salut,am urmarit acest forum cateva zile.apoi am hotarat sa incerc ce am priceput.multumiri aduc in mod deosebit pt sfaturi ce au dat altora[bine imi prinsera si mie]lui sinangel si lui *********.vreau sa scriu cat mai pe intelsul celor ca mine, cum practic am facut folosirea aplicatiei din titlu la folosirea mai multor imagini pe dreambox 7020.caut sa respect ordinea operatiilor,nu ma supar daca voi fi corectat sau sfatuit sa fie mai simplu.

-copie aplicatia intr-o partitie,scoate-i pictograma pe desktop(iti vine mai usor)
-intr-un folder copie imaginile care le vrei.toate se dezarhiveaza,pe rand asa vin transferate in stich usb.
-eu am introdus in dream un usb de 1gb.
-te duci in aplicatie la Configuration and Utilities.dai formatare la usb,notezi ip la dream,login=root,pasword=dreambox,usb il bifezi.
-treci la Install ov remove a firmvare in MULTIBOOT.
-OK.apare conecting cu IP dream
-deschzi folder
-alegi imaginea
-deschidere
-yes
-in procente vezi:conecting to dreambox
senting image
instaling
-ok.instalare cu succes
-bifeaza smartsettings copy from active image
-clic pe advacent smart copy
-ok
-clic pe imginea care vrei sa o instalezi[se face albastra]
-clic pe Image Backup
-yes
-save
-ok.
-salvare,pleaca instalarea in dreambox.aia iti va fi imaginea care o vai avea,imagine care o poti schimba cu oricare o vei avea instalata in usb.
~se instaleaza pe rand fiecare imagine dorita
~in toata aceasta perioada dreamul sa fie conectat la net
~nu se pierde nimic din setarile pe care le-ai avut anterior
~daca folosesti Boot dupa terminarea transferurilor de fisiere,toate imaginile le vei vedea si pe telvizor.

-m-am verificat cu putty de cateva ori.totul a iesit bine.
-daca scoti usb din dream,imaginea ramane acea care a fost instalata ultima.-imagini gasesti pe ********.com,la croati,unguri.nemti,alte natii.

numai bine tuturor.