Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: DigiTV Cablu?

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DigiTV Cablu?

Spre stupefactia am vazut ca RDS ofera si acest serviciu.
    Pe site nu gasesc foarte multe informatii.
    Cine poate da mai multe detalii si pareri ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gopo2k View Post
    Spre stupefactia am vazut ca RDS ofera si acest serviciu.
    Pe site nu gasesc foarte multe informatii.
    Cine poate da mai multe detalii si pareri ?
    Vrei sa spui si locatia?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Jymy View Post
    Vrei sa spui si locatia?

din cate am inteles eu(sper sa nu gresesc)
    pun la sediul fiecarui oras unde dau antene de receptie a semnalului DIGI si apoi dau semnalul pe fibra si apoi receptoare in casa la om

daca gresesc sa ma corecteze cei de la rds

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Serviciul exista de mult.Eu il am in Craiova de vreo 2 ani dar cred ca nu e lansat comercial inca!
    Regret ca desi am pachetul MaxPack pe DigiCablu inca nu au introdus HBO Comedy! Se vorbea si de introducerea celor doua canale DigiFilm etc.
    Poate aflam si noi mai multe informatii sau administratorii poate deschid si ei topic generalist pe acesta tema.
    DIGI HSC-1170na + Humax DIGI+HD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Digi cablu este un serviciu creat pentru zonele in care reteaua nu este inca modernizata. Ti se da un decodor de la casierie, il pui acasa si ai un soi de televiziune digitala. Nu va asteptati la calitate extraordinara, dar e ceva mai bine decat anterior pe cablu simplu. Aveti in plus fata de oferta de cablu standard maretul canal Cinevax.
    Daca aveti in zona reteaua modernizata, nu aveti nici o sansa de a obtine acest serviciu. Aveti doar oferta standard de cablu care este in acest moment una din cele mai slabe de pe piata. Digi cablu este creat doar ca o solutie temporara pana la modernizarea totala a retelelor. Cum insa RCS este ultima la capitolul asta, procesul va dura in purul stil romanesc "forever". Firma e ocupata acum cu alte activitati asa ca pe partea de cablu nu va asteptati la surprize prea curand. Fosta activitate de baza a devenit o activitate secundara. Din pacate.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mardan View Post
    Digi cablu este un serviciu creat pentru zonele in care reteaua nu este inca modernizata. Ti se da un decodor de la casierie, il pui acasa si ai un soi de televiziune digitala. Nu va asteptati la calitate extraordinara, dar e ceva mai bine decat anterior pe cablu simplu. Aveti in plus fata de oferta de cablu standard maretul canal Cinevax.
    Daca aveti in zona reteaua modernizata, nu aveti nici o sansa de a obtine acest serviciu. Aveti doar oferta standard de cablu care este in acest moment una din cele mai slabe de pe piata. Digi cablu este creat doar ca o solutie temporara pana la modernizarea totala a retelelor. Cum insa RCS este ultima la capitolul asta, procesul va dura in purul stil romanesc "forever". Firma e ocupata acum cu alte activitati asa ca pe partea de cablu nu va asteptati la surprize prea curand. Fosta activitate de baza a devenit o activitate secundara. Din pacate.
    Gresit, in cursul acestui an se va pune la punct si acest serviciu si in legatura cu reteaua de cablu TV... nu generaliza, habar n-ai ce eforturi se fac sa fie modernizata reteaua, numaica nu merge de pe o zi pe alta si costa o groaza de bani... vom mai discuta si pe marginea acestei teme...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Maestre iar te incontrezi degeaba. Crede-ma ca stiu ce spun si in acest moment situatia este chiar cea pe care o descriu. Daca pe scara ti-a venit fibra nu ai nici o sansa sa obtii acest serviciu. Iar cu modernizarile retelei de cablu, daca ai contacte in interior (la nivelul adecvat), compara ritmul de modernizare de acum un an cu cel de acum si o sa vezi diferenta. Cifrele astea exista dar nu stiu daca ai acces la ele. Cu respect.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mardan View Post
    Maestre iar te incontrezi degeaba. Crede-ma ca stiu ce spun si in acest moment situatia este chiar cea pe care o descriu. Daca pe scara ti-a venit fibra nu ai nici o sansa sa obtii acest serviciu. Iar cu modernizarile retelei de cablu, daca ai contacte in interior (la nivelul adecvat), compara ritmul de modernizare de acum un an cu cel de acum si o sa vezi diferenta. Cifrele astea exista dar nu stiu daca ai acces la ele. Cu respect.
    Nu e chiar asa. Eu stau pe o scara modernizata (am si FiberLink) si tot am acest serviciu.
    Daca ceri expres un anumit canal (eu am cerut Cinemax-ul) care il au in grila nu cred ca vor refuza instalarea. In Craiova deja cei care au HBO-ul au inceput sa primeasca acest decodor indiferent ca stau la casa sau bloc.
    Astept in continuare dezvoltarea acestui serviciu si o mai buna informare.
    Eventual daca userul [email protected] detine mai multe detalii/informatii astept sa le posteze.
    O zi buna tuturor in continuare.
    DIGI HSC-1170na + Humax DIGI+HD

