Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Titrare romaneasca de pe film in format ts

Am si eu o intrebare: am inregistrat de pe Romantica serialul cu Dora La Celadora pe Dreambox in format ts.Pot play cu titrare romaneasca fie de pe hdd din dreambox , fie cu VLC pe calculator.Cum pot face sa apara direct titrarea romaneasca daca de ex. copiez pe DVd sau in mediaplayer Dueple 350D intern hdd ce nu are decodare teletext?Multumesc pt. sfaturi.Zeno
    DM7020

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu este prea usor dar se poate face.
    Programe utilizate:
    1. ProjectX sau PVAStrumento pentru demux.

2. SupToSrt/OCR sau SubtitleCreator
    http://netti.nic.fi/~vpksoft1/SubToSrt_OCR.htm
    http://www.videohelp.com/tools/SubtitleCreator

3. DVDAuthor

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Precizari

Va multumesc mult pentru amabilitate si timpul acordat. Dar eu nu vreau sa le pun pe DVD, ci sa le am tot pe HDD, posibil ca mpeg2 program-stream PS, caci mpeg2 e direct playable pe majoritatea mediaplyers portable. De ex. de pe un media player portable cu hdd de 2,5" ; si sa le pot lua cu mine in vacanta, sa pot conecta la un tv mediaplayer-ul si sa dau play si sa apara direct titrarea in romana. La asa ceva m-am gindit. Am 122 episoade, cam 170 GB, ar insemna sa ma plimb cu 45 de dvd-uri dupa mine. Nu e prea comod.Ultima solutie la care ma gindesc este sa upgradez de la 100 la 250 GB hdd din tablet-pc de 10" si 1,2 kg, si sa-l port cu mine. Nu ar fi prima data, am mai urcat cu tablet-pc-ul in spate pe munte la Vatra Dornei, m-am obisnuit cu extra 1,2 kg
    Last edited by Zeno3; 15th February 2008 at 22:15. Reason: Extra info
    DM7020

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Renunt

Am incercat cu projectX, am demuxat, dar cu subtitles mi se pare atit de complicat.Cred ca voi lua un hdd mai mare si voi folosi VLC.
    DM7020

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu vad de ce abandonezi proiectul, asa nu vei ajunge niciodata. Ai demuxat totul. Unde te-ai impotmolit? Explica pas cu pas.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Complicat cu subtitluri

Am demuxat cu projectX, am obtinut 4 fisiere cu sufixul sup iar alte 4 cu sup.ifoCind am incercat open cu toate 3 programe pomenite sa identific care era cu textul in romana, primesc ori mesaj de eroare, ceva in genul not recognized, ori aparea ceva neinteligibil, m-a cam descurajat.Si cind ma gindesc ca proba era pe un fisier de 250 MB, dar am aproape 180 GB, ma apuca groaza. Numai timpul care mi-ar trebui, cred ca e mai scump decit un hdd 2,5" de 250 GB Multumesc de incurajare si bunavointa.
    DM7020

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)