Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default HD-DVD is dead !

Toshiba a hotarit abandonarea propriului program dupa lovitura de gratie data de lantul de magazine WallMart care a retras de la vanzare perifericele HD-DVD in favoarea lui BlueRay !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu tin neaparat sa contrazic, dar, imi pare cam devreme sa spunem DEAD, sa nu uitam totusi ca hd-dvd este sustinut de microsoft, cel putin pe consolele xbox 360...
    ... nu cred ca mcsft este pregatit acum sa piarda razboiul cu blueray.

m.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Doar ca Universal si Paramount ...au zis deja "pas" inca de acum 3 luni !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si Microsoft are planuri sa faca Xbox360 cu Blu-Ray incorporat.
    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not
    sure about the former" - Albert Einstein
    Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam!

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds
    Linux is like a wigwam - no Gates, no Windows, and an Apache inside

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by martinez View Post
    nu tin neaparat sa contrazic, dar, imi pare cam devreme sa spunem DEAD, sa nu uitam totusi ca hd-dvd este sustinut de microsoft, cel putin pe consolele xbox 360...
    ... nu cred ca mcsft este pregatit acum sa piarda razboiul cu blueray.

m.
    Si Toshiba a zis oficial ca nu mai produce HD-DVD nici standalone Playere nici pentru computere.

"Really, I'm not out to destroy Microsoft. That will just be a completely unintentional side effect." Linus Benedict Torvalds

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Aici aveti lincul oficial de la Toshiba

http://www.toshiba.co.jp/about/press/2008_02/pr1903.htm

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

aproape ca nu-mi vine sa cred, la cat s-a batut apa-n piua ca sony sustine financiar si ca pana la urma nu o sa mai aiba bani ...
    ... se pare ca sony s-a scos pana la urma, sunt curios ce se va intampla cu xbox360 vs. playstation, avand in vedere ca cel din urma vine echipat cu blueray.

m.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by martinez View Post
    aproape ca nu-mi vine sa cred, la cat s-a batut apa-n piua ca sony sustine financiar si ca pana la urma nu o sa mai aiba bani ...
    ... se pare ca sony s-a scos pana la urma, sunt curios ce se va intampla cu xbox360 vs. playstation, avand in vedere ca cel din urma vine echipat cu blueray.

m.
    nu pot decat sa ma iubesc si sa ma pup pe gura ca mi-am luat ps3 si nu xbox.. desi la mom respectiv asta mi-a fost mai aproape de mana..
    eu credeam ca vor supravietui ambele, cum au mers si dvd-r cu dvd+r, in paralel...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default mda

Aici in State daca faci o mica plimbare prin magazinele de specialitate, gen Best Buy, Circuit City, Wall Mart e altceva, poti vedea o sumedenie de filme seriale tv in format HD DVD. Pe de alta parte nr. aparitiilor pe format Blu-Ray sunt infim de mici. Chiar si pretul unui PS3 cu 40Gb este 399.99 plus tax, pret mare si pt americani, care asteapta anul acesta o reducere de cel putin 50-100 dolari pt noua generatie de console Sony. Sistarea productiei firmei Toshiba nu este prea relevanta pt suportul HD-DVD, pt ca tot ce este nou inclusiv in reclamele publicitare TV vezi DVD and HD-DVD. Calitativ Blu-Ray e superior cu mult fata de HD-DVD, totusi lumea se uita la pret, iar pretul unui HD-DVD este la buzunarul oricarui cumparator. Si inca ceva, aici sunt o sumedenie de dvd playere cu upconvertor de HD, la preturi infim de mici.
    Ce am scris aici e perceptia mea personala aici in State, nu poveste de pe net.

js2
    Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal!
    Still active!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

am si eu un UPconverter 1080, nu are nici o treaba cu HD-ul, dar ma bucura vestea ca macar acolo la mama lor e mai iubit HD-DVD-ul; eu, spre deosebire de ionutz6, am ales xbox360 cu addon-ul HD-DVD, iar la noi pe piata, cand am ales, xbox-ul cu addon-ul hd-dvd, era mai scump cu mult peste ps3; la momentul alegerii nu am judecat material, chiar m-am gandit ca hd-dvd e mai sustinut in state decat blueray-ul ...
    ... inca ceva, in romania in magazinele de specialitate, se gasesc, eventual 3-4 titluri blueray si deloc hd-dvd, ba mai mult, unii lucratori comerciali de la rafturile marilor magazine se uita cu niste ochi mari la mine cand intreb de hd-dvd... "cei alea ?!?!?!"

m.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)