Dreambox member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by [email protected] View Post
    Gresit, in cursul acestui an se va pune la punct si acest serviciu si in legatura cu reteaua de cablu TV... nu generaliza, habar n-ai ce eforturi se fac sa fie modernizata reteaua, numaica nu merge de pe o zi pe alta si costa o groaza de bani... vom mai discuta si pe marginea acestei teme...
    Interesant o sa fie atunci cand vor baga si Digi Film in grila Digi Tv cablu, pana atunci nu prea se justifica trecerea de la CATV la DVBC avand in vedere ca ofera cam aceeasi grila de programe iar calitatea CATV pe fibra optica e in general buna.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ideea e urmatoarea: cu timpul indiferent de provider se va trece cu toate pachetele pe receptoare DVBC, poate nu in acest an, dar asta e viitorul asa se pare, ceea ce ziceti ca nu puteti beneficia de acest serviciu fiindca e retea noua e .... nahhh, nu vreau sa jignesc pe nimeni sub nicio forma.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ca sa nu se zica ca vorbim pe langa, dau mai jos un extras dintr-un material de marketing intern al RCS (cine poate sa il caute):

1. ISORICUL FIRMEI
    RCS & RDS este un important operator de servicii de telecomunicatii din Romania. Compania a fost infiintata in 1994. Doi ani mai tarziu, grupul RCS s-a consolidat si a fost pregatit pentru noi investitii.
    Primul pas - in noiembrie 1998 cand a fost achizitionata prima retea de cablu din Budapesta. Astazi ocupa locul trei pe piata operatorilor de cablu din Ungaria. In perioada decembrie 1999 - ianuarie 2000 sunt cumparate primele retele de cablu si in Slovacia, unde Slovakia Cable Systems (SCS), detinuta in proportie de 95% de catre RCS, este al doilea operator pe piata locala.
    Tot in 1998 e infiintata Romania Data Systems (RDS), compania ce apartinea grupului si care este specializata in transmisii de date si Internet; in prezent este lider al pietei de profil din Romania. In aprilie 2000 este initiat proiectul de construire a unei retele nationale de fibra optica de mare capacitate (4.200 km), care a devenit intre timp functionala la nivel national si metropolitan, in cele mai importante orase din tara.
    Odata cu anul 2001 incep lucrarile de upgradare a retelei de distributie, ceea ce permite introducerea pachetelor de programe diferentiate. Tot din acest moment este disponibil serviciul Cable Link (Internet prin cablu TV) la un tarif neprohibitiv pentru persoanele fizice.
    Aprilie 2002 este momentul in care grupul RCS & RDS achizitioneaza primul operator de servicii Internet, TotalNet.
    La 16 aprilie 2003 grupul lanseaza serviciul de telefonie RDS.Tel, care permitea apelarea (prin voce sau fax) a unor destinatii internationale prin cartele preplatite, avand la baza tehnologia moderna TDM (Time Division Multiplexing). Tot in aprilie 2003 grupul RCS & RDS anunta preluarea unui alt operator de comunicatii Terra Sat, ce deservea 150.000 de clienti in Pitesti, Craiova, Turnu Severin si Resita.
    In februarie 2004 grupul RCS & RDS achizitioneaza impreuna cu un competitor de pe piata de profil, furnizorul de comunicatii prin cablu si Internet FX Communications, care detinea la momentul de fata o cota de piata de 5% din piata operatorilor de cablu tv. Tot in anul 2004 grupul isi continua consolidarea prin achizitionarea furnizorului de servicii de internet PCNet si ajunge astfel pe o pozitie foarte inalta pe piata de profil din Romania.
