Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce se poate astepta de la un offset 1,2 m in Bucuresti

Ce sateliti intra in Bucuresti cu un offset 1,2 m (ce LNB ar fi mai potrivit).
    Stau la bloc, etaj 7 din 11 si consider ca mai mult de 1,2 nu pot pune
    pe peretele exterior mai ales din cauza vantului.
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Antena de 1,2 este destul de mare,vei prinde mai toti sateliti vizibil din Bucuresti dar bineintales ca nu vei prinde toate frecventele(TR)acestora
    Problema este sa ai vizibilitate spre acesti sateliti si nu vad de ce te deranjeaza montarea antenei pe bloc ,unde vei avea o pozitie mai buna pentru reglarea ei decat pe peretele lateral al blocului
    Tu cam ce ai vrea sa vezi,tinand cont ca majoritaea programelor bune sant criptate si solutile de decriptare in ultima perioada sant limitate,asi spune foatre limitate

O zi buna incontinuare iti doresc!
    Toata stima
    Piciul Alcoolistul
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

fa un efort si pune un 1,6/1,8 pe bloc...cu 1,2 vei regreta mai tarziu,iti spun din experienta

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default variante bune....

Da, bineinteles ca cea mai buna solutie ar fi de montat pe bloc o antena mai mare, insa si aici sunt niste limitari... de exemplu, accesul pe terasa este mai greu, exista o singura cheie la administrator, nu mege cine vrea pe terasa... chiar daca as obtine acordul, apoi intervine si o lungime de cablu in plus de vreo 25-30 metri, deloc neglijabila, care ar diminua un pic din castigul unei antene mai mari... Ma incanta mai mult ideea cu antena la geam, mai ales ca instalatia va fi mai mult de hobby, fiind destul de multumit cu pachetul oferit in zona de catre RDS, la care am si internet/telefon pe cablu... In locatia actuala, pe care o voi parasi in cateva luni pentru Bucuresti, am putut intretine acest hobby, jucandu-ma cu cateva antene montate la sol, dar din pacate numai manual.... fara motorizare, am vanat cat s-a putut FTA-urile temporare bune, de pe diferiti sateliti, in gama 68 - 166 Est, dar din pacate nici unul care sa fie valabil si in RO. Ma incanta ideea de a vana canale din cele multe sute care apar in liste in zona noastra.... Pentru asta mi-am propus un offset de 1,2 cu un LNB de 0,3 probabil un Kaon ceva si placa SS2. Apoi voi mai vedea in continuare.... s-ar putea sa trec la etapa urmatoare cu CAM-uri, CAS-uri, etc..... Toate cele bune si multumesc
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am o antena de 120 + LNB 0,3 Gold + montura H-H instalata pe bloc si in acest fel am acces la toti satelitii din gama 85°E - 30°W. Probabil ar mai fi ceva loc, dar nu mai pot memora TP in receiver (Kaon KSC570CI). Un cablu RG6U de calitate nu iti diminueaza semnalul in mod evident. Din pacate, asa cum zicea si @Piciul, nu poti receptiona toti TP cu o astfel de antena din Bucuresti. Daca poti face efortul financiar ia-ti ceva mai mare, altfel gandeste-te la 120 ca la minimul necesar.
    Bafta!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am 1.50 sus pe bloc (10 etaje - eu stau la 9). Vizibilitate perfecta pe tot arcul dar montura si motorul doar atit imi permit cit scrie la semnatura. Daca montez insa motorul pe partea cealalta a monturii vad si satelitii mai la est de 53 grade. Dar deocamdata las asa pt. ca imi place Hispasat.
    SHALOM

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@gelvis
    Man eu am 1.4 si ma gandesc serios sa imi iau una mai mare, cel putin un 1.6-1.8 pentru ca unele programe le vad intrerupt (TP pe ASTRA si THOR) si imi cam pare rau din cauza asta.
    Am un prieten care are 1.8 pe balcon prinsa si se poate, mai ales ca vantul nu prea bate dinspre sud de obicei. Oricum iti trebuie suport tzeapan.
    Chestia cu lungimea cablului sa stii ca nue asa dramatica. Daca ai un cablu serios nu pierzi asa mult.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)