Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebari despre SRT 6125

Dupa cate am vazut au aparut recent 6126 si 6130. Domnul Mihai P spunea despre 6130 ca are un tuner foarte sensibil si stabil. Stiu ca si 6125 suporta sa fie " petecit ". Legat de asta am cate va intrebari:

1. Partchul pentru 6125 are influientza asupra navigarii in menu ? Adica, nu se intampla ca la 4125 unde dupa patch nevigarea devine greoaie ?
    2. Tunerul lui 6125 este ( comparativ cu SRt 6130 ) mai slab, mai bun sau este la fel ?
    3.Patciul pentru 6125 suporta si simbol rate mai mic decat 2000 ? Original este => 2000.
    4. care este mai bun dupa paciuire, 6125,6126,6130, 6355 sau skymaster cu tuner de 6125 ?
    Eu am 4125 si vreau sa-l schimb din cauza tunerului. De asta nu am cunostintze despre 6xxx.

Va multzumesc anticipat pentru raspuns.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default S-o luam metodic ....

1. Patchul nu are influenta asupra meniului , nici ca usurinta de navigare nici continut
    2. 6130 este un model foarte nou despre el nu se stiu decat ... primele impresii ... mie mi-a facut o impresie excelenta
    3. SR < 2000 nu este o problema a patchurilor ! ci tine de datele constructive ale tunnerului, LNB-ului si antenei !
    4. skymaster are la baza aceeasi placa ca si familia srt6xxx ... hibridul de care vorbesti este o ... strutzocamila ! care nu poate si cred ca nici nu merita atentia noastra !

Eu as lua un 6130 daca as fi strins la punga ! altfel .... Dreambox DM500 !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Pentru Dl Mihai P

Cu toata stima (reala) pe care o am fatza de Dvs., trebuie sa va contrazic.cel putzin in ce priveste seria 4125 unde am experimentat , cam tot. Astfel;
    -la 4125 navigarea in cazul ca se mentzine patchul luat din all cam.rar, special SDf, se face foarte usor. Nu accepta SR mai mic de 2000. Daca insa se face upgrade concorde, varianta 1 ( cea de 602 kb), navigarea devine mai greoaie cu cel putzin 30-35%. Acum se poate introduce insa SR mai mic de 2000 ( ex numericable 1320, venet sat 1333, tpst 1000 ) si merge. Deci nu e treaba de hard ci de soft; Tot aici la unele programe arata ca sunt codate desi nu sunt.
    -daca se intaleaza varianta 2 ( cea de 693 kb ) treaba cu aratatul programelor ca si criptate desi nu sunt, dispare.
    (pentru convingere putetzi incerca )
    Eu sunt interesat sa stiu cum se comporta un 6125 dupa patch. Ce am scris este real. Am testat toate patch-urile pentru 4125 evo. Singurul care face probleme (blocheza receiverul si e nevoie de Jtag ) este cea italiana.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default 6125 !

Nikos ... cele scrise de mine se refera exclusiv la cazul 6125 cu si fara patch ! Limita celor 2000 Ksymb/s este conventional aleasa , si general acceptata , ca reprezentind frecventa sub care latimea de banda este insuficienta unei transmisii de calitate decenta. Cele scrise de mine relative la tunner,LNB si antena sint reale ... si se refera la : rata de erori si stabilitatea receptiei.
    Discutia merita purtata in jurul caracteristiciloe constructive ... diferentele de comportament datorate diferitelor versiuni de soft nu fac dintr-un receptor altceva decat este el constructiv. Patchurile sint in general improvizatii tehnice care pot avea multiple probleme ... asa cum punctual pot oferi si mici satisfactii tehnice ! sa le luam asa cum sint ... adica ceva efemer cu o viata relativ scurta ... si sa ne pregatim pentru pasul urmator !

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Rugaminte

Am un receptor model Strong 6125 FTA no mod cu versiune soft 1.12 feb 9 2005 patchuit, si de azi nu imi mai merge CARTOON NETWORK-ul de pe Hotbird, stiti care sunt noile key si daca da .... sa imi spuneti si cum sa le introduc.
    Multumiri anticipate

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai e un Cartoon Network ''de rezerva'' dar in poloneza (12.360H)...

Asa cum a spus si @mihai, patch-ul nu are influenta asupra meniului (si rapiditatii raspunsului la comenzi)...
    Modificare e doar la... grafica adica are o grafica cum aveau jocurile pe 286, 186, 086, mai exact Commodore C64
    Dar asta chiar nu-i o problema, avand in vedere stabilitatea patch-ului si capacitatile acestuia (eu am instalat/reinstalat de cel putin 30 de ori patch-ul si totul e ok!
    NU SUNT PROBLEME CU SR MAI MICI DE 2000 Ksymb/s... am in lista canale cu SR 1612 (vezi 22'EST, televiziunea din Napoli)
    Cam atat despre seria 6XXX (eu am 6155)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Rugaminte

Am un receptor model Strong 6125 FTA no mod cu versiune soft 1.12 feb 9 2005 patchuit, si de azi nu imi mai merge CARTOON NETWORK-ul de pe Hotbird, stiti care sunt noile key si daca da .... sa imi spuneti si cum sa le introduc.
    Multumiri anticipate

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)