    In decembrie 2004 RCS & RDS lanseaza primul serviciu de televiziune digitala prin satelit din Romania, care se adreseaza in special locuitorilor din zonele neacoperite de reteaua de cablu tv. La sfarsitul lunii februarie 2006 numarul abonatilor Digi TV depasea numarul de 200.000, serviciul bucurandu-se de un real succes.
    26 aprilie 2005 este momentul in care fuzioneaza cele doua companii: Romania Cable Systems (RCS) si Romania Data Systems (RDS). Motivul - o mai buna utilizare a infrastructurii, reducerea costurilor operationale si de administrare a retelei.
    In 2006 este lansat serviciul de televiziune digitala prin cablu - Digi Cablu. Este destinat intr-o prima etapa clientilor RCS & RDS din zonele in care reteaua de distributie a semnalului TV nu a fost imbunatatita.
    RCS & RDS este in prezent cel mai mare furnizor de servicii de acces Internet broadband, dintre operatorii de cablu din Romania, deservind peste 1,2 mil de abonati pentru serviciile de televiziune (cablu si satelit), peste 200.000 de abonati la serviciile de acces Internet si alti peste 350.000 de abonati la serviciile de telefonie.
    2. IMPORTANTA PRODUSULUI
    RCS & RDS este unul dintre cei mai mari furnizori de televiziune prin cablu de pe piata est-europeana. De serviciile companiei beneficiaza peste 1.200.000 de utilizatori din Romania, Slovacia, si Ungaria, ca urmare RCS & RDS incearca implementarea unui nou serviciu: “DIGI MOBIL” – telefonia mobile digitala 3G.

A se vedea unde zice de Digi cablu.
    Toate cele bune.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

DVB-c-ul e cam necesar sa se introduca deoarece intr-o grila de programe nu intra mai mult de 100 de canale analogice. daca din astea scazi cele protejate ajungi la o grila de canale de 70-80 de canale (depinde de localitate) asa ca daca se vrea a se ajunge la mai multe de 80 de canale transmise pe cablu, doar DVC-c e solutia.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default completare

Daca ne mai amintim si ca U.E. ne va obliga sa renuntam la transmisiunile TV analogice, rezuta ca, vrand-nevrand, operatorii vor trebui sa-si modernizeze retelele!
    SS1 v.1.3 / DM500S, KSF200, HSS 1160, HSS 3169, DM600 / H-H DG120 Plus, STRONG 10" / 1.15AL, 0.9FE, 0.8FE, 0.4FE / DiGi / Focus
    __________________________________________________ ______
    E placut ca altcineva sa-ti rezolve problemele, dar nu e obligatoriu!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Din cate stiu eu nu exista nici o obligatie privind canalele analogice pe cablu. Singura impunere e doar pe canalele analogice din eter are pana in 2012 trebuie sa dispara. Analogicul de pe cablu nu cred ca va disparea niciodata, canalele din analogic vor ramane doar cele din baza/pachet popular (nu cread ca mai mult de 30-40 de canale iar canalele premium for fi doar in digital.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default nelamurire...

Am abonament analogic "baza special" (baza+toate Discovery-urile), a fost o oferta speciala de falimentare zonala a UPC. Platesc 21 ron. E de fapt Extra la pret de baza.Stie cineva, daca ma trec la digi cablu pot opta pentru aceasta varianta, adica sa nu mai platesc nimic in plus? Adica nu as vrea sa iau nici varianta cu HBO nici varianta cu CINEMAX (asa cum e trecut la ei pe site). A mai trecut cineva de la BAZA SPECIAL la digi cablu? multumesc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)