Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default O simpla intrebare , sper sa nu deranjeze

Vad ca toata lumea e agitata , vrem HD in share.

De ce ? HD este un produs sa-i spunem de lux ce este destinat unei piete elitiste.

De de daca sunteti interesati de astfel de transmisiuni nu va cumparati subscriptii oficiale ?

Eu am platit peste 1600 de euro pe an pentru a avea acces la cateva canale in HD si sunt convins ca multi dintre voi au acesti bani pentru un hobby.

Nu-mi spuneti ca nu gasiti subscriptii oficiale , cine insista gaseste pe net tot ce doreste.

Nu ma intelegeti gresit , n-am nimic impotriva sharuitului , dar inteleg sa folosesti motorina furata de la tractoristi cand ai o martzoaga de masina , dar atunci cand ai un Mercedes S class parca se merita sa platesti pentru cel mai bun combustibil.
    Poate e putin fortata comparatie mea , dar m-as bucura daca ati intelege ce am vrut sa transmit prin acest topic.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Partial de acord. Intrebarea este daca cei care vor HD prin sharing chiar AU NEVOIE de acele programe, sau pur si simplu vor sa aiba acces la ele, dar de fapt nu se uita nici macar 10 minute/zi (cazul meu).
    In cazul in care chiar vrei sa te uiti la ceva anume, parerea mea este, ca trebuie cumparata o cartela originala. Sa stai din minutul 85 sau din turul 58 cu ecranul negru - mai degraba dai 30-40 eur, si poti sa te uti linistit, la ceea ce te intereseaza.
    Si cu aceasta ocazie lansez o intrebare: care DTH HD pentru CE2008?
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu m-am uitat toata viata mea trei ore in total la HD si tocmai de aceea cand vreau sa arat cuiva cu ce se mananca HD-ul am grija ca inainte cu o zi sa activez cartelele care de fiecare data nu sunt updatate cu key la zi.

J.O si C.E vor fi transmise in format HD de multe canale , o sa vedeti o explozie de canale HD in lunile mai-iunie.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ok, dar majoriatea acestor canale nu vor fi FTA. Chiar am vazut, ca si HD Suisse, un fel de "semi-FTA" dispare din martie trecand la Viaccess 2.6. Si chiar n-as vrea sa stau in timpul meciurilor cautand chei sau butonand la calculator, sa vad de ce a picat netul.
    Poate Premiere va face o oferta, cum avea si la CM2006, ceva de genul toate meciurile in HD costa ~70 Eur.
    Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Cool

de ce HD share?

1. pentru ca nu toata lumea face parte din "piata elitista" si isi permite sa dea 1600 de euro pe an (oricat de incredibil ar suna lucrul asta pentru unii dintre voi)

2. pentru ca nu se pot achizitiona in tara respectiva canalele HD pe care le vor ei (din nou trebuie sa subliniez EI, nu voi)

3. pentru ca unii se uita la acele canale "shared" zece minute pe zi din lipsa de timp (unii uita ca share-ingul este ilegal si deci, cel mult, o chestie experimentala) si nu le convine, chiar daca ar avea banii respectivi, sa cumepre un abonament.

poate ca mai sunt si alte motive dar acest topic ramane deschis, nu-i asa?

numai bine

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post

De ce ? HD este un produs sa-i spunem de lux ce este destinat unei piete elitiste.

De de daca sunteti interesati de astfel de transmisiuni nu va cumparati subscriptii oficiale ?

Eu am platit peste 1600 de euro pe an pentru a avea acces la cateva canale in HD si sunt convins ca multi dintre voi au acesti bani pentru un hobby.

Nu-mi spuneti ca nu gasiti subscriptii oficiale , cine insista gaseste pe net tot ce doreste.

