Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 48 of 48 FirstFirst ... 38464748
Results 706 to 708 of 708

Thread: C-band

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default PakSat 1R @ 38° East

Cu antena de 150cm si lnb EuroStar:

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Star tv Tanzania de pe 75 grade estice intra ok cu antena de 150 si lnb Inverto

5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sint incintat sa aflu ca in tara noastra mai sint entuziasti de receptii satelitare,si chiar terestre,care isi cultiva aceasta pasiune departe de ochii lumii,adica de forumurile de nisa,cum e,de pilda,RDI sau altele,aflati intr-un cvasianonimat,sau/si in unele cazuri,intr-unul absolut.Motivele pentru care acestia ramin necunoscuti sint mult prea diverse ca sa le mentionam acum,si la drept vorbind,si acestea le putem doar banui.Insa cu siguranta un motiv real al acestei situatii cu totul paradoxale intr-o epoca a comunicarii instantanee,in special a internetului,e faptul ca in tara noastra dezvoltarea infrastructurii informationale inca nu acopera toate zonele geografice,iar unele din acestea au ramas in urma cu aproape,cred ca nu gresesc,un secol...
    Nu e cazul sa mai insist asupra acestor cauze,ele sint prea bine stiute,mai mult sau mai putin,de cei care traiesc sau ajung in aceste zone.Si nu-i rostul interventiei mele de acum sa declansez o dezbatere de aceasta natura pe acest forum de nisa,dar parca ma simt obligat sa le reamintesc celor,de aici sau de aiurea,care de citiva ani se intreaba,in cel mai bun caz,daca o revista ca "Info-Satelit" mai are rost sa apara in format clasic,adica pe support de hirtie,sau in mod rautacios si cu o suficienta rau mascata o cred depasita de tehnologiile noi aparute.
    Ei bine,ea este inca necesara celor aflati departe de zonele dezvoltate ale tarii,motiv pentru care ea incearca sa ofere informatii utile celor care n-au acces la internet si care isi cultiva pasiunea pentru receptii,cum spuneam,fara a fi cunoscuti,dar ale caror rezultate pot si sint la nivelul celor informati la zi online.Si-n legatura cu acest ultim aspect,oare nu asistam in ultimii la in paradox,iarasi trist,care consta in faptul ca cu cit sint mai informati cei care frecventeaza des forumurile de nisa,pasiunea pentru receptii scade in aceasi proportie cu cit noile tehnologii ofera acces mai usor la diverse surse media?!Cel putin eu asta constat in ultimii ani ca se intimpla aici,chiar pe RDI.Si-o spun asta nu cu repros,ci ca o constatare,ce de fapt arata o tendinta ce pare ca se accentueaza in urmatorii ani.
    Revenind la scopul interventiei mele,ma bucur sincer ca recent am primit citeva poze cu receptii extreme,rare in tara noastra,de pe satelitul Intelsat 11 la 43.0W,de la un astfel de pasionat anonim,si anume,D-l Beldean Ioan,din localitatea Geoagiu de Sus,jud Alba.Pasiunea domniei sale pentru receptii e mai veche,inca de pe vremea regimului communist,cind receptiile terestre era preocuparea principala pentru cei care doreau sa depaseasca bariera informationala impusa de comunisti.Cei care au trait acele vremuri stiu cum s-a raspindit in ultimii ani ai regimului "microbul" antenelor terestre si,mai apoi,cele de satelit.Dinsul este unul din acestia,care pe linga antene,a reusit sa faca de unul singur receptor de satelit cu multe sacrificii.Tot de unul singur a pus o "fusta" la o antenna de 1.9m,de Brasov,care acum are 2.5m(vezi poza),la care i-a pus o montura confectionata tot de dinsul.Iar rotirea ei o face manual,cu ajutorul unei manivele.Alimentarea cu current a locuintei unde se afla antenele si aparatura de receptie o face cu ajutorul unui panou solar si a unei baterii.
    Trebuie sa marturisesc ca sint impresionat de faptul ca,in ciuda misloacelor material destul de reduse si a posibilitatilor aproape nule de comunicare pe internet,pasionatul nostru din satul Geoagiu de Sus isi cultiva patima pentru receptii fara a se gindi la o recunoastere din partea celor care impartasesc aceasi pasiune.Si ca un adevarat dxer ce este,fara a da importanta acestui cuvint,nu-l intereseaza programele tv gasiti pe satelitii greu de receptionat in zona noastra,ci semnalul obtinut.Din acest punct de vedere ma intilnesc in totalitate cu dinsul.Din acest motiv,am si tinut sa-l prezint,pe scurt,pe forumul nostrum,si probabil ca daca ar avea la indemina un calculator si internet at putea sa ne prezinte singur realizarile sale in domeniul receptiilor satelitare.Deocamdata se ocupa mai mult de receptia in banda C.De pe Intelsat 11 la 43.1W a reusit sa inchida semnalul pe transponderii:3872 V,3875 H,3877 V.
    Pina ce isi va rezolva problema cu calculatorul si posibilitatea de comunicare pe internet,eu astept in continuare sa primesc de la dinsul poze cu reusitele in banda C,si de ce nu,chiar in Ku-band,ca sa le postez aici.Eu cred ca merita sa fie cunoscute reusitele D-lui Beldean Ioan.Si-l felicit pentru asta.Cine stie,poate vor iesi din anonimat si alti pasionati,care,impreuna cu cei putini care mai posteaza in banda C,ne va incuraja sa cultivam in continuare receptia in aceasta banda.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)