Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 48 of 48 FirstFirst ... 38464748
Results 706 to 711 of 711

Thread: C-band

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default PakSat 1R @ 38° East

Cu antena de 150cm si lnb EuroStar:

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Star tv Tanzania de pe 75 grade estice intra ok cu antena de 150 si lnb Inverto

5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Sint incintat sa aflu ca in tara noastra mai sint entuziasti de receptii satelitare,si chiar terestre,care isi cultiva aceasta pasiune departe de ochii lumii,adica de forumurile de nisa,cum e,de pilda,RDI sau altele,aflati intr-un cvasianonimat,sau/si in unele cazuri,intr-unul absolut.Motivele pentru care acestia ramin necunoscuti sint mult prea diverse ca sa le mentionam acum,si la drept vorbind,si acestea le putem doar banui.Insa cu siguranta un motiv real al acestei situatii cu totul paradoxale intr-o epoca a comunicarii instantanee,in special a internetului,e faptul ca in tara noastra dezvoltarea infrastructurii informationale inca nu acopera toate zonele geografice,iar unele din acestea au ramas in urma cu aproape,cred ca nu gresesc,un secol...
    Nu e cazul sa mai insist asupra acestor cauze,ele sint prea bine stiute,mai mult sau mai putin,de cei care traiesc sau ajung in aceste zone.Si nu-i rostul interventiei mele de acum sa declansez o dezbatere de aceasta natura pe acest forum de nisa,dar parca ma simt obligat sa le reamintesc celor,de aici sau de aiurea,care de citiva ani se intreaba,in cel mai bun caz,daca o revista ca "Info-Satelit" mai are rost sa apara in format clasic,adica pe support de hirtie,sau in mod rautacios si cu o suficienta rau mascata o cred depasita de tehnologiile noi aparute.
    Ei bine,ea este inca necesara celor aflati departe de zonele dezvoltate ale tarii,motiv pentru care ea incearca sa ofere informatii utile celor care n-au acces la internet si care isi cultiva pasiunea pentru receptii,cum spuneam,fara a fi cunoscuti,dar ale caror rezultate pot si sint la nivelul celor informati la zi online.Si-n legatura cu acest ultim aspect,oare nu asistam in ultimii la in paradox,iarasi trist,care consta in faptul ca cu cit sint mai informati cei care frecventeaza des forumurile de nisa,pasiunea pentru receptii scade in aceasi proportie cu cit noile tehnologii ofera acces mai usor la diverse surse media?!Cel putin eu asta constat in ultimii ani ca se intimpla aici,chiar pe RDI.Si-o spun asta nu cu repros,ci ca o constatare,ce de fapt arata o tendinta ce pare ca se accentueaza in urmatorii ani.