Nu ma intelegeti gresit , n-am nimic impotriva sharuitului , dar inteleg sa folosesti motorina furata de la tractoristi cand ai o martzoaga de masina , dar atunci cand ai un Mercedes S class parca se merita sa platesti pentru cel mai bun combustibil.
    Poate e putin fortata comparatie mea , dar m-as bucura daca ati intelege ce am vrut sa transmit prin acest topic.

Fanta

De ce HD in share?

In primul rand pentru ca a devenit o moda, daca se poate numi asa. In al doilea rand pentru ca au cu ce sa-l faca. In al treilea rand pentru ca isi doresc sa-l faca, chiar daca le este deajuns acele zece minute pe zi de vizionare. Pentru ca este interzis si cum tot ce este interzis te impinge la descoperirea faptului pentru care a fost interzis.
    Nu cred ca se mai vorbeste de sume de bani in acest caz. Cred ca fiecare este dispus sa plateasca cel putin un abbo pe an, dar nu o fac din principiile enumerate mai sus.

Deci,...... ei fac share.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pentru ca cel cu "Drept de Autor", drept pe care noi utilizatori il platim in "Munti De Bani" este neloial fata de cei care beneficiaza in final. Azi se vorbeste atat de HDTV si......ca exemplu un abonat SkyIt pentru a viziona cele 5/6 programe in HD neinteresante (cu mult inferioare celor de la Premier), trebuie sa plateasca 8/9 euro in plus la luna. Cat ar trebui sa plateasca el pentru un abo full in HDExemplele pot continua.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by whitesnake View Post
    1. pentru ca nu toata lumea face parte din "piata elitista" si isi permite sa dea 1600 de euro pe an (oricat de incredibil ar suna lucrul asta pentru unii dintre voi)
    Cel care si-a cumparat un display "cat-de-cat" HD + UFS910 (ca despre el vorbim aici), nu cred, ca n-are 20-30 eur/luna pentru un abo.
    1600 de eur/an inseamna sa ai abo la toate pachetele HD importante, ceea ce mi se pare nejustificat, ca in mare parte cam acelasi lucru vezi la toti.
    Mai degraba cred ca e vorba de ce a zis @le099: vor share, pentru ca e interzis. De exemplu ieri am gasit pe net un acces la un server gratuit, am bagat linia de newcamd, am vazut ca pachetul respectiv merge binemersi (inclusiv HD), si dupa 5 minute am si sters linia respectiva din cardclient.conf, nu mai reprezenta nici un interes pt. mine.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu m-a interesat niciodata , nicodata cu adevarat, sharingul ! nu m-a interesat ca scop ...ci doar ca performanta tehnica ! cum orgoliul tehnic mi l-am satisfacut acum trei ani cand impreuna cu prietenul @onyx am sharuit timp de 3 zile , intre noi , o cartela Focus ...dupa care subiectul fiind epuizat ... l-am trecut la capitolul experientelor care odata ce au reusit ... nu trebuie repetate deoarece asta ar fi illegal, imoral si se zice ca ingrasa ! Cat despre HD ... normal ar fi ca un DTH serios , unul care are peste 1.000.000 de abonati, care emite pentru mai multe tari ...sa-si respecte clientii pana la capat si sa le ofere ceea ce deocamdata nu vad decat de la altii ...eventual furand ! a nu le oferi canale HD la Digi ...se cheama instigare la furt ! he ! he ! ce zici Fanta ? am intors-o frumos ?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post

Fanta
    Servus la toata lumea,

Fanta, este vorba despre un fapt real : LEGAL nu poti sa intri in posesia HD-ului in Romania ...Cine transmite HD in pachetele Romanesti !?

