Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Conducerea UPC va fi decapitată

Americanul Richard Anderson, 58 de ani, va fi inlocuit din functia de director general (CEO) al UPC Romania - cel mai mare operator de cablu TV de pe piata locala, au declarat surse de pe piata locala telecom.
    Schimbarea are loc pe fondul scaderii numarului de clienti ai UPC si a competitiei puternice cu Romtelecom si RCS&RDS.
    UPC a pierdut anul trecut clienti de pe principala sa linie de business, cablul TV, si a inregistrat cresteri mai mici decat Romtelecom si RCS&RDS pe internet si televiziunea prin satelit - segmente de piata care au inregistrat cresteri puternice in 2007.
    Anderson ar urma sa fie inlocuit cu un manager care va fi adus in Romania de proprietarul companiei, grupul american Liberty Global International, care ofera servicii TV, internet si telefonie pentru aproximativ
    10 milioane de clienti din toata Europa.

Oficialii UPC Romania nu au dorit sa comenteze informatiile.
    In luna ianuarie a acestui an, Anderson a evitat sa precizeze, intr-un interviu cand ii va expira contractul de management la UPC Romania.
    "Nu stiu cat timp voi mai sta in Romania. Tot ce pot spune sigur este ca voi mai sta aici cel putin pana maine. Am venit aici pentru un contract de patru ani si am stat aproape opt", declara Anderson in interviul realizat pe 29 ianuarie.
    Inlocuirea lui Anderson din functia de director general va avea loc la putin timp dupa ce Dragos Tanase, director financiar al UPC timp de sapte ani, a plecat pentru a ocupa o pozitie de vicepresedinte in cadrul companiei Rosia Montana Gold Corporation. Operatorul nu a anuntat pentru moment un inlocuitor pentru Tanase.
    Anul trecut UPC s-a confruntat cu o competitie dura pe pietele de servicii TV, telefonie fixa si internet. Dupa ce grupul elen OTE a schimbat aproape complet conducerea executiva a Romtelecom, operatorul a iesit pe piata cu oferte agresive ca pret, fapt care a dus la oprirea scaderii pe telefonia fixa si la cresteri puternice pe internet si televiziune prin satelit. Pe de alta parte, RCS&RDS a continuat politica agresiva de preturi prin care s-a impus pe piata si a lansat si serviiciile de telefonie mobila, care sunt furnizate fara o taxa lunara pentru clientii existenti.
    UPC are de infruntat o presiune suplimentara din partea RCS&RDS, care a inceput sa construiasca in mai multe localitati din tara infrastructuri paralele cu cele ale UPC, pentru a atrage baza de clienti de cablu TV, internet si telefonie. RCS&RDS furnizeaza gratuit telefonie fixa si mobila pentru clientii CATV.
    In aceste conditii, UPC a pierdut in primele noua luni ale anului trecut peste 100.000 de clienti pe cablu TV (circa 8% din utilizatori), pana la 1,261 milioane utilizatori.
    Anderson spunea de altfel ca anul trecut a vazut in Romania cea mai competitiva piata telecom din intreaga sa experienta de 30 de ani in industria comunicatiilor.
    UPC, care a cumparat in 2005 compania locala Astral devenind astfel numarul unu de pe piata locala de cablu TV, a inregistrat in 2006 o cifra de afaceri de 140 de milioane de euro. In primul semestru al anului trecut, veniturile UPC Romania au avansat cu 22%, la 88,1 mil. euro.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Trebuie indepartati si cei care si-au facut firme care colaboreaza(capuseaza) si folosesc chiar angajatii iupisi !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Informatia ta e cumva eronata... nu a fost inlaturat ci promovat, va ocupa pozitia de consilier al Presedintelui UPC Europa Centrala si de Est, Nimrod Kovacs si se va concentra pe activitati de continut strategic si de achizitii in regiune. Si apropo promovarea a avut loc. Noul presedinte al UPC Romania este Jack Mikaloff.

I'm the truble man! Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

SA SE DUCA dracu.. unde vor! in bacau RCS-ul rupe!. S-au saturat oamenii de preturi tampite cu o grila absolut execrabila!

mi-e sila de upc. nu m-as intoarce la ei nici daca mi-ar da 6 ani gratis la net

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

ady18, ai perfecta dreptate.
    [offtopic]
    Din decembrie 2007, pana acu o saptamana, in fiecare vineri seara numai aveam semnal la cablu. Sambata sunam, in maxim doua ore ii dadeau drumul si apoi de sambata seara pana luni la pranz, n-aveam semnal pe cablu.
    Cand i-am intrebat de problema au spus ca fac modernizari la retea...aha, dar unele modernizari incepeau sambata la 3 dimineata si durau pana luni la pranz?

Si sa mai mentionez ca atunci cand ma duceam sa platesc cablul (casieria UPC este chiar peste drum), la ei mergea cablul perfect, iar in bloc la mine si la inca 6 blocuri...jucau puricii pe ecran.
    [/offtopic]

Oricum nu cred ca se va mai schimba ceva in bine la aceasta companie (din punctul meu de vedere), din moment ce pretul la analogic este de 34 de lei si calitatea pe unele canale, este jalnica.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)