Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default recomandare operator televiziune digitala

Ce operator de televiziune digitala recomandati pentru un televizor full HD cu diagonala de 106 cm, din punctul de vedere al calitatii imaginii? Am vazut Dolce dar calitatea imaginii mi s-a parut execrabila. Boom TV pare mai ok. Nu am vazut in schimb Digi TV sau restul operatorilor.

Stiti cumva ce codecuri si ce rate de transfer folosesc operatorii pentru transmiterea canalelor? Pentru ca am intrebat la Dolce chestia asta si nu a fost nimeni in stare sa imi raspunda.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Incearca Premiere ,D+ sau CanalSat . Operatorii din Romania merg ok pana la 55-72 de cm CRT .

E imposibil sa se vada Dolce mai prost ca Boom , din cauza matematicii : Boom inghesuie mai multe canale/transponder . Oricum toate se vad groaznic , ca filmuletele de pe Youtube , pe televizoare de diagonale mari .

Dolce are 14-15 canale per transponder , la SR30.000 cu FEC 7/8
    Boom are 16-17 canale per transponder , la SR27.500 cu FEC 7/8

Problema nu sta in "codecuri" ci in bitrate si rezolutia imaginii . Televizorul tau functioneaza optim la o transmisie cu rezolutie de 1368x768 sau 1920x1080 si un bitrate corespunzator . Daca nu sunt indeplinite conditiile astea , nu vei vedea calitate . Oricum prea curand nu cred ca vei vedea calitate la operatorii nostrii , poate doar la Digi care va incepe in primavara unele testa in HDTV , dar asta nu inseamna mare lucru , e o picatura de sare intr-un ocean de apa dulce .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Mersi de raspunsul prompt. Exact de asta intrebam de rata de transfer (sau bitrate cum ai zis tu), pentru ca asta denota calitatea imaginii. Codecul iarasi conteaza pentru ca la o rata de transfer constanta, un mpeg-4 ar trebui sa se vada mai bine decat un mpeg-2 de exemplu.

Oricum decat sa am ecranul plin de artefacte de decodare (sa se vada ca un filmuletz de pe youtube cum ai zis tu), mai bine prefer o transmisie analogica cu eventuale interferente clasice ("pureci" )

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Din experienta proprie pot spune iti pot spune ca Digi se vede groaznic pe un HD ready(1368x76. Poate "groaznic" putin cam aspru dar nu te astepta la o imagine decenta...e de-a dreptul deprimant.
    Nu stiu daca ceilalti operatori ofera o calitate mai buna, dar ma indoiesc.
    Culorile sunt sterse, contrastul scazut se vede mai bine Rai-ul cu antena normala(locuiesc in Italia).
    Dupa parerea mea Eurosport se vede cel mai bine, e chiar o diferenta destul de mare de restul canalelor, dar daca incerci sa vezi o partida de fotbal pe TVR vei avea impresia ca e filmata cu telefonul mobil.
    Problema e ca Europa nu e pregatita pentru tv-urile HD, le poti folosi sa vezi un blu-ray de exemplu in full HD sau sa te joci pe Xbox...
    Eu unul "gasesc" filme HD pe net, macar asa vad si eu cum ar trebui sa se vada...

Nebunul de la butoane Expert
    Posts Thanks / Likes

toti operatorii romani folosesc norma de compresie MPEG2. Dolce foloseste echipamente de compresie Tandberg (Norvegia), Focus Sat are in dotare Scopus (Israel) care la ora actuala fabrica cele mai performante echipamente de compresie MPEG pentru televiziunile digitale. Digi, Max si Boom habar n-am ce au in dotare.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

da de unde walburg,eu am digi loc tot in italia am un tv lcd LG 37LF65 HD REDY si se vede digi foarte bine,asa ca nu mai induce oameni in eroare

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Quote Originally Posted by feeryca View Post
    da de unde walburg,eu am digi loc tot in italia am un tv lcd LG 37LF65 HD REDY si se vede digi foarte bine,asa ca nu mai induce oameni in eroare

lasa-neeeeeeeeeeeeee

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Toti operatorii se vad asemanator , topul inghesuirii canalelor per transponder este :

Raportul canale per transponder de la cel mai rau la cel mai bun :
    Max TV 16-18 canale/tp
    Boom 16-17 canale-tp
    Focus 15 canale/tp
    Digi TV : 13-14 canale/tp
    Dolce : 13-17 canale/tp (e mai bun raportul decat la Digi pentru ca Dolce emite cu SR 30.000 si FEC 3/4 )
    Asadar matematic cel mai rau trebuie sa se vada Max si Boom , iar cel mai bine Digi si Dolce . IN practica se vad toate la fel de prost .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Probabil din cauza televizorului care e "HD REDY".

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gymi View Post
    Probabil din cauza televizorului care e "HD REDY".
    Normal este recomandat un Full HD!...Ca doar tehnologia HD Ready este deja depasita si nu poate reda rezolutia si calitatea DTH-urilor noastre...
    1x DM 800 HD 1x Dm 8000,Parabola 1,4 Al, Local Card: Hello HD,DiGi Hu,Upc Hu,Sky IT,Sky DE / All Full!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Poate tu te uiti cu ochelarii de soare...ai vazut vreodata un film in HD? E pacat de LCD daca tu crezi ca asa ar trebui sa se vada.
    Oricum nu am pretentii sa se vada asa, dar e cam mare diferenta fata de sky Italia de exemplu.
    Pe Taraf nu m-am uitat, poate acolo se vede bine

Poate are dreptate gymi,e din cauza ca ai tv-ul "HD Redy"

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)