Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Clicknet-romtelecom

Sint abonat de un an si pina aprox. inceputul lui ianuarie nu am ce sa le reprosez. Au dublat viteza si pe cīt am avut contractul (2M) cu atīta mergea indiferent de ora.De vreo 3 săptămīni la ore de vīrf merge ca dracu. Am viteză de down de max.500kbs. Le-am dat vreo cinci telefoane la asistenţa tehnica şi nu s-a rezolvat nimic. Culmea nesimţirii ultima oară mi-au zis să fac reclamaţie pe mail. Din pacate n-am alt furnizor de internet in zonă. La DM nu mă deranjează dar la down e nasol. Are careva tangenţă cu Romtelecomul şi ştie ce se īntīmplă? Mulţumesc!

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

da-i un reset modemului. intra pe pagina interna http://speedtouch.lan si la speedtouch sub setup ai reset to factory default. dupa aceea repeti operatiunea de configurare a modemului din setup. alegi routed ppp, vpi/vci 0,35 si tipul de conexiune pppoe. userul si parola le treci cum scrie in contract si la sfarsit dupa ce ai trecut peste setarile de administrator, alegi start. astepti ca modemul sa-si faca configurarea si apesi butonul finish. se mai intampla sa apara desincronizari intre server si modem, dar cu un reset se rezolva.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Mul'umesc Niros! Nu e din modem.L-am reconfigurat şi pe de altă parte nu face figuri decīt la ore ,zi eu de vīrf(16-22) şi īn weekend. Noaptea merge normal. Mă interesează ce se īntīmplă că unul de la asistenţă s-a scăpat că fac upgrade la servere. De ce dracu nu zic nimic şi cīt mai dureaza că la reclamă sīnt buni. Īn Braşov cel puţin sīnt pe toate gardurile cu " INTERNET CU VITEZA VIITORULUI" Pe dracu! Ce pārere aveţi? Oare Protecţia consumatorului ajută la ceva?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kuki222 View Post
    Mul'umesc Niros! Nu e din modem.L-am reconfigurat şi pe de altă parte nu face figuri decīt la ore ,zi eu de vīrf(16-22) şi īn weekend. Noaptea merge normal. Mă interesează ce se īntīmplă că unul de la asistenţă s-a scăpat că fac upgrade la servere. De ce dracu nu zic nimic şi cīt mai dureaza că la reclamă sīnt buni. Īn Braşov cel puţin sīnt pe toate gardurile cu " INTERNET CU VITEZA VIITORULUI" Pe dracu! Ce pārere aveţi? Oare Protecţia consumatorului ajută la ceva?
    Uita-te in contract daca este paragraful cu F.U.P.ai sanse la OPC,dar mai nou l-au scos.L-am convins pe un nepot sa-si faca la Romtelecom in loc de ZAPP si i-am tot cantat de garantarea benzii.Ei bine mai nou l-au scos nu e nici pe site-ul lor.Eu am contactul de 2 ani si la mine asa scrie.De la 512 am ajuns la 3M,si nu ma pot plange ,merge O.K.Asta in Resita,nu stiu la voi la Brasov cum e.Downloadez cu peste 330KB si la Upload peste 50KB.
    .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

La mine la un contract initial de 1M downloadam constant la 220kBs ceea ce cred eu cā e normal la 2M cīt spun ei că am īn prezent.Treaba e cā nu ştiu ce se īntīmplă că prea a mers constant şi a căzut deodată. Testele le-am fācut pe serverul lor pe Artelecom că zic ei că sīnt singurele pe care le recunosc. Am mai convins şi trei prieteni să treacă la ei aşa că acum are cine să mă īnjure.Cīt despre 300kBs la contract iniţial de 512kbs aici īn zonă sīnt poveşti frumoase. Mulţam de sfaturi!

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

nu stiu la ce servere zicea respectivul ca se fac update-uri, servere nu au decat in bucuresti. in rest in toata tara au routere. daca crezi ca nu mai e alta solutie, incearca solutia extrema, opc. eu am clicknet de la 1 februarie si crede-ma ca n-am avut probleme. singura "problema" sa zic a fost ca nu se putea conecta emule la server si a trebuit sa configurez aplication sharing. in rest sunt multumit de conexiune, am abonament de 3 mega. am renuntat la upc ca erau prea "buni", cand cade nodul optic din cartier nu calcau pe acolo decat dupa 3, 4 zile. degeaba faci sesizari de te saturi.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