    Revenind la scopul interventiei mele,ma bucur sincer ca recent am primit citeva poze cu receptii extreme,rare in tara noastra,de pe satelitul Intelsat 11 la 43.0W,de la un astfel de pasionat anonim,si anume,D-l Beldean Ioan,din localitatea Geoagiu de Sus,jud Alba.Pasiunea domniei sale pentru receptii e mai veche,inca de pe vremea regimului communist,cind receptiile terestre era preocuparea principala pentru cei care doreau sa depaseasca bariera informationala impusa de comunisti.Cei care au trait acele vremuri stiu cum s-a raspindit in ultimii ani ai regimului "microbul" antenelor terestre si,mai apoi,cele de satelit.Dinsul este unul din acestia,care pe linga antene,a reusit sa faca de unul singur receptor de satelit cu multe sacrificii.Tot de unul singur a pus o "fusta" la o antenna de 1.9m,de Brasov,care acum are 2.5m(vezi poza),la care i-a pus o montura confectionata tot de dinsul.Iar rotirea ei o face manual,cu ajutorul unei manivele.Alimentarea cu current a locuintei unde se afla antenele si aparatura de receptie o face cu ajutorul unui panou solar si a unei baterii.
    Trebuie sa marturisesc ca sint impresionat de faptul ca,in ciuda misloacelor material destul de reduse si a posibilitatilor aproape nule de comunicare pe internet,pasionatul nostru din satul Geoagiu de Sus isi cultiva patima pentru receptii fara a se gindi la o recunoastere din partea celor care impartasesc aceasi pasiune.Si ca un adevarat dxer ce este,fara a da importanta acestui cuvint,nu-l intereseaza programele tv gasiti pe satelitii greu de receptionat in zona noastra,ci semnalul obtinut.Din acest punct de vedere ma intilnesc in totalitate cu dinsul.Din acest motiv,am si tinut sa-l prezint,pe scurt,pe forumul nostrum,si probabil ca daca ar avea la indemina un calculator si internet at putea sa ne prezinte singur realizarile sale in domeniul receptiilor satelitare.Deocamdata se ocupa mai mult de receptia in banda C.De pe Intelsat 11 la 43.1W a reusit sa inchida semnalul pe transponderii:3872 V,3875 H,3877 V.
    Pina ce isi va rezolva problema cu calculatorul si posibilitatea de comunicare pe internet,eu astept in continuare sa primesc de la dinsul poze cu reusitele in banda C,si de ce nu,chiar in Ku-band,ca sa le postez aici.Eu cred ca merita sa fie cunoscute reusitele D-lui Beldean Ioan.Si-l felicit pentru asta.Cine stie,poate vor iesi din anonimat si alti pasionati,care,impreuna cu cei putini care mai posteaza in banda C,ne va incuraja sa cultivam in continuare receptia in aceasta banda.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Prins in tot felul de treburi,am tot aminat sa postez pozele pe care le-am primit de la entuziastul in ale receptiilor in banda C,D-l Beldean Ioan,care,in paranteza fie spus,nu tine sa-i fie cunoscute performantele.Eu,totusi,nu-i voi respecta vointa si la fel ca in primul post dedicat lui,am sa-i fac publice aceste rezultate,cu atit mai de apreciat cu cit le obtine cu misloace de amator dar cu pasiunea unui profesionit si cu foamea unui vinator de...semnale rare.Pentru acestea,si nu pentru vizonarea programelor tv,isi petrece o buna parte din timp,mai mult decit pentru alte treburi cotidiene,incercind si in buna parte reusind sa le prinda cu antena lui de 1.90m.
    Imi face o mare placere sa postez in continuare receptiile pe care le-a obtinut in banda C de pe satelitii vestici,unii din ei greu de prins in zona noastra.

