Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs down UPC a pierdut clienti

Conform Ziarului Zinanciar de astazi, Richard Anderson, CEO al UPC Romania a afirmat ca UPC a pierdut in primele 9 luni ale anului 2007 100000 de clienti, dar a crescut pe internet, telefonie, TV satelit si cablu. Stau si ma intreb daca, Internetul si telefonia venea prin acelasi cablu CATV, cum de nu a inregistrat si acolo pierderi. Dar asta e doar parearea mea.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

cresterile declarate sunt putin fortate,deoarece au mai cumparat ceva retele si pana se dezmeticesc abonatii pe mana cui au ajuns...pierderile sunt mult mai mari dar sa nu afle concurenta !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

In 6 luni de cand nu am vazut Clujul , au aparut foarte multe antene Digi (single sau comunitar) si Dolce , in zonele aflate sub acoperire exclusiv UPC cablu .

100.000 de abonati pierdere mi se pare foarte putin .

P R I M E Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danutz68 View Post
    Conform Ziarului Zinanciar de astazi, Richard Anderson, CEO al UPC Romania a afirmat ca UPC a pierdut in primele 9 luni ale anului 2007 100000 de clienti, dar a crescut pe internet, telefonie, TV satelit si cablu. Stau si ma intreb daca, Internetul si telefonia venea prin acelasi cablu CATV, cum de nu a inregistrat si acolo pierderi. Dar asta e doar parearea mea.
    Pai cum au inregistrat cresteri pe segmentul internet cand ei conditioneaza accesul la net de abonamentul CATV
    Offset 0.95m Aluminiu,Lnb 0.3dB,H-H Strong DM2100,DM 500S ,Dm 500HD

Be the type of person that when your feet touch the floor in the morning the devil says, "Aww shit... they're up"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by optimus View Post
    Pai cum au inregistrat cresteri pe segmentul internet cand ei conditioneaza accesul la net de abonamentul CATV
    banuiesc ca multi din cei ce aveau deja cablu tv au laut si servicii de internet si telefonie . eu am multe cunostinte care si-au luat internet upc si sunt foarte multumiti de calitate , personal am verificat si merge downloadul de pe torrente cu 1.2 mb/s la abo de 10 mb . nu stiu cum este in alte orase dar la ploiesti se pare ca merge bine .

Banned

Posts Thanks / Likes

Aici nu e vorba cum merge internetul , e vorba ca pierde clienti in draci .

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

pierde clienti in draci din cauza imenselor tarife practicate si din cauza ca la orice sesizare mai repede de 2, 3 zile nu vin sa remedieze defectiunea. in contract e stipulat ca in 24 de ore echipele de interventie vin sa faca remedierile. daca ai telefon de la astia si iti ia foc casa sau e nevoie sa suni la salvare, de pe ce suni daca in 24 de ore de la sesizare nu vin sa remedieze defectiunea? iti ia foc casa sau moare omul pana apare tonul la telefon. eu am stat 3 zile fara catv, internet si telefon. si le-am spus pa. din punct de vedere al seriozitatii cu care trateaza sesizarile abonatilor si a calitatii serviciilor, sunt jalnici. netul merge cu o gramada de caderi pe zi, faceti un download mai serios de peste un giga si uitati-va pe netmeter sa vedeti cate gauri sunt in trafic. multumesc, astfel de internet nu-mi trebuie.

