Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Ajutor instalare antena satelit - Bucuresti

Buna all,

as dori sa gasesc o persoana fizica sau juridica care sa ma poata ajuta, contra cost, sa sa completez o instalatie de satelit (am doar receiverul in prezent) si sa o instalez in Bucuresti, in cartierul Aviatiei, la bloc. Cel mai probabil antena va trebui montata pe bloc de 4 etaje, iar cablul tras la etajul 3, unde locuiesc. In principiu mi-ar mai trebui: o antena de aluminiu 2m, lnb Invacom 0.2dB, pozitioner, actuator cu motor, montura H-H, cabluri, etc.
    Aveti cumva niste nume de firme sau persoane care ma pot ajuta cu aceasta problema aici in Bucuresti?
    Ma puteti contacta fie aici in PM, fie la email [email protected], fie la tel. 0722-229894.

Va multumesc,
    ionutz

PS. va rog nu imi pomeniti de @satenicu, am avut o experienta... neplacuta, deci as prefera pe altcineva.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Ai PM! daca te hotaresti...
    Ce faci? Te bagi? Nu vezi ca baiatul vrea aintena cu montura H-H? deci trebuie sa folosesti 2 pozitionere si 2 motoare o sa fie de munca la greu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ucigatoruldevis View Post
    Ce faci? Te bagi? Nu vezi ca baiatul vrea aintena cu montura H-H? deci trebuie sa folosesti 2 pozitionere si 2 motoare o sa fie de munca la greu
    eram convins c-am spus si o prostie..
    era vb doar de un sg motor...
    daca asta tinea doritorii departe...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionutz6 View Post
    eram convins c-am spus si o prostie..
    era vb doar de un sg motor...
    daca asta tinea doritorii departe...
    Putini stiu sa instaleze asa ceva adica H-H pe 2m diametru. Tu trebuie sa folosesti o montura polara . Diferenta intre montura h-h si cea ploara este:
    montura H-H este acea montura care urmareste si satelitii care au abateri (adica aceia care sunt scosi la pensie si sunt trasi pe o orbita inclinata si sunt folositi ca teste ) , pe cand montura polara este cel obiect care urmareste perfect( depinde de constructor) orbita geostationara si toti satelitii geostationari activi momentan ce iti pot oferi informatiile pe care le doresti.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Putini stiu sa instaleze asa ceva adica H-H pe 2m diametru. Tu trebuie sa folosesti o montura polara . Diferenta intre montura h-h si cea ploara este:
    montura H-H este acea montura care urmareste si satelitii care au abateri (adica aceia care sunt scosi la pensie si sunt trasi pe o orbita inclinata si sunt folositi ca teste ) , pe cand montura polara este cel obiect care urmareste perfect( depinde de constructor) orbita geostationara si toti satelitii geostationari activi momentan ce iti pot oferi informatiile pe care le doresti.
    hmm, ok, acum inteleg ce am spus de fapt.. deocamdata sunt cam confuze toate denumirile astea, dar sper sa ma lamuresc cat de repede...

merci de info si de rabdare...

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

montura H-H este acea montura care urmareste si satelitii care au abateri (adica aceia care sunt scosi la pensie si sunt trasi pe o orbita inclinata si sunt folositi ca teste )
    Esti sigur? Eu ma indoiesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SLAman View Post
    Esti sigur? Eu ma indoiesc.
    Da asa este si iti garantez asta , monturile acelea care DM2100 ( exemplu) nu sunt H-H sunt normale o montura normala . H-H-ul de rasa urmareste in acelasi timp si azimutul si elevatia satelitului pe care vrei sa pozotionezi antena.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

O montura H_H poate duce un offset de maxim 1,40 si sa nu depaseasca 5-7 kg greutate;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...80f7e09b014ba7

Ceea ce iti trebuie tie la o antena de 185-2m este asta;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...ffbd84e7343cd4

si asta;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...3bbd36595922e7
    Stiu asta si ghici de ce?

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202°, Longitude: 27.322°, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

***Da asa este si iti garantez asta , monturile acelea care DM2100 ( exemplu) nu sunt H-H sunt normale o montura normala . H-H-ul de rasa urmareste in acelasi timp si azimutul si elevatia satelitului pe care vrei sa pozotionezi antena.****

Şi cum face asta, slăbeşte singură surubul? Hai că ne-ai ucisss.
    Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bibbicu View Post
    Şi cum face asta, slăbeşte singur şurubul?
    Da , exact , in locul acelui surub acre apleaca sau ridica antena se pune un actuator dar este de preferat unul cu un diametru mic sau cel mai mic si de 8" sau 10" pt ca aceasta mutare sa fie cat mai fin posibil facuta si altutul dupa preferinte care sa deplaseze antena de la esti la vest , monturile H-H pur-sange sunt scumpe dar merita investitia , cele care sunt pe piata acele pe care le stiu multi nu sunt H-H sunt monturi clasice dar cum le plac fabricantilor sa vopseasca gardul le-au zis H-H asa cum lipesc si pe LNB-uri etichete cu 0.1 sau 0.2 db zgomot

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mai facut curios,arata-ne un link,o poza cu o astfel de montura H_H industriala sau profesionala cum vrei sai spui ca eu unul nu am auzit sa fie in comert nici la noi nici in alta parte,dar sa nu ma trimiti la NASA ca inca nu am contract cu ei...!
    Pe bune nu am poze , dar uite sa te interesezi exista asa ceva aceasta montura foloseste 2 actuatoare si 2 pozitionere este cea mai precisa dar si costisitoare , H-H este total diferita de celelalte monturi polare .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@ucigatoruldevis: nu exista ceea ce spui tu, sau ma rog, nu se numesc H-H; exista insa monturi cu doua motoare, independente, care controleaza separat elevatia si azimutul, eventual controlate de un computer.
    Later edit: am vazut acum ce ai scris cu un minut inaintea mea, aia e adevarat, asa e, ne-am inteles.
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    @ucigatoruldevis: nu exista ceea ce spui tu, sau ma rog, nu se numesc H-H; exista insa monturi cu doua motoare, independente, care controleaza separat elevatia si azimutul, eventual controlate de un computer.
    Exact aste sunt H-H (HORIZONT TO HORIZONT) asta inseamna H-H exact astea le-ai vazut dar poate ca nu stiai ca ele sunt astea sunt monturile care urmaresc cel mai bine orbita geostationara

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da-mi un link,ceva,o denumire ca sa pot vedea si eu minunatia!
    E pe naiba
    nu este greu de construit dar sunt multe automatizari sa pui in practica

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Corect,in general sunt folosite de carele de televiziune mobile si nu numai,sunt comandate cu ajutorul unui computer si o data stabilita locatia carului de televiziune isi regleaza singure elevatia si azimutul pe baza coordonatelor introduse in computer!
    Vezi? Astea sunt , pot fi folosite si la o instalatie de receptie profesionala si la cele de pe un car de reportaj numai ca acelea sunt comandate de un GPS

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)