La mine la un contract initial de 1M downloadam constant la 220kBs ceea ce cred eu cā e normal la 2M cīt spun ei că am īn prezent.Treaba e cā nu ştiu ce se īntīmplă că prea a mers constant şi a căzut deodată. Testele le-am fācut pe serverul lor pe Artelecom că zic ei că sīnt singurele pe care le recunosc. Am mai convins şi trei prieteni să treacă la ei aşa că acum are cine să mă īnjure.Cīt despre 300kBs la contract iniţial de 512kbs aici īn zonă sīnt poveşti frumoase. Mulţam de sfaturi!
    Bai, nu stiu de unde scoateti voi vitezele astea astronomice...pe la noi la un abo de 3M am maxim 250k down iar la unul de 1M maxim 150k. Deci, sunteţi rude cu Pinocchio?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare īnvinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, īnțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitīndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Va spun eu cum stau lucrurilela RTC: la inceput existau mai putin abo la ADSL deci e clar ca mergea mai bine. O data cu upgrade de banda la toti abonatii, in unele zone au aparut chiar congestionari ale traficului sau s-a ajuns sa mearga mai prost o conexiune ca inainte de up. Si atentie la contracte: acolo scrie clar ca se asigura viteze PINA LA... deci este un serviciu best efort; comparativ ASDSL de 1 M la RTC costa 7,5 Euro fara TVA iar o banda garantata de 1M (atit up cit si down simetric de 1M) costa 298 Euro/luna.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pentru Garlic Dog. Nusintem rude cu Pinochio dar avem cit de cit habaar despre ce vorbim. Viteza se masoara in Bytes sau biti cu echivalentul 1Byte = 8 bits ( 1kBs=8kbs ). Abonamentul este in kbs iar ce dai tu este in kBs si banuiesc ca asta e viteza de download . Viteza totala este suma vitezelor de down si up. Din cite scrii ai o viteza de invidiat. La 3Mbs ai 250kBs x 8 =2Mbs iar la 1Mbs depasesti banda. 150kBs x 8 =1,2Mbs.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

1Byte = 8 bits

barghy are dreptate , asa stau lucrurile la romtelecom .Cand se da ceva garantat , atunci si pretul este pe masura
    descurca-te singur

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Pentru Toma Necredinciosul !

Uite aici de azi noapte de la Upload :

Si acum asa de pamplezir am bagat un Download pentru edificare :

Stiu ca au altii si mai bun cu bani mai putini dar pentru nevoile mele este suficient,tinand cont ca de 2 ani de cand am ADSL de 2 ori am avut probleme o data din cauza lor si odata din cauza mea,atat.La orice ora si daca se opreste curentul pe Laptop am Net (am modem USB fara alimentare de la retea,direct pe USB),in 2 ani am avut trei caderi de tensiune si numai odata nu nam avut Laptopul acasa,asa ca vorbesc din patite nu din auzite,Toate cele bune,Mayerling.
    P.S.-Va rog sa nu o luati ca pe o reclama,cum ziceam sunt alti ofertanti poate mai buni si mai ieftini dar vroiam sa evidentiez avantajele care merita un plus de efort financiar.
    .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Mayerling, nu ti-a contestat nimeni spusele. Eu am prezentat situatia de la mine si de la prietenii mei care au clicknet prin zona Brasov.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si eu am observat o scadere a vitezei dar numai in anumite perioade ale zilei.Am abonament 2M si normal mergea cu 210 kb/s de pe rapidshare. Acum mai merge si cu 80-100 la anumite ore.Am crezut initial ca mi-au taiat astia macaroana pentru ca in ultimile zile am descarcat cam mult...aprox. 3Giga pe zi si poate exista totusi niste limite de trafic.Si eu stau tot in zona Brasov.
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Nu-i vorba de limitare pt.ca pe de o parte cei de la 0800825425 spun ca nu mai exista limitare si pe de alta parte in ultima luna n-am descarcat mai mult de 500Mb. E vorba ca merge prost in orele de virf si ei te tot aburesc si nu spun care-i treaba . Cred ca ar fii mult mai corect sa spuna de ex. ca nu mai fac fata , ca mai aduc servere sau mai stiu eu ce si ca intr-o luna doua se remedieaza situatia decit sa stea lumea pe telefan si sa-si faca draci! Eu cred ca cei cu probleme ar intelege. Au numai de pierdut. Sincer asa cum am mai aratat am fosst foarte mutumit de ei pina acum vreo luna. Ma batea gindul chiar la un upgrade la 3M. Da acum mai am curaj?

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation

Pentru Garlic Dog. Nusintem rude cu Pinochio dar avem cit de cit habaar despre ce vorbim. Viteza se masoara in Bytes sau biti cu echivalentul 1Byte = 8 bits ( 1kBs=8kbs ). Abonamentul este in kbs iar ce dai tu este in kBs si banuiesc ca asta e viteza de download . Viteza totala este suma vitezelor de down si up. Din cite scrii ai o viteza de invidiat. La 3Mbs ai 250kBs x 8 =2Mbs iar la 1Mbs depasesti banda. 150kBs x 8 =1,2Mbs.
    OUGH!

Aşia da, să īnţeleagă şi ieu cum stă triaba...

Tencs for info!
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare īnvinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, īnțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitīndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)