Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Exista un canal TV numai cu filme bune?

Ne-am cam saturat de filme de doi bani.Chiar daca este doar in limba straina, sau costa o gramada de bani, care ar fi cel mai bun canal de filme bune , ce merita vazute, filme de Oscar sau de Cinemateca? Poate ne ajuta romanii din strainatate cu vreo parere, ca la noi nu prea vedem nimic.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Filme bune

Quote Originally Posted by fanemi View Post
    Ne-am cam saturat de filme de doi bani.Chiar daca este doar in limba straina, sau costa o gramada de bani, care ar fi cel mai bun canal de filme bune , ce merita vazute, filme de Oscar sau de Cinemateca? Poate ne ajuta romanii din strainatate cu vreo parere, ca la noi nu prea vedem nimic.
    Cu sharing vezi ce vrea inima ta.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Cinecinema Classic, Cinecinema Culte - TPS, satelit HotBird
    arte - Hotbird, Astra
    TVR Cultural (nu radeti, uitati-va pe program)
    Turner Classic Movies - Hotbird

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

sky cinema hd

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Jetix forever !

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

la premier vezi filme bune
    la tps partea cu cinema cult , cinema famili...etc
    pe 26 est MBC 2 si 4 parca , aceleasi canale le gasesti si la 7 west
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Dar ai nevoie de antena de 185!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Dar ai nevoie de antena de 185!
    bai..dar rai mai sunteti cu spaniolu'..:P

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by costinitalia View Post
    sky cinema hd
    Doh'...
    Omu' vrea cultura cinematografica. Nu blockbustere.
    FAbian23

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Radeti voi de spaniol acuma insa cand va dadea o mana de ajutor cum era? Huh?! Va luati repede dupa regele vostru ... Railor!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Solutia autohtona care sa nu coste foarte mult e sa ai Cinemax si TCM in pricipal (TCM 24h il da deocamdata doar Dolce, care iti ofera si Cinemax 2, adica Cinemax 1 decalat cu o zi, dar cred ca in curnad va fi transmis si de catre alti operatori), iar secundar daca aceasta combinatie nu te multumeste exista si MGM (doar FocusSat si UPC) si TV 1000 (da si filme foarte bune, insa si unele mai putin bune si multe reluari, insa speram ca in timp va achizitiona tot mai mult content si vor fi mai putine reluari, preluat de Digi, Max si Boom, cred), iar daca te intereseaza cele noi ar fi HBO (care insa a scazut foarte mult d.p.d.v. calitativ in ultimul timp). In curand cred ca va fi posibil sa le ai pe toate la Digi care deocamdata are Cinemax, TV 1000, HBO si vreo 6 ore de TCM (sper ca va fi intordusa varianta 24h mai ales ca e un canal ce poate fi distribuit in mai multe tari) si cred ca in curand MGM (spunea Fanta ca face lobby si in plus intorucerea lui Sport 1 ma face sa cred ca in curand va fi introdus).

Cu respect,
    Drogy

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa parerea mea, in Europa, printre cele care (cred ca) se mai decodeaza inca lejer, ar fi o optiune pentru TCM France (are si audio in limba engleza, Astra, 11.778 V - post care difuzeaza multe filme de valoare incontestabila - site aici ). Mi se pare ca si TCM Spain (care nu mai stiu pe unde este), avea filme de calitate. Sigur, ca pentru cine poate rezolva situatia, n-ar fi rea receptia intregului pachet Teuve de pe Intelsat 3R/11 la 43 grade vest, exista mereu ceva ce se poate alege din canalele acelea, cu toate ca ele mai difuzeaza si filme de duzina).
    Pentru mine un canal de filme bun are in genere de toate, nu doar filme americane ori de un anume gen. Oricum, un canal unic care sa difuzeze numai filme unul si unul nu exista, nici macar aici in America (unde exista citeva initiative destul de laudabile - IFC (Independent Movie Channel), pentru filme de arta, Sundance Channel (pentru cinema din toata lumea) si World Movies HD (pentru amatorii de cinema international in versiune HDTV).
    Deunazi, studiind oferta HD a pachetului Canal Digital Nordic, am vazut un program dedicat World Cinema-ului, si nu numai, care mi-a trezit interesul, el se numeste Silver HD (site) si mi s-a parut ca le impaca pe toate, filmul independent cu filmul de autor, cinema-ul european cu cel american, filmele noi cu cele vechi. Tot in acelasi pachet, programul finalndez Kino TV ofera un mix destul de atractiv de filme clasice si moderne, cam de toate genurile. Cred ca in masura in care se poate lua in calcul o optiune de abonament, pachetul Canal Digital nu prea dezamageste (si nici Viasat-ul, cu canalele sale tematice de film, dedicate World Cinema-ului, anilor '80 si filmelor clasice).
    Bafta la alegere.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)