Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 4 LNB-uri pe SS2

am si eu o intrebare, pot pune o antena cu 4 lnb-uri fixe si sa le leg cumva la SS2 ?
    momentan am antena rotativa(parabola) si as vrea sa nu mai fiu nevoit sa misc antena.
    unde leg LNB-urile ca la SS2 am doar o intrare?

Mersi

Moderator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Pui si tu un swich diseq cu 4 intrari si o sa ai o surpriza ....... are 4 intrari si o iesire spre skystar-ul tau
    Dreambox 800HD PVR with 320GB, Sky Star2 USB Plus, Sky Star HD2 pci, Thomson HD DSI8115 with HDD160GB, DM7025, DM500.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Jensen
    am si eu o intrebare, pot pune o antena cu 4 lnb-uri fixe si sa le leg cumva la SS2 ?

Cu placa SS2 poti folosi cele patru lnb-uri fara nicio problema.Cu DVBDream iti merge brici,face schimbarea intre lnb-uri instantaneu.Pui comutatorul Diseqc la 1.0 sau 2.0.Chiar si cu ProgDVB,dar versiunea de la 5 in sus,trecerea e mai lenta,timpul de raspuns e mai lung.

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

multumesc pt sfaturi. Sunt mai multe modele de switch-uri diseqc? care e mai bun? sa stiu ce sa iau, si ce antena ar fi mai buna?, probabil pe antena mea parabola de 1.5 nu pot sa pun suport pt 4 lnb-uri si trebuie sa iau u Offset.

Multumesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Spaun sunt cele mai bune, nu ai probleme la comutare, indiferent de vreme.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Jensen
    trebuie sa iau u Offset.
    Recomandarea lui Kroky e valabila pentru comutatorul diseqc,dar pentru multifeed e obligatoriu sa ai o antena ofset!Marimea ei depinde de zona in care vrei sa o instalezi;daca esti in partea de nord sau centrala a tarii,e suficient una de 0.9.In alta zona a tarii,iti trebuie una putin mai mare.

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am auzit ca o antena offset cu suport pt mai multe LNB-uri e greu de reglat, si ca ar exista
    o antena special facuta (cu o forma putin diferita)cu suport pt mai multe LNB-uri , cum se regleaza asta din urma ? merita diferenta de pret?*( precizez ca sunt din Arad)

Multumesc.

............... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Jensen View Post
    am auzit ca o antena offset cu suport pt mai multe LNB-uri e greu de reglat, si ca ar exista
    o antena special facuta (cu o forma putin diferita)cu suport pt mai multe LNB-uri , cum se regleaza asta din urma ? merita diferenta de pret?*( precizez ca sunt din Arad)

Multumesc.
    Uite un model de antena de care intrebi tu.
    http://www.visiosat.com/images/produ...t-web%20gb.pdf

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelur2 View Post
    Uite un model de antena de care intrebi tu.
    http://www.visiosat.com/images/produ...t-web%20gb.pdf
    se gaseste asa ceva la noi ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Jensen View Post
    se gaseste asa ceva la noi ?
    La nevoie poti gauri un umerash de lemn din dulapul tau cu ce distante vrei si ai cel mai tare multifeedhalter din cartier. Lnb-urile le poti prinde cu "shoricei" de plastic sau "coliere" metalice, depinde cite grade vrei sa ai si distanta necesara intre lnb-uri...

Eu am asa ceva acum, skystar cu patru lnb-uri (13; 16; 19,2; 28,2) dar gasesti si la
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...8bb6b7ded5bd54

In momentul de fatza folosesc un multihalter facut din doua suporturi astra-hotbird (unul de plastic si unul metalic) prelungit cu un capat de la un suport digi. sa nu uiti de diseq swich si-ti recomand dvbdream ca program/player.
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mai bine pui motor H-H si rotesti antena!
    In 30s ajunge pe pozitia dorita si cred ca iesi si mai ieftin si functioneaza impecabil si nici nu trebuie sa-ti cumperi alta antena cu focare multiple.
    Eu am asa ceva si rotesc antena soft de oricate ori e nevoie.(poti s-o rotesti cu Altdvb sau My Theatre sau poti utiliza separat de playerul de vizualizare softul pt. rotire.- daca ai motorul bine fixat USALS merge IMPECABIL si cu SS2 si cu orice alt receiver de ex. Echolite)
    Last edited by ardu67; 25th February 2008 at 20:18.
    Skystar2, SG-2100, 2xDolce, 1xDigi, poz. Strong x 1.2 Fe

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ardu67 View Post
    Mai bine pui motor H-H si rotesti antena!
    In 30s ajunge pe pozitia dorita si cred ca iesi si mai ieftin si functioneaza impecabil si nici nu trebuie sa-ti cumperi alta antena cu focare multiple.
    Eu am asa ceva si rotesc antena soft de oricate ori e nevoie.(poti s-o rotesti cu Altdvb sau My Theatre sau poti utiliza separat de playerul de vizualizare softul pt. rotire.- daca ai motorul bine fixat USALS merge IMPECABIL si cu SS2 si cu orice alt receiver de ex. Echolite)
    Folosesc SS2 de vreo 6-7 ani si am antena de 1.5 cu pozitioner, dar vreau sa scap de asteptarea dintre sateliti, deci vreau varianta cu multifeed, dar probabil o sa stau mai prost cu semnalul avand in vedere ca antenele cu mulltifeed sunt mai mici.

multumesc pt sfaturi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)