Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default acces internet prin satelit in romania

care dintre providerii nostri dth distribuie si internet prin satelit ? ceva preturi si viteze pls. si daca stie cineva daca pot intra si de pe astra, hotbird sau eutelsat w 2 si cum se procedeaza sa setez ? am skystar2.
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

anul trecut la CERF am vorbit cu un provider de net prin satelit[i-am ratacit cartea de vizita]cea ce pot sa-ti spun este ca pretul este piperat,intradevar se face downlink si de pe hotbird si trebuie sa te abonezi la firma omului.concluzie pret abo+pret downlink[trafic insumat]mult pentru buzunarele noastre,dar incearca
    p.s. daca imi aduc aminte firma o voi posta,dar cel mai bine asteapta cerful de anul asta ca sigur revine
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

in Deva la un provider de internet au fost cei de la BBC ca sa-i instaleze echipamentul, dar asta se intampla prin 1998. era cel mai tare furnizor de net din Deva la ora aceea. antena cred ca era orientata catre satelitul Loral Orion (mai spre vest fatza de Hispasat). netul il lua de la un provider american. habar n-am cat costa dar fugea downloadul bine pe dial-up si puteam asculta radio-uri online fara probleme.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

multumesc de raspunsuri !
    se pare ca inca nu s-a descoperit inca internetul prin satelit in romania. si ce am vazut in paginile celor care au "ceva" internet" sint chiar scumpe... las ca merg si retelele de cartier inca, nu-i prilej sa-mi fac griji pina nu desfiinteaza toate "sirmele" de pe stilpi shi le ingroapa de vii. la cei 27 roni lunar si viteza de download 360 kb/s extern inca ma consider norocos...
    area51channel6.homelinux.com - Am revenit dar din pacate nu mai am aceasta adresa pe dyndns.

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Incercare

Prin anul 2000-2001 am cumparat asta, http://www.europeonline.com/ impreuna cu o placa Skystar 2. Le vindea la noi TehnicB. Nu am reusit niciodata sa o fac sa functioneze pentru net si nici nu a fost cineva in stare sa faca asta.(nici macar vanzatorul. au spus ca ei doar le vand) Am renuntat la idee si am folosit-o doar pentru tv.
    --BUIE MLANA-- MAI BINE O ZI SOIM DECAT O SAPTAMANA CIOARA

Posts Thanks / Likes

de curiozitate te intreb, pentru ce provider vindeau cei de la tehnicb abonamentul de internet prin satelit? abonamentul venea la acelasi pachet cu placa skystar? sau pachetele erau facute de tehnicb?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Broadsat avea servicii acceptabile acuma cativa ani..http://www.broadsat.com/catalogue/

e nevoie insa de o conexiune minima dialup.. apoi curge teava din satelit..

au chiar si un serviciu SatTorrent.. care ti-ar umple un HDD de 250 gb intr-o noapte...
    pentru asta mai trebuie http://www.balkan-erp.com/ care vad ca mai traiesc si ei..

http://satelit.bitnet.info/ oferea serviciile Broadsat in Romania, cu preturi corecte in vremurile in care paypal si alte oboseli erau vise desarte..

in concluzie..internetul prin satelit nu a murit.. si mai prinde acolo in munti, la sate ,acolo unde fibra su cablu optic nu vor ajunge niciodata..

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Talking

hai ca le-am dat idei bune unora cu topicul asta . poate le cresc actiunile si vinzarile asa cum s-a intimplat cu romtelecomu', mai avea putin si dadea coltzul din cauza unora ca mine cind se debransau in masa dar au adaugat dolce... solicit drepturi de autor !

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Da

Era un pachet genul pre-payd, o cutie cu placa Skystar2, drivere si un cd de instalare a serviciului si un cod de activare a serviciului. Serviciul chiar asa se chema. EOL. La vremea aia am avut ceva probleme caci codul din cutie era razuit si folosit de un " labar" de la Tehnicb din timisoara, de acolo venise pachetul. Am reclamat pe vremea aia aici in bucuresti nu cu foarte mari rezultate caci habar n-aveau cu ce se mananca dupa care am reclamat chiar la EOL, ei au trimis mail la tehnicb si uite cum m-au cautat sa-mi schimbe pachetul. In final am avut un pachet nou, cod nou, dar n-am reusit niciodata sa-l fac sa functioneze. Nu m-am priceput eu si nici n-am gasit pe nimeni sa faca asta. Asa ca, mai multe nu pot spune despre cum functioneaza.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Eol

