Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default inregistrarea cu PROGDVB

La inregistrarea cu PROGDVB ,la vizionarea inregistrarii apar in jurul obiectelorsi persoanelor in miscare dungi fine orizontale. Care este cauza si ce se poate face pentru eliminarea lor?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi tornado,

Fenomenul pe care-l descri-zimtarea contururilor,nu numai la inregistrare,apare si la vizionarea unor programe,in special a imaginilor in miscare.El a aparut odata cu ultimele versiuni,de la v.4.51.0 incoace,si provine de la incompatibilitate intre filtru grafic Elecard,de care se foloseste in special ProgDVB-ul si codecurile de care ne folosim.Din acest motiv,am si spus in alta parte ca aceste noi versiuni ale programului par mai putin reusite.Dar se poate indrepta in buna parte acest neajuns fosindu-te de un alt filtru;incearca de pilda:CyberLink video si moonlight audio,din optiunea Audio and Video Options.Incearca si alte optini daca imaginea nu se inbunatateste.Sper sa reusesti,
    satelescu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

foloseste un codec cu optiunea DEINTERLACED activata... sau dupa inregistrare prelucreaza fisierul cu un editor video si un filtru pt deinterlaced.

Best Regards
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default modificare rezolutie de inregistrare

Imi puteti spune cum sa modifica rezolutia de inregistrare?(720x576)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si aici revin eu din nou Pentru ca sincer am si eu probleme f ciudate cu inregistrarile de pe sat.Cu AltDVB vad ca e prea complicat cu decodarile si ts-urile.Am vazut ca ProgDVB merge dar nu asa cum mi-ash dori.Daca inregistrez se vede efectul ala cu liniutse asa cum zice si lumea pe topicul acesta sau mai nou vad ca imaginea ingheatsa si sunetul se intrerupe groaznic. Vad mai sus ca zicea cineva sa schimbam graph-ul..dar aici intervin multe probleme: erori si iarasi erori si programe ce trebuiesc instalate in plus (playere DVD) ca sa gaseasca softu-l graph-ul...care si asa cam da erori.
    Deci as vrea si eu daca stie cineva un program care merge ok pentru inregistrare, mai exact unul creat special pentru asa ceva.

Multumesc.
    Pinnacle PCTV SAT + Offset 1,4m + Lnb 0,2db

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

[email protected]
    Si eu am avut problema sus numita cu liniute si intreruperi, iar dupa ce am instalat djbcp codec pack merge bine. incercati si voi.... poate va ajuta
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai foarte bine la inregistrare (cel putin la mine) merge DVBViewer,
    dar asta nu am cunostinte sa poata decoda, spre exemplu MULTIVISION.
    De fapt asta nu stie sa decodeze nimic.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@tornado DVBViewer nu are pluginuri pt. a decoda
    pt a vizualiza programe tv codate foloseste ALT DVB, ProgDVB, MYTHEATRE, etc., cu pluginurile corespunzatoare

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salutari...

1.Curatati windows de filtre inutile (unul sau doua bune sint suficiente)
    2.Asa cum a spus si @Satelescu folositi variante mai vechi dar mult mai stabile ale progDVB (eu folosesc 4.48.2 si merge de "rupe")
    Teach me...please !

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu folosesc ultima varianta de progdvb 4.53.1 shi merge impecabil, e adevarat numai cu elecard. Inregistrez zilnic citeva ore shi nu opresc programul cu zilele. Inregistrarea nu are nici o legatura cu vizualizarea ulterioara si nici cu filtrele grafice, programul inregistreaza streamurile audio video. Insa datorita filtrelor grafice se poate bloca partial sau total windows-ul, eu cel putin nu reushesc sa folosesc stabil alt filtru in afara de elecard.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am inregistrat si eu un film cu Prog DVB.Am gasit subtitrare pe Net,dar nu reusesc sa o sincronizez.Subtitrarile sunt pentru Divx.Se pot pune pe filmele mpeg luate cu SS2?Exista subtitrari pt.Mpeg sau sunt valabile cele de Div X?

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Am rezolvat problema in felul urmator: formatat HDD, partitionat, instalat WinXP,SP2,placa de baza,placa video,directX9,placa SS2,drivere,AceMEgaCodecs ultima versiune(am selectat doar codecurile de care am nevoie,in genere cele de Microsoft,Cyberlink,Elecard,sau doar cele pentru MPEG2 ),am instalat ProgDVB si MyTheatre(versiuni mai vechi ca cele din ultima generatie faceau figuri) si dupa asta am instalat celelalte programe utile. Am o imagine super, sunet excelent, captura asisderea. Nu linii nu nimic.Cu MT merge si HDTV super tare. Partea proasta este ca trebuie sa gasesc din nou toti satelitii. FLoare la ureche fata de chinul de pana acum. Incercati apoi sa nu mai instalati alte codecuri ca dati peste cap toata treaba. Acum m-am invatat minte ca inainte instalam tot ce se putea din programe si dupa aceea puneam placa. Cea mai mare eroare. Ce e mai important pui intai daca vrei sa stai in fata. Succes!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Senior Race Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc Progdvb 4.26 fara nici o problema...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)