Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3

Thread: Fotbal Kit

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Fotbal Kit

Salutari userilor acestui forum , abia am intrat si eu in aceasta comunitate , sunt din orasul Bacau , antena o sa o montez pe bloc( bloc de 10 etaje ) si in curand o sa imi comand si eu kit-ul meu de distractie , m-am hotarat la un DM 500s , fiind cel mai folosit receiver si cel mai usor de upgradat , dar am si eu urmatoarele intrebari la care puteti sa imi raspundeti :
    1. Sunt interesat in special de fotbal ( Italia , Spania , Anglia si Premiere Sport Portal din Germania pentru Champions League ) , deci ce configuratie imi recomandati :
    - o antena fixa cu mai multe LNB-uri ca sa prind satelitii pe care sunt transmise canalele care transmit meciurile din respectivele tari ?
    - o antena mobila cu motor cu un singur LNB , care sa isi gaseasca satelitii ?
    2. Am un Sony Bravia de 82 , la televiziunea CATV , semnalul e 4:3 , si trebuie sa reglezi din tv- imaginea ( practic sa o alungesti ) , la satelit semnalul 16:9 e standard , sau e tot o '' alungire '' a semnalului 4:3 ?
    3. Pentru cei care si-au comandat recent antena , lnb , receiver de unde pot cumpara cel mai ieftin ( produse originale si cu garantie ) pentru ca am vazut ca preturile sunt foarte diferite si cu o cautare atenta poti cumpara tot ce e necesar mai ieftin cu cateva milioane .
    Accept si oferte de la firme care imi pot furniza kit-ul complet ( antena + receiver + suport ) si chiar si montarea !

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default Hai Sa Ramanem Pe Oficial

Daca vrei sa vezi fotbal bun de calitate si fara probleme ...te sfatuiesc sa te abonezi la Digi sau Boom...Referitor la locatie si la antena.... sti cum e...cate persoane ...atatea pareri....Oricum la etajul 10 e un pic mai greu cu echipamente de anvergura...plus trebuie si acceptul locatarilor...Dar cu tact si diplomatie ..se rezolva totul...chiar si la noi in "Romanica..."!Dupa mine antena motorizata e mult mai buna...decat cea multi-feed....Oricum obtiunile sunt ale tale...!Ar fi si mai bine sa gasesti pe cineva mai aproape de tine...sa te ajute practic...nu doar virtual... Mult succes...
    MARELE..MOGUL

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

bun hai sa le luam pe rand:
    1.zonele specificate de tine se afla in zona hotspot (astra , hotbird) , mai putin fie vorba de anglia(SKY UK 28 grade - NDS) , oricum cluburile importante au canalele proprii pe satelitii specificati mai sus , distanta este o problema (max 20 m - cablu coaxial TV , nu stiu la ce etaj stai) ,pentru a viziona canale de pe ambii sateliti ai nevoie de un receptor cu 2 tunere : 7020s cu twin tunner , dar este piperat pretul , renuntam la idee.

In concluzie : o antena de Al 0.9m este perfecta (nu lua una de Fe ,rugina bla bla , nu te urci pe bloc in fiecare zi) , LNB MONOBLOC , un amplificator de linie pt semnal (pt distanta,daca este nevoie)ti-o setezi pe astra si hotbird.
    Rezultat: configuratie ieftina , nu trece de 250 RON

2.Semnalul TV: semnalul catv este convertit pt sistemul PAL in formatul 4:3 , pe satelit nu este problema , majoritatea canalelor de filme (pachete digitale) emit 16:9 ,iar restul sunt standard 4:3 (este ceva normal), bitrate-ul video este superior , chiar si VBR ,dar este suficient pt un TV HD(si eu am si stiu ce zic), cat despre bitrate-ul operatorilor DTH din romania lasa de dorit, apropo de alungire, nu ai ce face tu ai rezolutie de 720 de linii si semnalul emis este de ex 576 de linii(PAL)(cazul CATV) , dar in cazul emisiei prin satelit semnalul receptionat de tine prin receptor va fi afisat pe toata imaginea, nu apare 4:3 cu imaginea pe mijloc si 2 benzi negre in stanga si dreapta, stai linistit.

Concluzie: nu-ti face probleme pentru ca semnalul pe satelit este diferit fata de cel catv si nu trebuie sa faci nimic.

3. firme de specialitate si serioase: elstar, prosat.

Sper ca ti-a fost de folos ajutorul meu,
    thelordace
    -Adevarul ca sunt bun!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)