Am cumparat ss2 cu EOL prin 2002-2003 tocmai pt internet. Era posibil sa descarci numai de pe cateva site-uri, oferta era foarte saraca. Dupa ce se selecta ceea ce se dorea se facea o programare. In cca 24 de ore primeai pe PC direct din satelit, fara a avea conexiune pt upload, ceea ce ai programat la viteze cu adevarat broadband. Nu am fost multumit si am renuntat, placa ss2 o folosesc de atunci doar pt. TV si radio.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spectator View Post
    Am cumparat ss2 cu EOL prin 2002-2003 tocmai pt internet. Era posibil sa descarci numai de pe cateva site-uri, oferta era foarte saraca. Dupa ce se selecta ceea ce se dorea se facea o programare. In cca 24 de ore primeai pe PC direct din satelit, fara a avea conexiune pt upload, ceea ce ai programat la viteze cu adevarat broadband. Nu am fost multumit si am renuntat, placa ss2 o folosesc de atunci doar pt. TV si radio.
    Poti sa imi spui ce viteze ai obtinut la download?
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nokia View Post
    Era un pachet genul pre-payd, o cutie cu placa Skystar2, drivere si un cd de instalare a serviciului si un cod de activare a serviciului. Serviciul chiar asa se chema. EOL. La vremea aia am avut ceva probleme caci codul din cutie era razuit si folosit de un " labar" de la Tehnicb din timisoara, de acolo venise pachetul. Am reclamat pe vremea aia aici in bucuresti nu cu foarte mari rezultate caci habar n-aveau cu ce se mananca dupa care am reclamat chiar la EOL, ei au trimis mail la tehnicb si uite cum m-au cautat sa-mi schimbe pachetul. In final am avut un pachet nou, cod nou, dar n-am reusit niciodata sa-l fac sa functioneze. Nu m-am priceput eu si nici n-am gasit pe nimeni sa faca asta. Asa ca, mai multe nu pot spune despre cum functioneaza.
    sa-ti spun de ce te-am intrebat. in aceste pachete se dadeau placi ss2 v2.3 blocate pe europa online. cei de la tehnicb s-au apucat intr-un timp sa schimbe softurile din epromuri, chiar eu am astfel de placa luata de la ei, dar fara abonament la eol. se vede ca epromul a fost dezlipit pentru a fi reprogramat, ca sa-l deblocheze si sa se poata urmari programele tv. daca s-a intamplat asa si cu al tau, au schimbat adresa mac a placii si nici o sansa sa-ti mai functioneze pe serviciul eol.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Ok dar pana la urma serviciu ala mai merge si acum
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Senior Major Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Asa e

Quote Originally Posted by niros View Post
    sa-ti spun de ce te-am intrebat. in aceste pachete se dadeau placi ss2 v2.3 blocate pe europa online. cei de la tehnicb s-au apucat intr-un timp sa schimbe softurile din epromuri, chiar eu am astfel de placa luata de la ei, dar fara abonament la eol. se vede ca epromul a fost dezlipit pentru a fi reprogramat, ca sa-l deblocheze si sa se poata urmari programele tv. daca s-a intamplat asa si cu al tau, au schimbat adresa mac a placii si nici o sansa sa-ti mai functioneze pe serviciul eol.
    Exact asa s-a intamplat si cu placa mea. Era blocata pe EOL si nu functiona pe tv cu progdvb si a trebuit rescris epromul. S-a rezolvat cu ajutorul lui @ursan2003 caruia i-am trimis-o si a rezolvat problema. Ce i-a facut.......habar n-am.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

In 2001 am achizitionat si eu SS2 cu abonament EOL.Am fost supermultumit desi am cam bajbait cu netu pe sat ceva vreme cand am reusit sa ii dau drumul era beton.Navigare online la 763kb/s reali pe download cu ulpoad facut pe dial up, iar pe download offline era si mai belea 12mb/s reali fiindca eram bagat in tot felul de grupuri si cadea cam 25gb si mai mult pe seara de download, dar date de calitate nu balarii.Ce vremuri!Cel mai tare grup a fost BS care aveau si o encriptare speciala ce necesita procesarea informatiei pentru decriptare de doua ori: prin logare si cu ajutorul unui soft twofish dupa ca aceasta era incarcata pe HDD.A durat vreo 6 luni proiectul BS dar a fost un succes enorm.Am prelungit abonamentul inca 2 ani dupa aceea.Ce n as da sa mai traiesc vremurile acelea...SS2 inca il mai folosesc cu succes si in prezent dar as vrea sa il pensionez in curand.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)