Banned

Posts Thanks / Likes

Preluat de pe Subiectiv.ro

Netu’ lu’ peşte se īntoarce. Am găsit reţea de cartier
    20.1.2008 Alex Mihaileanu Categoria: random 11 comentarii
    UPC-ul poate să spună pa clientului din mine. De la o joi sau vineri īncoace, netul meu e mort. A crăpat modemul. Stă īn două leduri aprinse plus un al treilea care īncearcă să facă cu ochiul. Am sunat sīmbătă, mi s-a făcut programare taman pe joi. Adică stau o săptămīnă fără net pentru că domnilor de la UPC le e lene să trimită o echipă.
    Drept urmare, după ce singurul provider pe care īl ştiam īn zonă nu poate să acopere şi blocul meu, m-am mobilizat şi m-am pus pe folosit Google. Am descoperit că există un alt provider īn zonă. La două blocuri distanţă. Prin urmare, mīine le fac o vizită. Ceea ce īnseamnă că pe la vreo marţi, cam aşa, o să existe şi cererea de reziliere a contractului cu UPC.
    Ei să fie sănătoşi, că eu nu le mai plătesc cīt nu face.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sa nu-ti spun cati din astia stiu ce se plang de aceleasi simptome din partea RDS. Parerea mea e ca toti sunt varza.

Banned

Posts Thanks / Likes

Macar la RDS e tarif pe jumate si oricum netul cade infinit de mai putine ori (pe fibra) decat la UPC pe cablu TV .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Macar la RDS e tarif pe jumate si oricum netul cade infinit de mai putine ori (pe fibra) decat la UPC pe cablu TV .
    Si pe modem daca e retea facuta ca lumea e stabil si super... eu ajm avut ani de zile prin modem si dupa ce s-a refacut reteaua ca la carte a functionat impecabil.
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Posts Thanks / Likes

asa e la deva, o retea jos palaria. n-am avut probleme cu netul deloc acolo. totul merge impecabil, programele se vad cristal, netul fuge de rupe, telefon nu mai am ca l-am scos si am revenit la romtelecom din cauza ca imi venea mult de plata daca sunam pe mobile. la upc tarifere in afara retelei sunt foarte mari. la alba iulia in schimb e dezastru. retea imbatranita de la inceputurile astralului, lipsa totala de interes din partea celor de la tehnic cand faci o reclamatie. dar tarifele sunt ca la cluj, mari de tot. la deva in schimb catv-ul e mai ieftin, 27 lei. la alba dadeam 33 lei si erau mult mai putine programe.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Sa ne fie inteles : ma bucur enorm ca au pierdut clienti ca astfel am ajuns si eu sa am la un pret de 75 lei urmatoarele: 75 canale tv, internet de 10 mb/s si telefonie fixa (cu convorbiri nelimitate pe orice retea fixa din tara dupa ora 18 ). Cat despre chestia cu cazutul netului tin sa te informez ca am patit chestia asta doar in urma cu 4 ani timp de o saptamana cand cadea de 2-3 ori pe zi . In rest de atunci netul merge ATA. Asta e in Timisoara . De RDS am auzit ca tine de norocul ce-l ai in functie de zona unde stai. Am cunostinte carora nu le merge cate 1-2 saptamani netul la RDS.

Posts Thanks / Likes

si in Hunedoara au probleme cu netul si telefonia, vechea magistrala cumparata de RDS de la TV Net n-au modernizat-o in totalitate si sunt zone in Hunedoara unde chiar merge rau. de exemplu la verii mei pe strada Chizid. in schimb in Deva, unde toata magistrala e facuta pe fibra optica, nu ai probleme nici cu netul, nici cu telefonia RDS, merge ca la carte.

Banned

Posts Thanks / Likes

Am fost abonat la UPC (partial Astral) 7 ani . Stiu ce le poate pielea. Nu m-as mai abona la ei nici daca ar veni lunar si sa imi faca pantofii cu crema . Momentan am RDS Fiberlink si merge nesperat de bine si stabil . Nici o sansa sa revin la Asstral . Tocmai am incheiat si abonamentul la cablu TV UPC , dupa vreo 15 ani de CATV . Oare la cine am trecut , avand in vedere ca exista doar 2 operatori DTH in Romania ? (maruntii nu se iau in considerare , sunt ca Partidul Conservator sau UDMR in politica , adica fara viitor si care nu conteaza oricum niciodata )

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)