urmatorul update.
    Din pacate modulele din ProgDVB nu sunt compatibile dat poti sa folosesti pluginuri MD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Da-i inainte!

A-ti apreciez efortul si cred ca nu numai eu
    Exista sanse mari dupa cum vad eu sa faci o chestie buna si utila pemtru toti.Astept cu nerabdare versiunea fixata (poate module separate pentru ambele skystar2 ?)Cred ca merita efortul fiindca sunt multzi utilizatori ai acestei placi si e bine sa mai existe o vrianta la ProgDvb.MyTheatre a iesit din calculele mele de mult.Niciodata nu l-am putut folosi cum trebuie, asa ca as fi bucuros sa vad ceva bun si de la noi romanii.

Numai de bine.

Anonymous
    Guest

O noua versiune ! Detalii & download:

Code:
    http://altx.3x.ro/Alt-Dvb.htm

Anonymous
    Guest

@TransWarp: Primul link de pe pagina e un UPDATE la versiunea anterioara si contine NUMAI EXE-ul si DLL-urile de interfata.Ca sa mearga trebuie sa:
    1.Download:

Code:
    Programul principal (ver 1.0.1.733): http://altx.3x.ro/Alt-DVB_MainApp.zip
    Interfata SkyStar1  (ver 1.0.1.841): http://altx.3x.ro/Alt-DVB_SS1_Interface.zip
    Interfata SkyStar2  (ver 1.0.1.337): http://altx.3x.ro/Alt-DVB_SS2_Interface.zip
    2. Dezarhivezi programul principal & arhiva cu interfata.

3. Aduci update-ul:
    4.Extragi arhiva cu update-ul (prin suprascriere peste fis. existente) in acelasi dir folosit la pasul 2.

5.Daca ai SS2 sa nu uiti:
    * sa inregistrezi DvbSource.ax din dir \Devices\ (cu RegSvr32.exe DvbSource.ax )
    * sa verifici daca ai codec-urile de MPEG instalate (Cyberlink/Intervideo/NVidia/Elecard s.a.m.d .. la alegere)

Spor !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@altxro
    Mersi foarte frumos. Tocmai am sters ce am scris mai intainte ca imi venea sa ma ingrop de rusine si vad ca acum ti-am mai dat si tie de lucru cu explicatiile. Speram ca nu observi

Greseala mea a fost ca nu am luat Alt-DVB_SS2_Interface.zip care contine tot ce trebuie. (@stailus mi-a deschis ochii ). Asta e, recunosc ca sunt vinovat

Imi place tot la el, dar mai ales ca a functionat din prima, nu ca MyTheatre la care intotdeauna am avut probleme, nici pana acum nu merge. O sa ma mai joc cu el si te tin la curent.
    CU
    TransWarp

Anonymous
    Guest

N/P TransWarp , bine ca ai rezolvat problema ! Era frumos sa scriu eu chestiile astea la post-ul anterior ... dar az' noapte eram prea lipsit de chef

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Super soft!

interfata f bine pusa la punct cu o gramada de optiuni, PIP excelent cu grafuri separate, schimba rapid programele
    decodeaza Free kix Tv

o singura problema am: nu stiu cu ce encodez/decodez TS - in Mpeg/DivX(in afara de ProjectX care trebuie instalat sub Java, sau asa am inteles)
    Stiti vreun soft de Windows care face asta (eventual comercial) ?

Keep up the good work!

arhanghelxxl
    Guest

Hristos a [email protected]

-shi Sal'[email protected]

Deshi nu am mai scris de mult pe forum, nu m-am putut abtine sa nu postez si eu cate ceva la adresa acestui program.
    Personal ma bucur nespus pentru reusita ta @altxro ,pentru acesta realizare care in sfarsit permite romanului sa se impauneze inca odata.
    E un program net superior Mytheatre shi intrece Progdvb la multe
    capitole dupa ce l-am "executat" cum scrie mai sus shi dupa ce i-am pus yancse shi softcam a inceput sa deschida shi celelalte programe afara de "free" - e minunat sa constati ce bine se comporta tinand cont ca nu a ajuns la un nr atat de mare de updateuri care nu prea aduc nimic precum MY theatre sau Progdvb.

La mine a deschis cu athlon xp 2000+ shi ss2 fara problema tot ce se putea pe hotbird ,ceilorlalti sateliti le va veni timpul imediat la actiunea "scan" .

Deci!
    Felicitari @altxro tie shi celor care poate au ajutat e un lucru remarcabil shi alteceva nimic decat aprecieri!

Sal'[email protected]

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ciao tuturor,
    Altxro problema cu "Pat - Table Incompleted" si cu orice alt scan vine cel mai probabil de la driverele 4.2.2. de la Technisat.
    Doresc deasemenea sa-ti urez succes in dezvoltarea acestui program.

Ciao

PS: Fuctioneaza mai bine ca ProgDVB

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@TRIMBULIND

Poti sa incerci cu PVAStrumento, eu asta folosesc.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

multumesc, o sa-l incerc (PVA-INSTRUMENTO)

2 intrebari pt @altxro:

a) zici ca ALTDVB interactioneaza in alt mod cu SS2 decat progdvb sau alte softuri, cum adica?
    Poti sa ne dai o explicatii ca pt profani...
    b) o sa implentezi in versiunile viitoare inregistrare in MPEG ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)