Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 20 EUR (20%)
Donate to support this site...

Page 1 of 45 123 11 ... LastLast
Results 1 to 15 of 672

Thread: C-band

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default C-band

Iata in sfarsit si un LNC C band pe antena mea
    Mentionez ca inca nu i-am facut un suport stabil (acum e prins de tije printr-o improvizatie, din tabla) deci e loc de mai bine in ceea ce priveste calitatea semnalului.
    Totusi, nu recomand antena mai mica de 1.8M pentru banda C... altfel, veti receptiona doar partial chiar si de pe cei mai puternici sateliti care transmit in banda C
    Am sa pun mai jos o lista NUMAI CU CELE MAI PUTERNICE TRANSPONDERE, receptionate cu antena de 1.4M (Brasov), lista ce poate fi utila pentru o localizare initiala a satelitilor ce transmit si in C Band

90' EST - YAMAL

3674L (H) 17500 3/4 calitate imagine 49%
    3912L (H) 4285 3/4 49%
    3918L (H) 4275 3/4 46%
    3674L (H) 17500 3/4 43%
    3944L (H) 15550 3/4 37%
    3923L (H) 3570 3/4 37%

49' EST - YAMAL

3592L (H) 4500 3/4 calitate imagine 56%
    3940L (H) 7500 3/4 49%
    3706L (H) 15550 3/4 37%

40' EST - EXPRESS

3675R (V) 33483 7/8 calitate imagine 85%
    3865R (V) 4000 1/2 34%
    3625R (V) 4896 2/3 52%

1' VEST - INTELSAT

3912R (V) 8022 1/2 calitate imagine 34%

5' VEST

4023R (V) 29950 7/8 calitate imagine 52%
    3679R (V) 30000 3/4 34%

11' VEST - EXPRESS

3987R (V) 9400 7/8 calitate imagine 88%

22' VEST - NSS

4126L (H) 3680 2/3 calitate imagine 43%

27.5' VEST - INTELSAT

4048R (V) 7000 3/4 calitate imagine 58%
    3715R (V) 8448 1/2 31%
    3857R (V) 6262 2/3 37%

Cam atat... dar promit sa revin atunci cand voi regla perfect LNC-ul in focar
    LNC -ul este un UN 2111 de 15'K

P.S. 31% (si chiar 34%) pe receiverul Strong 6155 inseamna receptie la limita (si intreruperi)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

-Toata stima Meaaa,@rz +,un adevarat profesionistttttttttttttt
    :P

__________________________________________________ ____
    Srt.4155evo\Srt6355\Lnb.Sharp0,5db\Lnb.Gold0,3db
    Offset 0,9m fixa\Offset 1,1m mobila\Offset 0,9m fixa\Lnb.Gold0,3db...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu sunt un profesionist... profesionistii au antene din alea de la 3 M in sus
    Eu abia visez la una de 1.7-1.9M
    E doar un Hobby...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

[email protected] +,Tine-o tot asa,Un M.Mare profesionist din patrtea Mea,Bafta tiee,(citi mai mai multii satelliti)
    Toata Stima !

Bobi.Cj

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Incearca pas 68.5 ,bafta

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

si THAICOM 2,3 (78.5E)

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pentru hobisti dau gratis lnb C BAND 20" k ,o singura polariate si dielectric celor ce au antena mare si vor sa receptioneze CCTV 1 sau VTV4.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabitzul
    Pentru hobisti dau gratis lnb C BAND 20" k ,o singura polariate si dielectric celor ce au antena mare si vor sa receptioneze CCTV 1 sau VTV4.
    De mult timp vreau să incerc receptionarea benzii C cu antena mea primfocus 1,8 metri, dar n-am reusit s m conving c merit s dau 1,5 milioane pentru un LNB noname (Strong) ... dac ar fi vorba de in Chapparal, Gardiner, Cambridge, ar fi super.
    Sunt interesat de oferta ta, cu observatia c imi trebuie numai pentru teste de cteva luni, dup care iti trimit inapoi.

Cu stim,
    dante
    "The Truth Is Out There"

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am incercat Panamsat 68.5'E dar... nimic (mai incerc odata dupa ce fixez calumea LNB-ul), la fel si Thaicom 78.5'E
    Un lucru e clar, din ce am observat, la o valoare EIRP mai mica de 40dBW iti poti lua adio de la receptie in banda C, cu antena de 1.4M
    Abia astept sa-mi schimb antena, cu una de 1.7 - 1.8M

P.S. In urmatorul weekend am sa incerc ceva inedit... montez LNC-ul C BAND pe o antena de......... 0.9M
    De ce? Sunt curios daca voi putea receptiona satelitii Express 11'V & 40'E se pare cei mai puternici sateliti in banda C

Un link care m-a ajutat mult, destul de exacte aprecieri
    http://www.sinor.ru/~anteko/maps.htm

P.S. Pana in prezent, preferatul este YAMAL 90'E unde am reusit sa colectez peste 20 de canale (din pacate unele transondere nu imi intra)

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

rz+
    Treaba buna !
    O sa vezi ce surpriza o sa am pentru tine

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru aprecieri si incurajari!

