Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 10 EUR (10%)
Donate to support this site...

Page 47 of 47 FirstFirst ... 37454647
Results 691 to 692 of 692

Thread: C-band

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Badr-4/5/6/7 @ 26° East

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    strict pentru banda c ideal este o antena mesh
    Ai dreptate @nirolf,dar eu ma bucur c-am putut sa-mi instalez antena de 150cm in conditii nu tocmai prielnice(la bloc) pentru a cultiva o pasiune ce presupune in primul rind spatiu privat suficient de larg cit sa poti instala antenele pe care le doresti,cu acces la ele cind e nevoie,si apoi, o deschidere cit mai mare pe arc,daca se poate de la o extrema la alta,fara obstacole fizice!
    Cind ma uit pe forumurile straine ce padure de antene au unii pasionati,de marimi si forme diferite,ma si intreb in sinea mea daca se mai merita sa ma ocup de receptie.Ma aflu in situatia celui,ca sa recurg la o metafora,care incearca sa se serveasca cu polonicul dintr-o farfurioara,din care cauza nu se poate indestula si apoi se uita melancolic la farfuriile mari si adinci ale celorlati...Insa ma oftic pe cei care au astfel de antene mari si nu le folosesc pe cit mi-as fi dorit eu.Asa insa,ma multumesc cu "tacimurile" pe care le am,avind speranta ca alti "comeseni" de pe acest forum vor incerca sa obtina mai mult decit am reusit eu...E adevarata ca nu mai exista "foamea" de la inceputul anilor '90,cind aveai impresia ca toti aveau acelasi gind,sa ajunga sa se infrupte cit mai mult din "fructele" interzise de regimul anterior.Acum le au la indemina,sastisiti de atitea oferte care le vin fara nici un efort,iar singura frustrare pe care eventual o mai au,e ca ca nu le ajunge TIMPUL sa le consume...
    Am avut oferte de antene mari,si de peste 2 m,dar pentru ca viata la bloc impune anumite restrictii,printre altele sa respecti regulamentele stabilite de colocatari,a trebuit sa renunt la ele.N-are rost sa continuu,adica sa ma pling...
    Pentru ca tot am adus vorba de oferta,iata ce propun azi celor interesati de banda C.Nu-i cine stie ce,mai ales ca se afla pe un satelit-BADR la 26.0E ce nu exceleaza cu programe tv,ci dimpotriva,e folosit mai mult pentru transmisia de date.Insa eu postez totusi rezulatul obtinut la acesta pozitie,pentru ca el face parte din itinerarul,eu zic obligatoriu pentru un pasionat, pe care trebuie sa-l urmeze daca vrea sa-si marcheze drumul strabatut pe arc

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Eutelsat 3B @ 3.1° East / Rascom-QAF1R @ 2.9° East

Cei doi sateliti din titlu sint atit de apropiati incit e greu sa stii care transponder receptionat e de pe unul sau altul daca in prealabil nu te-ai informat ce frecvente sint folosite de unul sau altul.Insa acest aspect nu conteaza pentru cine vrea sa vada cit mai multe programe tv fara sa mai mute antena de la o pozitie sau alta.Dimpotriva,este chiar un avantaj,cu atit mai mult daca semnalul este destul de puternic la ambele pozitii.Si asta se intimpla cu antenele noastre,de amatori, si care nu pot fi atit de bine directionate spre un singur satelit.Presupun ca numai cu antene foarte mari,de peste 6/7 m,se poate realiza o astfel de separare intre pozitii atit de apropiate,cum sint acesti sateliti de la 3.1°E si 2.9°E.De fapt nici nu sint sigur ca se si poate reusi o astfel de receptie precisa cu antenele obisnuite,fie si cele mari!? Dar in cazul noastru,ca simpli amatori,nici nu conteaza precizia spre satelit,ci cit de mare e antena pe care o avem incit sa receptionam transponderii cu programele tv de pe ambii sateliti!Din fericire,chiar cu antena de 150cm se poate obtine semnal util pe citiva dintre ei de la ambele pozitii.Probabil ca s-ar putea receptiona mai multi daca n-as avea interferente in locatia mea.Dar,cu siguranta,si daca as fi in situatia fericita de a nu avea aceste bruiaje,trebuie o antena de peste 3m ca sa pot fi sigur ca receptionez pachetul mare de la 4081 L,44990,2/3,asta numai in cazul ca e mai activa aceasta frecventa.Eu cred ca nu.Pe analizorul meu nu apare nicio urma de semnal de pe aceasta.In schimb,receptia transponderilor cu modul dvb-s2 e accesibila cu antenele noastre.
    De pilda,pachetul Congo-Kinshasa de pe Rascom-QAF1R,la 3985 R,13556,5/6,are un semnal relativ bun si dat fiind faptul,cum spuneam,ca-i transmis in sd,se prinde bine si daca antena e orientata mai mult spre Eutelsat 3B.Programul ENN la 4186 R,222,3/4 nu mai e transmis aci,ci s-a mutat recent la 3741 L,222,3/4.De asemenea RTB TV,care era transmis la 4172 R,a aparut intr-un pachet tv impreuna cu alte noi canale,recent activat la 3729 L,16832,3/5,cu semnal relativ acceptabil,si surprinzator,avind modulatie de 8PSK.Noroc ca are un fec prietenesc,de 3/5,pentru marimea antenei mele.Clouds Tv de la 3668 R,fie si cu fec de 5/6,nu pune probleme de receptie.De fiecare data cind am dat peste acest canal tv,se transmitea muzica,si cu o imagine mai buna,in MPEG-4, decit alte programe tv,se poate lasa ca fundal sonor cind avem alte treburi de facut in casa,ca un MTV african.Trebuie sa adaug ca unii transponderi a trebuit sa-i scanez manual,cum e 3797 L,2442,2/3,cu programul TiGray TV,si acesta cu multa muzica.
    Sper ca pozele cu semnalul de la aceste pozitii sa-i incurajeze si sa-i incite pe cei care doresc cu adevarat sa receptioneze acesti doi sateliti.Si,cine stie,poate unul din acestia se va ocupa si ne va spune mai mult despre continutul acestor programne tv.

satelescu
    Last edited by satelescu; Yesterday at 14:10.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)