40.0W-SES-6
    3641 R-CMB TV,3695 L-Canal 6,3723 R-AMC,3898 L-Venevision,4044 L-Televida,4161 L-Ideal HD

37.5W-NSS-10
    3727 R-HIP TV

34.5W-Intelsat 907
    4046 L-TV Nutaaq

27.5W-Intelsat 907
    3718 R-VOA,3937 R-RTG Guinea

24.5W-Intelsat 905
    3653 R-RTS 1 Senegal,4081 R-RTI CI

22.0W-SES-4
    3826 R-Trinity,3727 L-Kwesé Free Sports

18.0W-Intelsat 901
    3727 R-Emmanuel TV

(satelescu)

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Din prima discutie pe care am avut-o cu d-l Beldean am inteles ca ambitia d-lui era/este de a receptiona satelitii din partea de vest al arcului lui Clarke,in special cei care sint dincolo de 45.0W,primul la rind fiind-NSS-805 la 47.5W si,daca se poate,si altii...Pina acum n-a putut detecta nici un semnal la 47.5W,deocamdata multumindu-se ca a inchis un semnal util la 11608 H,1852,5/6-programul RASD TV in banda Ku de pe Intelsat la 45.Nimic in banda C de pe acest satelit.Urmeaza ca incercarile ulterioare,dupa ce va fi facut citeva ajustari la antena,sa stabileasca daca e posibil sa mai receptioneze alti sateliti din extremitatea vestica...
    As zice ca mai la vest de 45.0W este un "teritoriu" necunoscut pentru multi dintre pasionatii de receptii chiar pentru cei din zone mai favorabile si care au echipament de receptie mai performant.Este,daca vreti,un test de rabdare si de tehnica satelitara pentru cei cu adevarati pasionati si care nu dispun de un echipament profesional,la care se adauga si faptul ca oferta de programe este extrem de redusa,aproape inexistenta in banda Ku si putina in banda C.Cu siguranta din acest motiv nu avem prea multe receptii sau incercari de receptii dincolo de pozitia 45.0W.Lasa ca nici satelitii care pot fi receptionati in conditii normale nu sint prea cautati de catre amatorii din tara noastra!
    De aceea sint incintat ca pasionatul nostru din Geoagiu de Sus doreste sa obtina receptii rare din acest,cum spuneam,terra icognita,cu misloacele sale de amator.Dupa ce si-a dovedit lui insusi ca e capabil sa prinda satelitii vestici,l-am rugat sa-i receptioneze si pe cei estici atit cit montura antenei ii permite.
    La o prima incercare pe aceasta parte de arc,iata ce a putut receptiona in banda C de pe citiva sateliti estici,unii din ei nu usor de prins in partea de vest a tarii,cum e Paksat de la 38.0E,sau o receptie in premiera pentru forumul nostru,chiar din tara,dupa stiinta mea,cum e Azerspace-1 la 46.0E,e adevarat cu o singura frecventa-3754 V,1436,5/6.Aflindu-se in aceasta parte de arc a putut receptiona fara probleme satelitul rus,Express-AM7 la 40.0E,despre care am postat pe acest thread citeva rapoarte in care spuneam ca semnalul este tare si poate fi receptionat bine in orice zona a tarii.In cazul meu interferentele afecteaza grav receptia pe unele frecvente,in schimb in zona unde se afla antena d-ului Beldean,ferita de astfel de "nenorociri" umane,semnalul este tare pe toate banda,dar ca un facut majoritatea canalelor tv sint criptate,sau pentru receptia pachetele tv multistream nu dispune de un dispozitiv care sa stie decoda acest tip de semnal.Eu totusi voi posta semnalul pe acesti transponderi pentru a-i incuraja pe cei care vor sa prinda acest satelit.Precum se poate vedea din pozele primite,e semnal,cu un termen colocvial,girla pe acest satelit.
    Nu sint sigur ca de la 49.0E-Yamal 202 entuziastul nostru a receptionat un singur transponder,fiindca numai o poza am primit,cu 3952 L,1500,2/3,care,precum se vede,are semnal tare.Sint convins ca dinsul a receptionat mai multi transponderi de pe acest satelit,dar pentru ca majoritatea sint codati si/sau pozele nu-s prea reusite,a considerat ca nu merita sa le trimita.De la 57.0E-NSS-12(in receptor 703)am primit numai doua poze,cu receptia lui 3633 R,2625,2/3,(parca @realsat a dorit odata sa stie daca e receptionabil acest program tv) si 3800 R,20000,3/5,pachetul BFSB.De pe Intelsat 906 la 64.3E n-a prins deocamdata decit pachetul AFN-4094 L,3680,2/3.
    Cum am spus intr-o postare anterioara,D-l Beldean n-are vanitatea sa demonstreze cuiva ce poate.Ca un adevarat entuziast ce este,reusita in sine ii da o satisfactie care ii alimenteaza pasiunea sa continue cu speranta ca va receptiona si ce n-a putut pina acum.Cred ca doreste sa fie,metaforic vorbind,in largul oceanului si nu adus la mal.Acolo se simte bine.Eu nu sint decit,din proprie initiativa,un fel de go-between-er ce preia mesajele ce le primeste si,fara acordul lui,le raspindeste cu speranta,de ce sa nu recunosc,ca si alti amatori de la noi sa fie incurajati a ne impartasii din experinta lor satelitara.

38.0E-Paksat 1R:3782 V,3983 V,4054 V,4093 V,4097 V,4169 V.

40.0E-Express-AM7:3655 L,3570 L,3573 L,3578 L,3585 L.3589 L,

46.0-Azerspace 1:3754 V, 49.0E-Yamal 202:3956 L, 64.3E-Intelsat 906:4096 L.

57.0E-NSS-12:3634 R si 3800 R,

(satelescu)

ps_Calitatea pozelor nu este in toate cazurilor buna,de aceea,sper,ca cei pretentiosi sa treaca cu vederea acest aspect.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

demn de invidiat, felicitari pentru rezultate !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)