Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 0 EUR (0%)
Donate to support this site...

Page 54 of 54 FirstFirst ... 444525354
Results 796 to 809 of 809

Thread: C-band

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Doresti C band, cumperi o antena mai mare. Dar pana atunci trebuie sa incerci sa gasesti semnal optim si cu ce ai.
    Face parte din experienta.
    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

acest model am achizitionat eu... dar inca nu ma incumet sa-l montez ...din cauza vremii, desii tentatia e mare c/ku band offeset ....
    ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@Sommersby - merge cu antena de minim 1.2m. Nu te chinui pentru antena mai mica offset.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

am de 1,80 cred ca ajunge desii, cu cat e mai mare o ,,paradesti,, mai BINE ,sa folosesc expresia indedita a politicienilor nostrii !
    (greutati intampin cu suportul lnb care e mai mare si nu se cam potriveste..)
    Thnx!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

am de 1,80 cred ca ajunge desii, cu cat e mai mare o ,,paradesti,, mai BINE ,sa folosesc expresia indedita a politicienilor nostrii !
    (greutati intampin cu suportul lnb care e mai mare si nu se cam potriveste..)
    Thnx!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Doua solutii inedite...

- prinderea se face cu suport de teava iar conul scalar este un abajur de lampa.

- se foloseste inelul scalar standard dar se adauga o bucata de banda adeziva metalica sau orice obiect metalic (piulita de la surub de exemplu)

reach around the scaler and place your finger between the inside ring and outside of the LNB tube while monitoring the quality level on your receiver.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eii..... asa departe nu m-am gandit !
    adevarat / inedit

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

5*West,am ajuns aici deoarece am scapat un pic antena si nu am mai intrat prin noroi sa mai fac reglaje la 1 west.Cel mai puternic semnal il receptionez pe Tele Sahel si ORTB ambele 84%,Globecast 53,Telecongo 63,BB24 67,Tele Africa 74,Gabon tv 74,CRTV 53,KTN 53,Gabon 24 63,Top tv 58,Dunamis 49 (asta e singurul care face figuri,se blocheaza des).Mai sunt doua feed-uri EBU codate la 4048 cu semnal 79%.Ar mai fi Africa 24 la 4015 L pe Flysat,pe Lyngsat nu este trecut,fara semnal la mine.Seara pare mai bun semnalul decat ziua.Am dat de crengile unui pom dar voi incerca totusi sa vad daca intra ceva la 8 si 18 west.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi x4x4x4,

Iti multumesc de rapoartele de receptie in banda C pe care le postezi.Sint necesare in special pentru cei care doresc doresc sa se "aventureze" in aceasta banda,dar,pentru cei care stiu deja cum se receptioneaza C-band,cred ca ar fi interesant de stiut ce semnal(in dB sau %) ai pe fiecare transponder pe care il receptionezi cu receptorul tau,(apropo,trebuie sa stim ce receptor folosesti pentru testele pe care le faci acum!).Revin,de aceea este bine sa faci o lista cu fiecare transponder pe care il inchizi.Recunosc ca este un (mic)efort in plus pentru tine daca tin seama de faptul ca esti,cum mi se pare,mai mult un om practic si mai putin un "postac" care vrea sa impresioneze.Ceea ce nu e cazul.Dar ceea ce impresioneaza e antena ta.Ai cea mai mare antena folosita de catre un rdi-ist de care am cunostiinta si aceste lucru,intr-adevar,impresioneaza!De aceea toate informatiile legate de fiecare satelit pe care-l receptionezi in banda C sint de interes major pentru noi,sau cel putin pentru mine,chiar daca am o antena "liliputana" fata de a ta.Si totusi,sint citiva pasionati aici pe forum(dar sa nu-i uitam pe cei europeni care doar viziteaza forumul fara sa posteze),e adevarat,putini,care au antene mari si vor sa compare ce este de comparat intre receptiile tale si ale lor!
    Nu mai insist ca sa nu ma intelegi gresit.Si daca imi permiti sa-mi exprimi o preferinta,pentru mine amanuntele pe care le postezi cu fiecare transponder receptionat sint mai relevante pentru mine decit alte considerente,fie si materiale.Si cum stii deja,rezultatul pe care il obtinem este mai valoros cu cit misloacele sint mai reduse/mici.
    Iti doresc ca aceste rezultate sa fie pe masura asteptarilor tale,si de ce nu,si ale noastre.
    Respectele mele,

satelescu

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Salut satelescu,

Cred ca am mentionat in primele postari,receptorul este Amiko 8260+ si dupa numele canalelor am scris doar procentul nu si frecventa pentru ca cei interesati mai pot deschide o pagina Flysat,Lyngsat etc.Nu e o problema prea mare sa trec info complete sau semnale tp cu date sau radio.In dB nu am cu ce masura.Antena e mare dar nu lucreaza cat una de fabrica,as mai fi avut de lucru la ea dar nu am mai gasit timp pentru a face rotirea cu un sistem mai solid si cu semne la ficare pozitie orbitala,acum am in stinga si dreapta tendoane sustinere fir telefonic pe care le leg pe unde pot.As fi vrut sa lipesc ceva oglinzi pe suprafata si sa vad exact focarul pentru ca in banda ku am doua focare numai pe azimut nu si pe elevatie.Este ceva aiurea,nu stiu daca afecteaza si C-Band si daca se mai poate face ceva....asta este.Ieri dupa amiaza am trecut la 8*west dar trebuie sa mai tai ceva crengi si apoi reglaje.Azi dimineata Asonga HD nu mai avea semnal iar Lesotho tv a crescut de la 56 la 65% dar vremea era deja urata.Erau 6 tp cu semnal,voi reveni cu alte info.Toate cele bune.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