Fanta, m-ai facut curios...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Salut
    Sunt curios cate persoane au avut placerea de a vedea cele 17 programe chinezesti in digital pe 100.5" est care au fost catva timp in urma sau macar pachetul dupa frecv 4000 h 28125 3/4 care este mai tare ?Nu incercati in mai la nord de Bucuresti ca nu avetzi sanse.
    O zi buna.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi rz+,

Vad ca nu te-ai lasat pina nu ti-ai pus un lnb pentru C! Sincere felicitari. Iti doresc o antena mai mare si o plaja mai mare de receptie,de la est la vest.
    Daca ai pastrat{anul trecut,primavara} lista mea de sateliti in banda C pe care i-am scanat poti face acum comparatia de rigoare.Vei trage singur concluziile ce se impun pentru a-ti inbunatatii sistemul de receptie.Reamintesc ca la o farfurie de 1.5m,am reusit sa prind 11 sateliti de la 40 E pina la 40 W.E normal ca la dimensiunea antenei tale unele frecvente sa nu-ti intre,asta numai daca ai vrut sa ilustrezi experienta ta,lasind de-o parte si alte frecvente pe care le-ai prins dar nu le mentionezi in lista ta.Numai asa imi explic ca la NSS 7,22 W,ai o singura frecventa functionabila pe antena ta cu toate ca pe acest satelit semnalul este destul de mare.Eu le-am prins pe toate cu antena mea.Cred ca nu trebuie sa-ti reamintesc ca la receptia in banda C e bine sa ne uitam pe hartile de acoperire pentru a vedea cum e dat acest semnal pe diferite zone.Ne putem insela daca credem ca un footprint Global,sa zicem,in care intra si tara noastra putem obtine cu antenele noastre de consum tot ce este indicat pe listele de transponderi in banda C!Aici,nu mai incape nici o indoiala,intra in discutie numai antenele mai mari,cele de la 1.6m in sus.Pentru a inbunatatii receptia in banda C,trepiedul pe care e montat lnb-ul trebuie sa permita si montarea inelului scalar .Eu trebuie sa fac aceasta modificare pentru a prinde si mai bine semnalul,motiv pentru care am tot aminat reluarea experientei in aceasta banda.Si totusi,chiar fara acest inel,am reusit sa prind multe programe pe NSS 806,40,5W,unele la limita.Mentionez,in acest context,acest satelit deoarece este dedicat numai bandei C,in HemiBeam{cu exceptia unui singur transponer in banda Ku,11921 H,35000,3/4,folosit pentru date,}si la care semnalul pe fiecare transponder pare diferit,desi nu este in realitate,ci se manifesta doar pe antenele de marimea de 1.5m,atit cit e a mea. Cind vezi ca esti la limita parca provocarea e mai mare si atunci te ambitionezi mai mult.Cum si cit de mult vrei sa intinzi "coarda" depinde de personalitatea fiecaruia.Pari ca esti din spita acestora.Nu-i de mirare,s-ar putea zice,ca sintem cu capul in...cer,cum ar spune un mucalit.
    Cit priveste incercarea de a prinde Express A1R de al 40E cu o antena de 90cm merita sa incerci,dar nu-s sigur ca-ti intra.Am fost foarte surprins sa constat o ciudatenie la receptia in banda C de pe satelitii Express,atit de la 49E cit si la 11W,Express 3Ae un transponder n-aveam semnal de calitate dar programul imi intra bine si rapid,cu imagine stabila!Am folosit un receptor Strong4500.
    Mai sint si alte curiozitati pe aceasta banda,nu ma refer la programe Tv.Oricum tipul de experienta pe care il facem acum pe banda C este mult incurajat de generatia noua de sateliti,mai puternici.Aproape ca n-avem nici un merit sa-i pridem cu antene mici.Doar faptul ca la noi putini sint pasionati de receptia in banda C ii si distinge de plutonul majoritar.Poate ca asa e mai bine.

succes in continuare,satelescu

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default in banda c

im banda C o sa vezi cu receptor analogic Programele TVR si radio captate de pe lantul national de Radiorelee 8)
    Parabolica-1.5m Al. (72.0E-30.0W).Parabolica -1,2m Al (80.0E-30.0W) Vara 2016 ,20 de ani de la incetarea emisiunilor multilingvine de la RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 27 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

rz,
    In afara ca ai prins canalele din banda C, ce alte avantaje ai ?
    Filme, muzica, show-uri ?

Poti sa dai detalii despre ce contin canalele din banda C ?

Pina una alta, cu antena mea de 1.8 m prind peste 3000 de canale, am inceput sa le scanez pe fiecare in parte, aproape jumatate din ele nu se pot decoda, iar jumatate din cele 1500 ramase nu prezinta interes.
    In mod obisnuit, ma uit doar la Multivision si citeva programe de muzica si desene.

E adevarat ca sint printre putinii din Romania care pot vedea orice eveniment in direct, dar din pacate, nu e un top pentru asa ceva.

Ma multumesc cu gindul ca daca incepe razboiul nuclear, voi fi printre primii care vor afla.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)