Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena Profesionala Sau Nu ?

Cat de mult conteaza antena ? Vreau sa imi pun si eu un DM 500s la treaba si ma aflu in fata unei dileme : sa imi iau o antena profesionala de aluminiu de la Catec de 185 EUR sau una de acelasi diametru de fier mult mai ieftina va face aceeasi treaba ? Voi pierde semnal mult ? Voi avea probleme ? Ce pareri aveti ?

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

incepe sa te intrebi unde locuiesti si ce anume vrei sa vezi.daca nu-ti cerem prea mult lasa-ne si pe noi sa aflam.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

In Bacau , o voi monta pe bloc ( 10 etaje ) , si vreau sa vad fotbal din Italia , Spania si Anglia si Premiere Sport Portal din Germania .

Nepriceput in multe Expert
    Posts Thanks / Likes

aluminiu e bun ca nu se degradeaza la fel ca fierul in timp

cat de mare e antena?
    un motor H-H bun (cu rulmenti de fier inauntru) poti pune antene de aluminiu de maxim 140 cm offset

daca vrei mai mare atunci iti trebuie un actuator si un pozitoner

sau poti pune mai multe LNB-uri la o antena fixa ,dar trebuie sa fie cineva priceput sa iti prinda macar 4 sateliti pe aceiasi antena si mai trebuie si diseq -ul care sa uneasca cele 4 probabile cabluri venite de la cele 4 lnb-uri intr-unul singur care duce la receptor
    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Inzaghi View Post
    Cat de mult conteaza antena ? Vreau sa imi pun si eu un DM 500s la treaba si ma aflu in fata unei dileme : sa imi iau o antena profesionala de aluminiu de la Catec de 185 EUR sau una de acelasi diametru de fier mult mai ieftina va face aceeasi treaba ? Voi pierde semnal mult ? Voi avea probleme ? Ce pareri aveti ?
    Sa o luam de la inceput. In primul rand cel mai important e antena. pe locul 2 LNB-ul iar pe 3 receptorul.
    Pai acuma depinde de tine cati bani vrei sa dai pe antena, iar marimea depinde de pozitia ta geografica. Ce nu ai scris este daca pui antena fixa sau cu sistem de rotire.
    Eu am o antena de 90cm acasa iar la serviciu una de 110cm, si cu ambele prind de la 80E pana la 45W.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Da , voi folosi un motor HH Stab 120 de la peruvision .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Pai ar fi indicat sa studiezi pe satcodx sau lyngsat cam ce diametru ar fi necesar in zona ta,apoi sa procuri o antena corespunzatoare cerintelor minime.......eu am una de fier si una de aluminiu 1,20m si nu se prea simte diferenta...pe ambele am montat LNB http://digitalsatelit.ro/shop/produc...products_id=33 ,dar eu locuiesc si intr-o zona .....sa zicem mai favorizata receptiei .SUCCES!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

revin cu detalii : doresc sa imi alcatuiesc un sistem de receptie pt. a putea viziona cat mai mult fotbal din campionatele ITALIEI , ANGLIEI , SPANIEI , GERMANIEI si nu numai . am aflat ca in BACAU , semnalul satelitilor de pe care se pot receptiona canalele tv care ma intereseaza ( cu fotbal ) nu e foarte puternic , eu m-am gandit la un receptor dreambox 500 s , o antena din aluminiu profesionala HIRSCHMANN OP120 de la CATEC ,un lnb INVERTO 0.2 SAU 0.3 . rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac ( mai ales in privinta antenei , stau in dubii , daca se merita sa dau 185 de euro . multumesc frumos pt. opinii , sfaturi . rog frumos si pe cei din zona BACAULUI sa isi impartaseasca din experienta lor . noroc

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Sunt din Onesti.Am antena de 2 m. pe ASTRA si nu vad tot.In zona Moldovei ca sa vezi ce vad cei din vest i-ti trebuie o antena intre 2,5-3m.Investitia este mare.
    Depinde cu cit te multumesti.Pentru a vedea ceva de la E la V minim 1,8m.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Atentie la vant! P bloc de 10 etaje, o antena mare si neferita de vant iti poate aduce mari batai de cap.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)