8*west
    Am gasit semnal pe 7 frecvente: 3807R-SoicoTV 51% , 3825L-Tv Lesotho 56-72%(semnal mai mare ziua) , 3840L-Channels 56% , 3853R-Lusaka-Center 63% , 3889R-RFI 40% , 3925R-51% , 4025R-Asonga TV 51-0%(ziua zero semnal,seara si noaptea vizionabil).Semnalul poate sa creasca sau sa scada cu 1-2% in functie de meteo sau zi noapte,unele chiar au diferente mai mari dupa cum se vede si asta si pe alte pozitii orbitale am intalnit.Am mai receptionat 4 feed-uri cu numele Channelstv de pe 3810R si 3803R cu acelasi sr 2199 si semnal 53%,transmite aproape zilnic cate ceva.Fox Life Africa a fost necodat doar joi si vineri.Canalele hevc din Zambia au fost memorate in lista radio.

Chiar inainte de a se face seara,am trecut la 18*west,am receptionat Emanuel tv,12 canale care nu merg CH1.....CH12 la 3906L26500 si 6 canale KFSport(KFS,KFS Stream,KFS Camerun,KFS Sout Africa,KFS Kenia si KFS Zambia),codate biss,doar ultimul fta pe tp 3877L16190.Aceste tp nu sunt semnalate pe Lyngsat sau Flysat iar prin vecini este doar un KFS LA 22west cu sr 1000.Saptamana viitoare voi mai incerca reglaje si scanari.Salutari.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

La autoscan apar 15 tp in lista receptorului Amiko 8260+.Semnal este pe 6 dintre ele si au fost memorate 33 canale tv si 5 radio(doua service si 3 din Ghana).KFS Zambia este codat acum.Educational Etiopia emit luni sambata pana dupa amiaza,in rest au ecran negru,prima data apare mira colorata cu dungi verticale dupa care intra pe unele la anumite ore cursuri chimie,mate,biologie,engleza etc.ZBC merge,am gasit cheite dar cele doua canale radio de aici nu au fost memorate.Semnalele sunt: 3877 L - KFS 49% , 3907 L - EDU 60% , 4018 R - ZBC 42% , 4033 R - Ghana mux 67% , 4069 R - Emmanuel 60% si 4071 R - EbonyLife 60%.TPA si Mozambique mux nu intra.Ar mai fi semnal niciodata stabil pe 3tp:3815 R 19086 , 4171 L 27000 si 4125 L 1257.Cam pe aceasta directie la aproximativ 500 m este un releu Oranje,nu stiu daca are vreun efect sau nu.Mai la vest nu mai incerc,am deja cateva crengi in fata antenei si trebuie sa masur distanta pana in cotetul vecinului construit recent sa vad daca mascheaza putin din partea de jos.Ultima pozitie vestica pana unde am fost este 33,5.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

De vreo citeva seri tot pilesc de zor la un ghid de unda pentru offset sa incapa pe un lnc de simetrica.Diferenta de 2mm la diametru.Nu stiu daca a meritat efortul,este practic recuperat de la un lnc rusesc,avea la origine atit ghid pentru simetrica cit si pentru offset in ambalajul original.Fiecare monta pe el ghidul corespunzator tipului de antena folosit.Pacat ca este cu un singur inel destul de mic la diametru.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Intelsat 17

Am gasit o lista de 17 tp cu 209 canale tv si 2 radio.Doar la 3845 v am macroblocuri dar si asta merge bine daca misc foarte putin antena spre est,in schimb pierd alte doua tp.Poate ceva miscari la lnb ar rezolva problema dar nu mai am timp si o sa cobor lnb-ul pana la toamna.Dar este bine,o pozitie unde receptionez tot ....Al meu 8260+ arata urmatoarele semnale:4024 H 53% , 4006 H 56% , 3984 H 53% , 3966 H 51% , 3932 H 56% , 3914 H 60% , 3894 H 63% , 3876 H 53% , 3844 H 53% , 4015 V 58% , 3980 V 53% , 3966 V 63% , 3925 V 63% , 3885 V 63% , 3845 V 53% .  4130 este memorat pe ambele polaritati si cu un semnal mic foarte oscilant.Canalele radio nu au sonor si nici nume,probabil teste...Asta este tot de la 66 est.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)