Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11

Thread: Bandwith

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Bandwith

Pentru a anula cei 20% bandwith pe care Microsoft ii tine in rezerva in orice computer faceti in felul urmator:
    Mergeti la Start/Run si bagati la Run: gpedit.msc dati ok si va apare un now window numit "Group policy object editor".
    Sub Computer configuration click pe Administrative template/Network/QoS packet scheduler/Limit reservable bandwith pe care dati click si apar Properties pt Limit reservable Bandwith.
    La Settings puneti Enable si la Bandwith limit puneti 0%.Dati apply si gata.Cu toate ca la inceput arata Not configured Microsoft are 20% de bandwith pe care ii tine in rezerva.
    Stiu ca merge pe Windows XP si Vista.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Merci de pont, Laurentiu1!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu stiam ca cei 20% rezevati de MS se aplica doar cand OS-ul face un update, in rest QoS policy face ca tot bandwidth-ul sa fie folosit fara rezerve. Altfel spus, MS isi pastreaza acel 20% pentru a nu-i fi sugrumat transferul propriu, atunci cand face update (ceea ce e util - zic eu), in restul timpului nu este nici o restrictie de bandwidth. S-ar putea verifica inainte si dupa schimbare cu un test la www.speedtest.net, dar asta numai daca viteza ta de transfer ar fi limitata doar de capacitatea PC-ului personal si nu de conexia ta cu providerul, ceea ce nu este cazul in 99% de situatii.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by diva_ta View Post
    Eu stiam ca cei 20% rezevati de MS se aplica doar cand OS-ul face un update, in rest QoS policy face ca tot bandwidth-ul sa fie folosit fara rezerve. Altfel spus, MS isi pastreaza acel 20% pentru a nu-i fi sugrumat transferul propriu, atunci cand face update (ceea ce e util - zic eu), in restul timpului nu este nici o restrictie de bandwidth. S-ar putea verifica inainte si dupa schimbare cu un test la www.speedtest.net, dar asta numai daca viteza ta de transfer ar fi limitata doar de capacitatea PC-ului personal si nu de conexia ta cu providerul, ceea ce nu este cazul in 99% de situatii.
    Eu unde am citit despre trickul asta spune ca tot timpul Microsoft are 20% rezervati iar cei ce au redus aceasta restrictie la 0% au raportat ca bandwithul sa marit cu pina la 15%.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Guys, eu am facut un test sumar si diferenta nu e de 20% dar e ceva, 7000kbps download cu modul si 6300 fara mod, constant si pe toate serverele, constatat insa doar pe down, pe upload am limitat se pare de la provider la 512 kbps, cam de KK rogersul...btw are cineva idee cum se poate intra in modemul de cablu (motorola) sa scoti limitare de pe bandwidth?

Bătrîn fără minte Expert
    Posts Thanks / Likes

http://tcniso.net/
    cu jtagu pui Blackcat, software
    sau cumparati unu modificat

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

ahaaa...asta vroiam, tks

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

si inca o constatare: pe o retea wireless 802.11n la transferul intre doua sisteme vista ultimate SP1 in conditii de "over the air controlled rate" (adica am semnal garla si bine multipathat ca sa merg pe rate de "n"), rata de transfer intre cele doua sisteme a crescut dramatic, acum pot sa merg spre viteze pe care nu le-am vazut inainte ...30 Mbps inainte nu tineam nici 10, o sa incerc sa fac back and forward la reg change sa fiu sigur ca e de la change insa so far so good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Marirea benzi este foarte buna pt. cei care se uita
    la filme on line, sau la clipuri.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu nu vreau sa naruiesc sperantele nimanui, dar ar fi bun un pic de citit de pe Google despre QoS si cam cum ar actiona pe o conexiune cu home router si network card de 100Mbs (cam cum sunt majoritatea dintre noi legati la Internet).

Asa, o idee doar despre ce mai zic si altii despre trick-ul asta:

http://www.velocityreviews.com/forum...onnection.html

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

ok am facut setarea ! creste viteza un pic ... dar uploadu e varza .. .20-30 kbps ! dupa reactivat vechea setare am iarasi 1,5 - 3 MB upload

regards !
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)