In al doilea rand :nu incalci o lege prin incalcarea altor legi Cate cartele de Digi/ Max/Focus/Boom/Dolce crezi ca sunt " pierdute"' "furate" sau alt mod de exprimare ....prin Italia , Spania, si alte tari europene ?! Si daca te duci aici :

http://www.rdi-digitv.com/comparapro...Action=Compare

(ca exemplu ) constati ca : "The usage is legal only on romanian teritory " / "The usage is legal only on hungarian teritory " ... adica cum !? Suntem in Europa !? Atunci cum nu este posibil sa vad canalele romanesti , LEGAL , in ...San Marino ( de exemplu ) ?! Sau si mai mult : de ce nu pot eu sa imi fac abonament LEGAL la Digital + / Sky It / TV Cabo / Viasat / TPS / .... ? ....si pot continua ...ca sa vad si HD ( tot legal ) acasa la mine ?!

Un alt raspuns ar fii ca vreau sa vad cartela, si asa cu greu obtinuta , in doua camere separate ... Daca tot am dat o caruta de bani pe aparate ...nu vad de ce as da alta caruta de bani pe doua cartele cu acelasi abo . In plus : doua cartele inseamna in unele tari, banuiesc ca stii , doua aparate TV ( ex: Italia dupa cum spunea si Le099...inseamna alti euroi platiti degeaba )....In al doilea rand ...si cel mai important : ESTE UN HOBBY Dupa cum spuneai si tu ... nu cred ca am vazut un film in ultimii X ani , mint .... am vazut sambata Codul lui nea Vinci pe HBO ... si ala pe bucati ... ca odata cu trecerea anilor am observat ca filmele sunt cel mai bun drog pt somn ....

Altfel spus : nu intotdeauna sunt numai lichele care vor share sa vada pe bani putini canale de televiziune top class ... Sunt deacord ca sunt multi care ... au facut din asta o afacere ...insa ... nu toti sunt hoti si ...elitisti ...mai exista si hobbysti.

E o tema pe care as putea-o continua insa ma opresc aici ... nu de alta da' nu vreau sa plictisesc cu o parere ...care poate fii ignorata daca nu esti de accord cu ea.

Bafta Tuturor

S_H
    BAFTA TUTUROR !
    S_H

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Quote Originally Posted by JV16BAR View Post
    Cel care si-a cumparat un display "cat-de-cat" HD + UFS910 (ca despre el vorbim aici), nu cred, ca n-are 20-30 eur/luna pentru un abo.
    si unde sa(-si) bage cardul?
    si unde/cum sa faca abonamentul ala?

@le099
    nu sunt de acord cu "share pt. ca e interzis", las-o-ncolo ca nu mai avem 10-15 ani, dar sunt de acord cu share pt. ca este singura posibilitate (vezi pct. 2 din primul meu post la care au mai fost niste comentarii)...

numai bine

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Care sunt "smecheri"... sa spună cum se poate face SHARE la HD....

Si eu ca FANTA, plătesc ca să văd, + că produc EXAGERAT de mult, pentru o persoană normală, pentru ALŢII ...

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Red face buna asta

Quote Originally Posted by WebMan View Post
    Care sunt "smecheri"... sa spună cum se poate face SHARE la HD....

Si eu ca FANTA, plătesc ca să văd, + că produc EXAGERAT de mult, pentru o persoană normală, pentru ALŢII ...
    ai postat ca sa te lauzi ca stai intr-o tara unde poti face abonament la un pachet hd si ai si posibilitatea materiala de a-l achizitiona?

si dupa ultimele probleme al lui @Fanta crezi ca "smecherii" mai discuta pe forum despre sharing?

ma faci sa zambesc

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Haoleuuuu ! @fantoooo ...tocmai in ultima sectiune de pasionati de pe forum ti-ai gasit sa dai ? Vezi bine ca cei de aici au inca flacara pasiunii ! nu sint "spurcati" de interese materiale meschine ! si-au satisfacut pasiunea cu pretul unor sacrificii materiale ...care mai degraba trebuie admirate ! efortul de 1600 euro pe an ...este cam mare si in vest pentru omul de rand ... asa ca ... o fereastra deschisa spre nou ... pana ne-om permite decenta !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

..........
    BAFTA TUTUROR !
    S_H

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)